Jump to content

5dc166bde45d9_hkzupma4.png.9590e296d178dd1c80ff94d41d2e91a8.png Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu, u suradnji s Vijećem Europe, vas poziva na  XXXII. redovno savjetovanje, pod nazivom "JAČANJE UČINKOVITOSTI KAZNENOG POSTUPKA PRIMJENOM STANDARDA EUROPSKOG SUDA ZA LJUDSKA PRAVA", koje će se održati od 5. do 7. prosinca 2019., u hotelu Remisens Premium Hotel Kvarner u Opatiji.  Preuzmite PROGRAM XXXII. REDOVNOG SAVJETOVANJA, Opatija.pdf i prijavite se za sudjelovanje.

zora2323

mirovinsko pravo, produženo osiguranje

Preporučene objave

Molim informaciju!

1. Koji je rok za povlačenje Zahtjeva za ostvarivanje prava na mirovinu?

2. Može li se prekinuti produženo osguranje i pod kojim uvjetom? 

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Predali ste zahtjev za mirovinom (kojeg tocno datuma) i sad bi odustali, nema nekog odredjenog roka ako niste jos dobili mirovinsko rjesenje otidjite tamo gdje ste predali zahtjev i recite da bi zahtjev povukli.

Kako ste pokrenuli placanje produzenjo osiguranje tako ga mozete i prekinuti odlaskom tamo gdje ste ga i pokrenuli svojom izjavom da ga vise ne zelite placati.

Podijeli ovu objavu

Jako sam vam zahvalna na odgovoru za produženo osiguranje jer sam se bojala da ga neću moći prekinuti.

Evo moje kompletme priče kronološkim redom.

31. 8. 2019. mi je prestao radni odnos (65 godina starosti) a nisam uspjela nakupiti 35 godina staža pa ne mogu ostvariti bonifikaciju ( fali mi 7 mjeseci). 

9. 9. 2019. sam podnijela zahtjev za ostvarivanje prava na mirovinu.

Nakon toga sam saznala za mogućnost produženog osiguranja i podnijela zahtjev za produženo osiguranje 25. 9. 2019.

30. 9. 2019. sam urudžbirala zahtjev u kojem sam navela da povlačim Zahtjev za  ostvarivanje prava na mirovinu.

U međuvremenu je rješenje bilo gotovo što nisam znala.

U poštanskom sandučiću sam našla obavijest o nekakvoj pošiljci koju sam išla podići na pošti 1. 10. 2019.Ta pošiljka je bilo Rješenje o mirovini.

Što sada napraviti?

Podijeli ovu objavu

prije 3 sati , zora2323 je napisao:

Jako sam vam zahvalna na odgovoru za produženo osiguranje jer sam se bojala da ga neću moći prekinuti.

Evo moje kompletme priče kronološkim redom.

31. 8. 2019. mi je prestao radni odnos (65 godina starosti) a nisam uspjela nakupiti 35 godina staža pa ne mogu ostvariti bonifikaciju ( fali mi 7 mjeseci). 

9. 9. 2019. sam podnijela zahtjev za ostvarivanje prava na mirovinu.

Nakon toga sam saznala za mogućnost produženog osiguranja i podnijela zahtjev za produženo osiguranje 25. 9. 2019.

30. 9. 2019. sam urudžbirala zahtjev u kojem sam navela da povlačim Zahtjev za  ostvarivanje prava na mirovinu.

U međuvremenu je rješenje bilo gotovo što nisam znala.

U poštanskom sandučiću sam našla obavijest o nekakvoj pošiljci koju sam išla podići na pošti 1. 10. 2019.Ta pošiljka je bilo Rješenje o mirovini.

Što sada napraviti?

Može li mi netko odgovoriti ako se žalim na Rješenje i tražim poništenje Rješenja je li to moguće budući da sam ga primila nakon što sam podnijela Zahtjev za povlačenje Zahtjeva za mirovinu?

Podijeli ovu objavu

Trebali ste odmah iznjeti kompletan slucaj a ne samo postaviti ona dva suhoparna pitanja, a jos vaznije trebali ste se ovdje interesirati o vasem umirovljenju davno prije.

Imate ispunjene uvijete za punu "starosnu mirovinu" i vi ste sad u mirovini, tesko da ce vam sad neko donjeti neko drugacije rijesenje.

Ako niste sa 01.09.2019.god. bili prijavljeni na burzi (a na burzi vas niko nece drzati jer imate uvjete za "starosnu mirovinu") niste ni mogli pokrenuti postupak za placanje produzeno osiguranje, ne znam ali cudno ako su vam izdali rijesenje za placanje produzenog osiguranja.

Otidjite u najblizi podrucni ured HZMO-a kod pravnika pa priupitajte sta vam je ciniti.

Podijeli ovu objavu

Puno vam hvala na odgovorima.Nisam još dobila rješenje za produženo osiguranje, inače sam čula da se više ne treba biti prijavljen na burzi da bi se išlo na produženo osiguranje.Također ako sam na produženom osiguranju ne mogu primati mirovinu.Samo ne znam kako su mi mogli poslati uplatu mirovine 7. 10. kad imaju evidentiran moj zahtjev za produženo osiguranje.

PRODUŽENO OSIGURANJE 1.docx

Podijeli ovu objavu

HZMO je veliki sustav unutar kojeg ima dosta sluzbi, od kad se nesto zaprimi i iz te sluzbe zaprimanja dodje u namjenjenu sluzbu prodje nesto vremena - dana, nije to trenutno, usprkos digitalizaciji - informatizaciji jos uvijek to zna potrajati.

Pitanje je kad je vase mirovinsko rijesenje bilo gotovo ali je cekalo na otpremu i tako prodju dani, a jednom napisano rijesenje ide u primjenu, mirovina vam je redovno isplacena.

Podijeli ovu objavu

Ne razumijem posljednji dio rečenice.Na računu nemam još ništa a na rješenju stoji datum kada je rješeno (24. 9.).Međutim, referentica mi je na moj upit odgovorila da će Rješenje vjerojatno biti poništeno.Morat ću ponovo nazvati i pitati.Što kažete na tekst u privitku koji sam vam poslala (upiti građana na njihovim korisničkim stranicama)?

Podijeli ovu objavu

Prije 28 minuta, zora2323 je napisao:

Ne razumijem posljednji dio rečenice.Na računu nemam još ništa a na rješenju stoji datum kada je rješeno (24. 9.).Međutim, referentica mi je na moj upit odgovorila da će Rješenje vjerojatno biti poništeno.Morat ću ponovo nazvati i pitati.Što kažete na tekst u privitku koji sam vam poslala (upiti građana na njihovim korisničkim stranicama)?

Pa u svom postu ste napisali " Samo ne znam kako su mi mogli poslati uplatu mirovine 7. 10. ", a sad navodite da na racunu jos nema nista.

Neznam sta bi vam rekao osim onoga stao sam vam vec napisao, uzmite sve te papire sto imate i u najblizi podrucni ured HZMO-a i probajte to rijesiti kod njihovog paravnika-savjetnika onako kako mozete i kako vama odgovara, ako uspijete.

Imate PP.

Podijeli ovu objavu

Kako ne gledate u vas "postanski sanducic" tu na forumu i ne javljate mi se na moju poruku, pokusa cu simulirati iznos vase izracunate mirovine na dan 01.09.,2019.god. sa stazem od 34 godine i 5 mjeseci i na datum 01.04.2020.god. nakon sto bi kroz produzeno osiguranje uplatitie nedostajucih 7 mjeseci radnog staza kako bi imali ukupnih 35 godina radnog staza potrebnih za ispunjenje uvijeta po ZOMO-u za dodatak od 0,34% po mjesecu daljnjeg rada nakon navrsenja potrebnih godina za "starosnu mirovinu" a to je u 2020.god. 62 godine i 6 mjeseci zivota.

Znaci na datum 01.04.2020.god. vas dulji rad bio bi 30 mjeseci (30 x 0,34% = 10,2%) na navedeni datum kod izracuna mirovine ista bi bila uvecana za 10,2%

Kako je za izracun mirovine bitan "prosjecni vrijednosni bod - PVB" za sve godine rada a njega neznam, u izracunu cemo simulirati da je on 1,0.

Zuti dio tablice bio bi sadasnja mirovina na datum 01.09.2019.god., a plavi dio tablice eventualna mirovina sa dodatkom bonifikacije na datum 01.04.2020.god.:

image.png.c4be21b46f8a7772c8a62e701361c488.png

Podijeli ovu objavu

Nisam baš vješta s internetom pa nisam ni znala za poštanski sandučić.

To je valjda onaj znak s pismom koji sam sada pogledala.

Trenutno me najviše muči pitanje ako se poništi Rješenje o mirovini kao što mi je rekla moja ref. jel to znači da se sve vraća na početak kao da nisam ni ušla u status umirovljenika.

Inače imam izračune informativne jer sam u sustavu e-Građani.Hvala vam na trudu.

Podijeli ovu objavu

Pa ako se ponisti rijesenje onda ste u zraku, niste u radnom odnosu, niste na burzi a niste ni u mirovini, kad otplatite tih 7 - 8 mjeseci (sveukupno cca 4000 do 5000 kn) koliko vam fali, ponovo napisite zahtjev za umirovljenje sa datumom kad cete imati navrsenih punih 35 godina osiguranja.

Zar nije to to sto bi vi zeljeli, javite se referentici kako su vam odgovorili sa HZMO-a i to ju pitajte.

Normalno ako ste primili tu mirovinu za rujan mjesec istu cete im morati vratiti.

Ako vas PVB nije za tudje oci OK, htio sam samo pomoci da lakse dobijete sliku koliko bi vam otprilike iznosila mirovina sa dodatkom.

Uređeno od malicovjek

Podijeli ovu objavu

Prije podnasanja slijedeceg zahtjeva za umirovljenje dobro provjeriti dali imate potrebnih 35 godina radnog staza, nadalje prenosim vam sa stranica HZMO-a slijedeci tekst vezan na rokove i mogucnosti kod podnasanja zahtjeva za umirovljenje na koje treba pripaziti:

" U slučaju kada zahtjev za mirovinu podnese nezaposlena osoba, odnosno osoba koja nije u osiguranju , pravo na mirovinu pripada najranije od prvog idućeg dana nakon prestanka radnog odnosa ako je zahtjev podnesen u roku od šest mjeseci od prestanka osiguranja, a ako je zahtjev podnesen nakon isteka navedenog roka, osiguranik ima pravo na mirovinu najranije šest mjeseci unatrag računajući od prvog dana idućeg mjeseca nakon podnošenja zahtjeva. Unutar navedenih razdoblja osiguranik može birati datum od kada želi da mu se prizna pravo na mirovinu. "

Podijeli ovu objavu

Ovo je važna napomena da treba provjeriti punih 35 godina staža pa sam spremna biti na produženom osiguranju i 2 mjeseca duže.O tome sam već razmišljala jer ako mi informativni izračun pokaže 35 godina i 1 dan  to mi nije sigurno jer to je ipak samo informativni izračun.

Danas sam nazvala moju referenticu koja mi je rekla da će Rješenje biti poništeno i da mi staž ide normalno od 1.9.Radila sam do 31. 8. zaključno.

Fali mi nešto više od 7 mjeseci staža a ja planiram biti na produženom osiguranju do 1. 7. ili i duže ako financijski izdržim jer mi se tako povećava mirovina.

Podijeli ovu objavu

Dobivanjem rijesenja za mirovinu sa 01.09. imate tocno izracunati radni staz na dan 31.08.2019.god., ako vam fali malo vise od 7 mjeseci onda uplacujte produzeno osiguranje najmanje 8 mjeseci od 01.09.2019.god. do 30.04.2020.god., za dalje nemate potrebe uplacivati, a ako bas hocete biti ziher ukljucite jos i mjesec svibanj.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Online korisnici

No members to show