Jump to content
emka

Uporabna dozvola

Preporučene objave

Poštovani,

Da li je za sjenicu u vrtu od 11 m2 potrebna uporabna dozvola?

Naime u ZK je upisano da nema uporabna dozvolu, a mislila

sam da je za jednostavne građevine tipa do 15 m2 to nepotrebno.

Pitanje isto tako za kuću izgrađenu 1974, naišla sam da je navodno

do lipnja 1990 dozvola za građenje ima snagu uporabne, da li je to točno?

Hvala. Pozdrav

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 8 sati , emka je napisao:

Da li je za sjenicu u vrtu od 11 m2 potrebna uporabna dozvola?

Naime u ZK je upisano da nema uporabna dozvolu, a mislila

sam da je za jednostavne građevine tipa do 15 m2 to nepotrebno.

Prije zadnjih izmjena Zakona o gradnji postojala su oprećna mišljenja pri čemu su prevladavala ona da je potrebna. No zadnjim izmjenama je jasno određeno u čl.136,

(1) Izgrađena građevina, odnosno rekonstruirana građevina može se početi koristiti, odnosno staviti u pogon te se može donijeti rješenje za obavljanje djelatnosti u toj građevini prema posebnom zakonu, nakon što se za tu građevinu izda uporabna dozvola, ako ovim ili posebnim zakonom nije propisano drukčije.

(2) Stavak 1. ovoga članka ne odnosi se na građevine i radove za koje je to određeno pravilnikom iz članka 128. stavka 1. ovoga Zakona.

No, to što je upisano da nije priložena uporabna dozvola je samo dokaz da isprava je ili nije evidentirana, nije dokaz o zskonitosti ili uporabljivosti građevine.

prije 8 sati , emka je napisao:

Pitanje isto tako za kuću izgrađenu 1974, naišla sam da je navodno

do lipnja 1990 dozvola za građenje ima snagu uporabne, da li je to točno?

čl.175

(2) Akti za uporabu građevine su uporabna dozvola, potvrda upravnog tijela da mu je dostavljeno završno izvješće nadzornog inženjera, uvjerenje za uporabu, pravomoćna građevinska dozvola, odnosno drugi odgovarajući akt izdan do 19. lipnja 1991. s potvrdom građevinske inspekcije da nije u tijeku postupak građevinske inspekcije i dozvola za upotrebu.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Posjedujem dozvolu za građenje iz 1974. Jedino nemam fizički uporabnu dozvolu, a na moje pitanje u uredu za graditeljstvo su odgovorili da izlazak na teren iznos cca 600 kn. Znači li to da za kuću građenu prije 1990 nije potrebna ili je, da li banke prilikom davanja kredita imaju pravo to tražiti, na koji se članak pozvati? Hvala unaprijed. Pozdrav

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, emka je napisao:

uredu za graditeljstvo su odgovorili da izlazak na teren iznos cca 600 kn

Točno

, emka je napisao:

Znači li to da za kuću građenu prije 1990 nije potrebna ili je, da li banke prilikom davanja kredita imaju pravo to tražiti,

Završni stavak članka 175 glasi,

(6) Akti i dokumenti iz stavka 1. ovoga članka smatraju se uporabnom dozvolom u smislu ovoga Zakona.

No banke uglavnom to striktno tumače kao odredbu propisanu u svrhu čl.174, dakle kada se na zahtjev vlasnika građevine u ZK stavlja zabilježba da je priložen akt za uporabu pri čemu bi se upisao naziv i oznaka toga akta, u ovom slučaju pravomoćne građevinske dozvole. Pa kako toga u posjedovnici nema, banke ima osnov tražiti baš Uporabnu.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ma posjedujem dozvolu za građenje iz 1974. godine. A kada sam dizala kredit mene nisu tražili uporabnu.

Sada kada dajem oglas preko agencije traže me u agenciji, pa mi nije ništa jasno. Lp

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Isto kao i što banke rade tako se i agencija žali zaštititi jer u posjedovnici ne stoji zabilježba da je priložen akt za uporabu građevine što bi u vašem slučaju bila pravomoćna građevinska dozvola.

Pa ili ćete konačno to riješiti u ZK sa zahtjevom stavljaja zabilježbe da je priložen akt za uporabu građevine temeljem čl.174 i 175 za što će vam biti potreban pravomoćni akt izdan do 19.lipnja 1991 s potvrdom građ. inspekcije da nije u tijeku postupak iste, ili vaditi uporabni za građevine izgrađene do 2007 te ju kao dokaz leglanosti priložiti agenciji a napose i ZK.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×