Jump to content

Porez na dohodak od prodaje nekretnine!


branxo

Preporučene objave

Pozdrav,

Majka mi je poklonila stariju kuću koja je ona naslijedila prije 9 mjeseci. E sad, kuća je stara, meni višak, i ja bi ju prodao sad nakon 9 mjeseci od dana kad ju je majka naslijedila.

Što bi značilo da bi trebao platiti porez na dohodak u iznosu od 25%.

Pitanje glasi, da li je teoretski moguće da izbjegnem plaćanje tog poreza ako navedenu kuću poklonim trećoj osobi (temeljem ugovora o darovanju)  a ona meni plati unaprijed dogovorenu cijenu (na ruke)?

Hvala na odgovoru.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , branxo je napisao:

Hvala na odgovoru. 

Ali neka me netko razuvjeri, mama je stekla nekretninu nasljedjivanjem, sto bi znacilo da ju je ona prodavala onda ona ne bi trebala placati taj porez na dohodak.

A buduci sam ju ja stekao darovanjem onda cu vjerojatno trebat platiti porez na dohodak. 

Možete li u Zakonu o porezu na dohodak pronaći članak prema kojem biste vi trebali platiti porez?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Mario137 je napisao:

Možete li u Zakonu o porezu na dohodak pronaći članak prema kojem biste vi trebali platiti porez?

Evo odgovora koji sam dobio direktno iz porezne uprave kad sam ih pitao isto pitanje kao i sad ovdje:

Poštovani,

Prema članku 58. stavak 5. Zakona o porezu na dohodak (NN., br. 115/16 i 106/18) ako je nekretnina iz stavaka 1., 2. i 4. ovoga članka stečena darovanjem i otuđena u roku od dvije godine od dana njezine nabave od strane darovatelja, otuđitelju se utvrđuje dohodak od imovine i imovinskih prava na način iz stavka 1. ovoga članka. U slučaju stjecanja nekretnine darovanjem, danom nabave nekretnine smatra se dan nabave darovatelja, a nabavnu vrijednost čini tržišna vrijednost u trenutku nabave.
 

A ja sam nekretninu stekao darovanjem, znaci  da ioak moram platit porez. 😞

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je nekretnina stečena darovanjem i otuđena u roku od dvije godine od dana njezine nabave od strane darovatelja, otuđitelju se utvrđuje dohodak od imovine i imovinskih prava. U slučaju stjecanja nekretnine darovanjem, danom nabave nekretnine smatra se dan nabave darovatelja, a nabavnu vrijednost čini tržišna vrijednost u trenutku nabave.

Rok od dvije godine, nakon kojeg otuđenje nekretnine ne podliježe oporezivanju, računa se od trenutka kad je darovatelj, majka, stekla nekretninu (dan nabave nekretnine), pa do trenutka dok je porezni obveznik, a to ste u ovom slučaju vi, nije otuđio (članak 58 st. 5.). Dakle, ukoliko je od trenutka nabave nekretnine od strane darovatelja, majke, pa do trenutka otuđenja trećoj osobi, zaključenja ugovora o kupoprodaji, prošlo više od dvije godine, ne plaća se porez na dohodak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, branxo je napisao:

Evo odgovora koji sam dobio direktno iz porezne uprave kad sam ih pitao isto pitanje kao i sad ovdje

Pisali smo uporedno, no nebitno, to je to. 

Postoje dvije situacije u kojima bi mogli izbjeći porez na dohodak, a to je ukoliko ste živjeli u nekretnini u periodu između darovanja i otuđenja,(članak 58. stavak 2.).,ili pak ako je otuđenje izvršeno između bračnih drugova i srodnika u prvoj liniji i drugih članova uže obitelji. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , branxo je napisao:

Da li mogu izbjeci placanje ovog poreza ako nekretninu poklonim kupcu a on meni da trazeni iznos na ruke?

Prodali ili darovali, isto vam je

 

, branxo je napisao:


Prema članku 58. stavak 5. Zakona o porezu na dohodak (NN., br. 115/16 i 106/18) ako je nekretnina iz stavaka 1., 2. i 4. ovoga članka stečena darovanjem i otuđena u roku od dvije godine od dana njezine nabave od strane darovatelja

Pod otuđenjem nekretnine se smatra svaki pravni posao usmjeren na prenos prava vlasništva. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija