Jump to content

Uznemiravanje posjeda - opasno po život


Marko_123

Preporučene objave

Dobar dan,

 

Molim vas za savjet.

Naime, na posjedu susjeda koji je iznad moje kuće izrastao je bor visine oko 15 metara. U slučaju da se bor sruši (nevrijeme ili nepogoda koji su učestali) ist će se srušiti na moju kuću i tavanski stan u kojemu spava moja obitelj.

Susjeda sam već 3 puta zamolio da riješi stvar ali se ne pomiče.

Šta napraviti da se najbrže moguće riješi rizik tj. da se natjera susjeda da sruši bor?

 

hvala lijepo na savjetima.

Marko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Marko_123 je napisao:

Šta napraviti da se najbrže moguće riješi rizik tj. da se natjera susjeda da sruši bor?

Iz sudske prakse:

"Svatko može zahtijevati od drugoga kao posjednika izvora opasnosti da ukloni taj izvor opasnosti od kojeg prijeti znatnija šteta njemu ili određenom broju osoba". 

Vrhovni sud RH Rev x-599/14-2, od 24. rujna 2014.

Sažetak:

Iz smisla i sadržaja navedene zakonske odredbe proizlazi da pitanje vlasništva nekretnina s koje dolazi izvor opasnosti od nastanka znatnije štete nije odlučno prilikom primjene odredbe čl. 156. st. 1. i 2. ZOO-a jer svatko može zahtijevati od drugoga da ukloni izvor opasnosti od kojeg prijeti znatnija šteta njemu ili određenom broju osoba, dok će sud na zahtjev zainteresirane osobe (to je ovdje tužitelj) narediti da se poduzmu odgovarajuće mjere za sprječavanje nastanka štete (radova koje treba izvesti) ili uznemiravanja ili da se ukloni izvor opasnosti, na trošak posjednika izvora opasnosti, ako ovaj to sam ne učini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija