Jump to content

Dantesic

Preporučene objave

Poštovani, zamolio bih Vas za pomoć. Student sam Poslovne ekonomije na Ekonomskom fakultetu u Rijeci. Htio bih osnovati studentski investicijski fond, tj. fond gdje studenti ulažu pravi novac prikupljen od donatora/sponzora na financijskom tržištu. Budući da je za osnivanje investicijskog fonda potrebno 1 milijun kuna temeljnog kapitala razmišljao sam o osnivanju udruge. Fond se osniva s ciljem edukacije studenata o investiranju, prema konceptu "učenje na radu". Zanima me mogu li udruge ulagati na financijskom tržištu te ako ne koji legalni oblik predlažete? 

Naišao sam na informaciju da udruge mogu ostvarivati profit ako ne ide članovima udruge ili trećim osobama. Budući da bi profit išao na pokrivanje troškova te na nastavak djelatnosti fonda, tj. ulaganje ne znam ako to odgovara pravilima.

 

uređeno: od Dantesic
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Dantesic je napisao:

Poštovani, zamolio bih Vas za pomoć. Student sam Poslovne ekonomije na Ekonomskom fakultetu u Rijeci. Htio bih osnovati studentski investicijski fond, tj. fond gdje studenti ulažu pravi novac prikupljen od donatora/sponzora na financijskom tržištu

Prvo da vas pohvalim, ideja je izvanredna. Ne postoji bolji način učenja. 

prije 12 sati , Dantesic je napisao:

Budući da je za osnivanje investicijskog fonda potrebno 1 milijun kuna temeljnog kapitala razmišljao sam o osnivanju udruge.

Osim tih milijun kuna, postoji cijeli niz formalnih i logičkih zapreka da osnujete 'pravi' investicijski fond. Regulativa investicijskih fondova, koju provodi HANFA podrazumijeva da se radi o djelatnosti koja upravlja tuđim uloženim sredstvima od osoba koje očekuju očuvanje imovine, odnosno povrat investicije, dakle, s profitom kao jednim od ciljeva. To kod vas nije slučaj jer vi želite osnovati fond koji bi radio pravim novcem za edukacijske i neprofitne svrhe. Tako da udruga zaista jest pravo rješenje. 

prije 12 sati , Dantesic je napisao:

Fond se osniva s ciljem edukacije studenata o investiranju, prema konceptu "učenje na radu". Zanima me mogu li udruge ulagati na financijskom tržištu te ako ne koji legalni oblik predlažete? 

Mislim da nema nikakve zapreke da udruga sudjeluje na financijskom tržištu. Naravno, sve to morate precizirati u statutu udruge na način kako ste to gore formulirali, tako da ste mirni i s te strane. Zbog prirode vašeg pothvata, dakle, edukacija i neprofitna djelatnost - predlažem osnivanje udruge. 

prije 12 sati , Dantesic je napisao:

Naišao sam na informaciju da udruge mogu ostvarivati profit ako ne ide članovima udruge ili trećim osobama. Budući da bi profit išao na pokrivanje troškova te na nastavak djelatnosti fonda, tj. ulaganje ne znam ako to odgovara pravilima.

Ne morate biti zabrinuti zbog toga. Što se tiče samih udruga, one smiju obavljati gospodarsku djelatnost - pitanje je samo poreznog tretmana. Naime, ako udruga obavlja djelatnost koja na tržištu konkurira onim subjektima koji već plaćaju porez na dobit, onda je i udruga obveznik poreza na dobit. To ne znači da udruga ne smije raditi, samo da treba plaćati taj porez. 

Međutim, sama djelatnost investicijskog fonda nije oporeziva porezom na dobit (vaši "konkurenti"), pa nema nikakve osnove niti da vaša udruga bude tretirana kao obveznik poreza na dobit. Osim toga, eventualni višak prihoda nad rashodima nećete koristiti za isplatu članovima udruge, nego će se koristiti dalje u neprofitne svrhe i za pokrivanje tekućih rashoda. 

Kao udruga, vodit ćete poslovne knjige prema Zakonu o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija i prema posebnom kontnom planu. Predlažem da vas netko uvede u to, a kasnije da sami nastavite voditi poslovne knjige i podnositi financijska izvješća, jer je to važan dio učenja, ništa manje bitan od same djelatnosti investicijskog fonda. 

Dakle, imat ćete istovremeno vođenje poslovnih knjiga kao udruga, gdje bilježite sve poslovne promjene, a samu djelatnost fonda vodit ćete sami, recimo, u excelu, kao neke pomoćne knjige. To je djelatnost fonda, a udruga je, možemo reći, društvo za upravljanje investicijskim fondom. 

Malo bacite oko na ogledne primjere kako izgledaju bilance (BIL-NPF) i 'RDG' (PR-RAS-NPF) za udruge, a kako izgledaju ogledni primjeri vođenja knjiga za investicijski fond. 

Ako uspijete to realizirati (osnivanje udruge, kupnja i prodaja vrijednosnih papira, vođenje knjiga udruge, vođenje evidencije fonda) neovisno o rezultatu poslovanja) naučit ćete više nego na svim ostalim kolegijima na fakultetu, odnosno, to vam je pravi mali MBA za realne financije. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 43 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

S pola ovoga se ne slažem iz razloga što nije u duhu Zakona o udrugama, koji za udruge predviđa osnivanje s nekim plemenitim društvenim ili humanitarnim ciljem, no pouzdat ću se u to što Mario137 kaže da je izvedivo, no nisam sigurna da biste izbjegli nadzoru HANFE.

Mislim da je u skladu sa Zakonom o udrugama, zadovoljava osnovna načela. Radi se o neprofitnoj organizaciji (nema podjele dobiti, ne konkurira onima koji već plaćaju porez na dobit), cilj je obrazovanje (učenje kroz praksu) i eventualno znanstveni doprinos (proučavanje tržišta kapitala ili vrijednosnih papira). Ne vidim što bi bilo protivno Zakonu o udrugama. Da je sreće fakultet bi sam imao takav fond, odnosno odradio bi potrebni posao za studente. 

Što se tiče nadzora HANFA-e, on postoji da bi prije svega štitio investitore, odnosno one koji kupuju udjele u investicijskom fondu. Ovdje toga nema. Udruga bi se financirala članarinom, donacijama i sponzorstvom. 

Možda naziv 'investicijski fond' unosi konfuziju, jer to nije fond. Ako neka firma ili udruga kupuje i prodaje vrijednosne papire, ona nije fond u smislu Zakona. Ona je jednostavno firma, odnosno udruga i poslovne knjige vodi na potpuno uobičajen način. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Mario137 je napisao:

 

Možda naziv 'investicijski fond' unosi konfuziju, jer to nije fond. Ako neka firma ili udruga kupuje i prodaje vrijednosne papire, ona nije fond u smislu Zakona. Ona je jednostavno firma, odnosno udruga i poslovne knjige vodi na potpuno uobičajen način. 

 

Možda bi trebalo izbjeći konfuziju i ne zvati to investicijskim fondom onda, da ne bi privuklo neželjenu pozornost HANFA-e.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Ruby_Danderfluff je napisao:

Možda bi trebalo izbjeći konfuziju i ne zvati to investicijskim fondom onda, da ne bi privuklo neželjenu pozornost HANFA-e.

Ja vjerujem da pozor HANFAe svakako mora izbjeći jer ovaj fond me odgovara definiciji fonda prema Zakonu o AIF. Mislim da je miran dok god ne radi tuđim novcem, a ovdje bi se radilo o novcu bez izravne protučinidbe, donacijama i sponzorstvu, članarinama. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija