Jump to content

Poslodavac želi dati otkaz ugovora o radu


Marijeto

Preporučene objave

Poštovani, zanima  me kako postupiti dalje. Danas mi je poslodavac uručio " odluku o privremenom oslobođenju od obveze rada" koja nastupa na snagu od sutra pa sve od prestanka ugovora o radu, ugovor o radu imam na neodređeno, a oslobođenje od obveze rada nisam zatražio, vec mi ga je poslodavac samoinicijativno dao. Pretpostavljam da mi poslodavac zeli dati otkaz ugovora o radu, ali nema pravne osnove ni valjane argumente, odnosno ima argumente zbog kojih bi mogao pravno odgovarati na sudu. Mene zanima kako dalje postupiti na na to sto me privremeno oslobodio rada? Jel trebam traziti ocitovanje poslodavca?

Dali trebam i dalje dolaziti na posao pošto imam obvezu iz ugovora o radu, navodno moja zelja je da ostanem i dalje u radnom odnosu. 

Hvala na odgovoru

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Valjda niste potrebni jer je opseg posla smanjen. Ovo nema nikakvo značenje glede Vaše plaće ili doprinosa koje poslodavac za Vas i dalje mora uplaćivati. Poslodavac, ako ispadne da ima smanjen opseg posla, dat će Vam poslovno uvjetovani otkaz, koji, ako ga on dobro odradi, nećete moći pobijati. 

Po odluci poslodavca, ne trebate dolaziti na posao, kad ste očigledno oslobođeni od obveze rada. Ima li ta odluka obrazloženje i što u njemu piše? (obično se oslobođenje od obveze rada daje za vrijeme trajanja otkaznog roka, pa provjerite zaista sapuna li Vam poslodavac dasku) Vi možete podnijeti zahtjev za zaštitu prava iz radnog odnosa u roku od 15 dana tražeći da poslodavac ovu odluku ukine, ali striktno govoreći, odluka kojom Vas se oslobađa obveze rada nije obveza kojom se krše Vaša radna prava i moram priznati da mi je neshvatljiv rezon za takvu odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Ruby_Danderfluff je napisao:

Valjda niste potrebni jer je opseg posla smanjen. Ovo nema nikakvo značenje glede Vaše plaće ili doprinosa koje poslodavac za Vas i dalje mora uplaćivati. Poslodavac, ako ispadne da ima smanjen opseg posla, dat će Vam poslovno uvjetovani otkaz, koji, ako ga on dobro odradi, nećete moći pobijati. 

Po odluci poslodavca, ne trebate dolaziti na posao, kad ste očigledno oslobođeni od obveze rada. Ima li ta odluka obrazloženje i što u njemu piše? (obično se oslobođenje od obveze rada daje za vrijeme trajanja otkaznog roka, pa provjerite zaista sapuna li Vam poslodavac dasku) Vi možete podnijeti zahtjev za zaštitu prava iz radnog odnosa u roku od 15 dana tražeći da poslodavac ovu odluku ukine, ali striktno govoreći, odluka kojom Vas se oslobađa obveze rada nije obveza kojom se krše Vaša radna prava i moram priznati da mi je neshvatljiv rezon za takvu odluku.

Opseg posla nije smanjen, zapravo fali radnika,  odluka nema obrazloženje ali sigurno mi poslodavac sapuna dasku i to već duže vrijeme, odnosno od kad mi je zaprijetio da sam počinio tesku povredu na radu, od tada je prošlo 6 i po mjeseci. Ja sam se, na njegov usmeni zahtjev,  ocitovao i porekao da sam istu počinio. Do dana današnjeg od mojega pismenog ocitovanja, a proslo je 6 i po mj, nisam dobio odgovor poslodavca osim ove odluke. Navodno sazvano je radno vijeće i sindikati, te se pretpostavljam donosi odluka o otkazu, no ja jos nemam uvid u istu. Mene zanima, dali treba vec sad poslati upit poslodavcu da mi obrazloži razlog ove odluke, ili pricekati konačno rješenje o otkazu, te koliko dana iznose rokovi za slanje upita. Unaprijed Vam se zahvaljujem na Vašim savjetima i trudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

15 dana od primitka odluke je rok za slanje zahtjeva za zaštitu prava iz radnog odnosa, u daljnjem roku od 15 dana je rok poslodavcu da odgovori. Opreza radi, savjetujem Vam da pošaljete odmah zahtjev za zaštitu prava u odnosu na ovu odluku, a na odluku o otkazu opet zasebni zahtjev za zaštitu prava u roku od 15 dana od primitka te odluke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetu, mislim tako i postupiti.

Nego kako taj zahtjev za zaštitu prava treba sadržavati, odnosno ne znam sto napisati. I u međuvremenu sam dobio mail od sindikalnog povjerenika, koji sadrži "odluku o otkazu ugovora o radu uvjetovanom iskrivljenim ponašanjem radnika", naravno ta odluka mi jos nije urucena, ali citajuci istu primijetio sam da poslodavac nije uzeo u obzir moje ocitovanje na obranu, vec je naveo samo nebitne stavke koje je izvukao iz konteksta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija