Jump to content

Iznajmljivanje tuđih apartmana i stanova


JJStomper

Preporučene objave

Dobar dan! 

Evo ovako, imam vise pitanja u vezi ovoga. Dakle, ono sto bih ja radio je davanje usluga za vlasnike apartmana/stanova. Te usluge bi bile ciscenje, docekivanje gostiju, oglasavanje. Sto se tice poreza vezanih uz tu nekretninu, sve placa vlasnik, kao i rezije i ostale slicne potrebe. Na meni je da dovodim goste, ocistim i primim ih. Nebi bio zaposlenik, nego samo bi odradivao usluge koje su navedene dok bi se prihod od nocenja dijelio u odredenom prije dogovorenom omjeru. 

E sad, mogu li ja ovo raditi kao fizicka osoba uz potpis obostranog ugovora gdje je ovo dogovoreno u detalje? Ako netko zna vise, slobodno neka ostavi neki kontakt pa da popricamo uzivo, mogu ujedno i pokazati ugovor na koji mislim. Za ovo pretpostavljam da ako uopce mogu kao fizicka osoba raditi, da tu spadaju samo nekretnine koje su kategorizirane poput apartmana. 

Sljedece pitanje, ako moram otvoriti nesto je li bolje otvoriti j.d.o.o. ili obrt? Kako se placa porez,  koja je procedura? Molim vas da navedete razloge koji su po vama bitni!

Zna li netko trebam li mozda polagati ispit za posredovanje nekretninama? Iako mislim da to nije potrebno ako cu raditi sam za sebe, ako moram otvoriti tvrtku onda je vjerojatno potrebno. 


Ne vidim zasto se ovo nebi moglo dogovoriti bez ikakve firme, ja radim po nekakvom dogovoru za nekoga tko mi za to plaća. Imam jos nekoliko pitanja ali to mozemo kroz raspravu razraditi! LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , JJStomper je napisao:

Dobar dan! 

Evo ovako, imam vise pitanja u vezi ovoga. Dakle, ono sto bih ja radio je davanje usluga za vlasnike apartmana/stanova. Te usluge bi bile ciscenje, docekivanje gostiju, oglasavanje. Sto se tice poreza vezanih uz tu nekretninu, sve placa vlasnik, kao i rezije i ostale slicne potrebe. Na meni je da dovodim goste, ocistim i primim ih. Nebi bio zaposlenik, nego samo bi odradivao usluge koje su navedene dok bi se prihod od nocenja dijelio u odredenom prije dogovorenom omjeru. 

E sad, mogu li ja ovo raditi kao fizicka osoba uz potpis obostranog ugovora gdje je ovo dogovoreno u detalje? Ako netko zna vise, slobodno neka ostavi neki kontakt pa da popricamo uzivo, mogu ujedno i pokazati ugovor na koji mislim. Za ovo pretpostavljam da ako uopce mogu kao fizicka osoba raditi, da tu spadaju samo nekretnine koje su kategorizirane poput apartmana. 

Sljedece pitanje, ako moram otvoriti nesto je li bolje otvoriti j.d.o.o. ili obrt? Kako se placa porez,  koja je procedura? Molim vas da navedete razloge koji su po vama bitni!

Zna li netko trebam li mozda polagati ispit za posredovanje nekretninama? Iako mislim da to nije potrebno ako cu raditi sam za sebe, ako moram otvoriti tvrtku onda je vjerojatno potrebno. 


Ne vidim zasto se ovo nebi moglo dogovoriti bez ikakve firme, ja radim po nekakvom dogovoru za nekoga tko mi za to plaća. Imam jos nekoliko pitanja ali to mozemo kroz raspravu razraditi! LP

Navedeni posao je najbolje obavljati tako da otvorite paušalni obrt. Mišljenja sam da ne morate ništa polagati i da nemate nikakvih posebnih uvjeta za to. 

Naravno da za to možete sklopiti ugovor, ali najpovoljniji porezni tretman za to je kroz paušalni obrt. 

https://www.hgk.hr/documents/predavanje-mostarcic-pausalno-oporezivanje-25b028e013e335.pdf

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mom mišljenju, Vi ne posredujete u prometu nekretninama, te Vam ne bi bila potrebna licenca za to, obavljate uslugu. Svakako s vlasnicima apartmana i stanova regulirajte i pitanje eventualnih šteta koje bi nastale zbog toga što ste Vi u posjedu ključeva, odnosno kod dovođenja i odvođenja gostiju (provalne krađe, štete zbog ostavljenih otvorenih prozora i slično).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U redu, za licencu cu pitati U Hrvatskoj Gospodarskoj Komori. To je najmanji problem. 

Sto se tice stete, sve je dogovoreno i pokriveno ugovorom, nije problem. 

No ako sam dobro shvatio, kroz pausalni obrt se placa poreza onoliko koliko mislimo da cemo zaraditi u sljedecoj godini? Tj mi navedemo neku cirfu koja je vjerojatna da bi mogla biti i onda toliki paušal platimo? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, JJStomper je napisao:

U redu, za licencu cu pitati U Hrvatskoj Gospodarskoj Komori. To je najmanji problem. 

Sto se tice stete, sve je dogovoreno i pokriveno ugovorom, nije problem. 

No ako sam dobro shvatio, kroz pausalni obrt se placa poreza onoliko koliko mislimo da cemo zaraditi u sljedecoj godini? Tj mi navedemo neku cirfu koja je vjerojatna da bi mogla biti i onda toliki paušal platimo? 

 

Tako plaćate predujam poreza na dohodak. Po godišnjem obračunu, nakon podnošenja PO-SD obrasca se obračun svodi na stvarni, tj. uzme se u obzir ono koliko ste platiti po predujmu i sučeli se sa realno ostvarenim, a to je ujedno i osnovica za novi predujam. 

uređeno: od Mario137
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U redu, ali ono sto mi je najbitnije je ovo:

Mogu li ja to raditi kao fizicka osoba? Dogovorim se s vlasnikom apartmana po ugovoru sto cu odradivati od usluga, on nakon primitka novaca od gostiju isplati meni taj postotak. Je li to moguce? Kako bi ja onda to prijavio poreznoj, kakva su to primanja? 

uređeno: od JJStomper
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, JJStomper je napisao:

U redu, ali ono sto mi je najbitnije je ovo:

Mogu li ja to raditi kao fizicka osoba? Dogovorim se s vlasnikom apartmana po ugovoru sto cu odradivati od usluga, on nakon primitka novaca od gostiju isplati meni taj postotak. Je li to moguce? Kako bi ja onda to prijavio poreznoj, kakva su to primanja? 

Najpovoljni način je paušalni obrt. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , JJStomper je napisao:

A kakva je situacija sa j.d.o.o? Zasto je to skuplje? Recimo da se zelim nastaviti bavit time kasnije i za neke druge ljude, koja je bolja opcija? 

 

Kod j.d.o.o.-a ukupna davanja jednostavno veća. Ako možete procijeniti koliki bi vam bili ukupni primici, možemo i izračunati koliko je što povoljnije. Isto tako je bitna stavka jeste li već zaposleni ili ne. Osim visine davanja, ima još jedna bitna razlika između (j)d.o.o. i obrta, a to je raspolaganje novcem. Kao obrtnik raspolažete novcem uvijek bez ograničenja. Kod firme nije tako, pa bi kroz vaš d.o.o. bilo moguće isplatiti novac samo kroz (eventualnu) dobit, jednom godišnje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Mario137 je napisao:

Kod j.d.o.o.-a ukupna davanja jednostavno veća. Ako možete procijeniti koliki bi vam bili ukupni primici, možemo i izračunati koliko je što povoljnije. Isto tako je bitna stavka jeste li već zaposleni ili ne. Osim visine davanja, ima još jedna bitna razlika između (j)d.o.o. i obrta, a to je raspolaganje novcem. Kao obrtnik raspolažete novcem uvijek bez ograničenja. Kod firme nije tako, pa bi kroz vaš d.o.o. bilo moguće isplatiti novac samo kroz (eventualnu) dobit, jednom godišnje. 

Dali ide još neki porez poslije isplate dobiti,

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, amna1217 je napisao:

Dali ide još neki porez poslije isplate dobiti,

lp

Porez na dobit je 12% (trošak firme) plus porez na dohodak od kapitala na isplatu dobiti je 12% (vaš trošak). Međutim, same metode oporezivanja su bitno različite. Dobit je razlika između ukupnog prihoda i ukupnog rashoda, a vi rashoda praktički skoro i nemate, tako da vam je osnovica visoka. 

Recimo da ostvarite 80 000 kn. Imate rashode ukupno 10 000 kn, osnovica vam je 70 000 kn. Porez na dobit 8400, ostaje 61 600. 12% poreza na dohodak na isplatu dobiti je 7392, ostaje 54 208. Nisam uključio sitna parafiskalna davanja. Isplata jednom godišnje. Ako niste nigdje zaposleni ili ako ste zaposleni na manje od 5500 kn, onda cijela priča pada u vodu jer morate plaćati još i doprinose. 

S istim iznosom kod paušala plaćate 1800 kn poreza godišnje plus 2200 kn doprinosa godišnje (ako ste drugdje zaposleni) i ostaje vam oko 75 000 i slobodno raspolažete s novcem. 

Ako niste nigdje drugo zaposleni onda plaćate 1800 kn poreza plus i oko 14400 kn doprinosa godišnje, pa vam ostane oko 63 000, dok bi vam kod j.d.o.o. ostalo skoro pa duplo manje. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , JJStomper je napisao:

Ja mislim da je d.o.o. bolji jedino kada bi se prosirio na veci biznis. Onda izdavanja nebi bila toliko drukcija, a najvaznija prednost je ona ako se dogodi nesto loše, ne može doći tužba na tebe osobno i tvoju imovinu vec firma ide u stečaj te se tereti samo imovina firme.

Da, bolji je kada se pređe 300 000 kn, odnosno prag za ulazak u sustav PDV-a, međutim, za ovu vrstu posla to nije vjerojatno dok god osoba radi sama. Taj posao je radno i vremenski intenzivan za jednu osobu i  u tim gabaritima teško može preći 300 k kn godišnje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija