Jump to content

Prijepis vlasništva kuće sa dugom na novog vlasnika


maja2111

Preporučene objave

Pozdrav,

trebala bi pomoć oko prijepisa vlasništva kuće. Moj stric je prodao kuću prije 20 godina sa dugom koji je upisan u teretni list. Novi vlasnik se obvezao plaćati dug, no zbog tog duga koji je na kući nije izvršen prijepis vlasništva. Sada novi vlasnik želi da se kuća prepiše na njega. Stric je provjerio stanje duga i vidio je da vlasnik nije podmirivao dug kako je dogovoreno ugovorom. Njega sada zanima može li se i taj dug zajedno sa kućom prepisati na novog vlasnika i koja je procedura kod javnog bilježnika, na što treba pripaziti kada prepisuje kuću. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , maja2111 je napisao:

Njega sada zanima može li se i taj dug zajedno sa kućom prepisati na novog vlasnika

Neovisno o volji prodavatelja i kupca, teret prati nekretninu, tako da pri izvršenom prenosu prava vlasništva na kupca isti dug ostaje i dalje teretiti nekretninu, no to ne znači da je kupac preuzeo dug, naprotiv vaš stric je i dalje dužnik ali se založni vjerovnik može naplatiti iz vrijednosti nekretnine, tako da je u cijeloj ovoj priči opasnost  na strani kupca i upravo je njemu u interesu da se dug riješi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, maja2111 je napisao:

Novi vlasnik se obvezao plaćati dug, no zbog tog duga koji je na kući nije izvršen prijepis vlasništva. Sada novi vlasnik želi da se kuća prepiše na njega. Stric je provjerio stanje duga i vidio je da vlasnik nije podmirivao dug kako je dogovoreno ugovorom.

Što točno piše u tom ugovoru vezanom za podmirenje duga? Prema kome postoji taj dug i je li taj vjerovnik upoznat s ovakvim ugovorom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Pretpostavljam da su oni vjerovnici o kojima pričamo cijelo vrijeme?

Da, oni su vjerovnici. Novi vlasnik je izjavio stricu posto je dug star 20 godina da je uslo pod zastaru i da nece trebati nista placati, ali sam objasnila stricu da dug postoji i da ne smije dopustiti da se ne rjesi kad se vlasnik prije 20 godina obvezao placati. Uglavnom moj stric zeli prepisati tu kucu i dug na novog vlasnika i da on vise ne odgovara za nikakva daljna potrazivanja od Croatia Osiguranja, sad kako sam saznala da je kuca bila pod ovrhom zbog nekretnine zanima me hoce li to mozda kociti prijepis?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, maja2111 je napisao:

sad kako sam saznala da je kuca bila pod ovrhom zbog nekretnine zanima me hoce li to mozda kociti prijepis?

Jeste Vi napravili uvid u zemljišne knjige i provjerili stvarno stanje? Naime, da bi se pokrenuo ovršni postupak na nekretnini tada ta nekretnina mora biti u vlasništvu ili suvlasništvu dužnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Borbena7 je napisao:

Jeste Vi napravili uvid u zemljišne knjige i provjerili stvarno stanje? Naime, da bi se pokrenuo ovršni postupak na nekretnini tada ta nekretnina mora biti u vlasništvu ili suvlasništvu dužnika.

Nekretnina je u vlasnistvu strica i on je stvarni duznik u Croatia Osiguranju, vlasnik se samo obvezao placati dug.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, maja2111 je napisao:

Moj stric je prodao kuću prije 20 godina sa dugom koji je upisan u teretni list. Novi vlasnik se obvezao plaćati dug, no zbog tog duga koji je na kući nije izvršen prijepis vlasništva.

Upravo tada je trebalo urediti i stanje u zemljišnim knjigama.

, maja2111 je napisao:

Njega sada zanima može li se i taj dug zajedno sa kućom prepisati na novog vlasnika i koja je procedura kod javnog bilježnika, na što treba pripaziti kada prepisuje kuću. 

Može se kupac uknjižiti kao vlasnik, jer dug prati nekretninu i stoji kao teret na nekretnini. Ali problem je što dug i dalje kod vjerovnika stoji na ime Vašeg strica, a kako se vjerovnik nije namirio prodajom nekretnine, postoji mogućnost da se pokuša namiriti preko nekog drugog predmeta ovrhe kojega stric ima u vlasništvu. Znači, upisom kupca kao vlasnika Vaš stric ne prestaje biti dužnikom. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, Borbena7 je napisao:

Upravo tada je trebalo urediti i stanje u zemljišnim knjigama.

Može se kupac uknjižiti kao vlasnik, jer dug prati nekretninu i stoji kao teret na nekretnini. Ali problem je što dug i dalje kod vjerovnika stoji na ime Vašeg strica, a kako se vjerovnik nije namirio prodajom nekretnine, postoji mogućnost da se pokuša namiriti preko nekog drugog predmeta ovrhe kojega stric ima u vlasništvu. Znači, upisom kupca kao vlasnika Vaš stric ne prestaje biti dužnikom. 

Naknadno uredjivanje nije moguce? Da sada uredi stanje u zemljisnim knjigama prije prijenosa vlasnistva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, maja2111 je napisao:

Naknadno uredjivanje nije moguce? Da sada uredi stanje u zemljisnim knjigama prije prijenosa vlasnistva.

Trebali bi se javiti vjerovniku i vidjeti njihov stav s obzirom da su oni bili upoznati sa ugovorom, a unatoč svemu su pokrenuli ovršni postupak u odnosu na strica. Trebali bi napraviti i uvid u ovršni spis s obzirom na pasivno postupanje strica u postupku, te vidjeti da li je u postupku spominjan prijenosa duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija