Jump to content

Nekretnina u suvlasnistvu


Maya78

Preporučene objave

Imala bi pitanje, nekretnina, neetazirana, kuca, je u suvlasnistvu, moj ujak ima pola, moja majka cetvrtinu u kojoj ja zivim, ostatak se dijeli na bratice i sestricne po drugom ujaku, rjesenjem o naslijedstvu. Majka bi meni darovnim ugovorom dala svoj dio kuce. Ujak zeli biti vlasnik cijele nekretnine te je dao prijedlog da kupoprodajnom ugovorom to postane. Ja ne zelim prodati ovaj dio, s ostalim suvlasnicima nemam komunikaciju. Moje pitanje je sto ako ja ne zelim prodati? Nemam nikoga za pitati za pravni savjet, i da li se druge suvlasnike mora obavijestiti da je novi suvlasnik tog dijela kuce? 

Pod pitanje:darovnim ugovorom sa majke na dijete, izravno, navodno ne placam porez na nekretninu, da li jos nesto moram platiti? Ako ugovor popunimo obrazac iz narodnih novina, navedeno kvadraturu, popuni o pravilno (ako netko ima primjer bila bi zahvalna) ovjerimo kod javnog bilježnika, prenesemo u zk odjelu, te prijavio poreznoj da li to zaista onda pravovaljano i rijeseno tj moje, bojim se da se negdje nebi propustom zeznula

Hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Maya78 je napisao:

darovnim ugovorom sa majke na dijete, izravno, navodno ne placam porez na nekretninu, da li jos nesto moram platiti?

Porez na promet nekretnina u ovom slučaju ne bi platili, eventualno ovjeru ugovora, ne i solemnizaciju jer se i bili bi i dalje u posjedu nekretnine.

 

prije 10 sati , Maya78 je napisao:

Ako ugovor popunimo obrazac iz narodnih novina, navedeno kvadraturu, popuni o pravilno (ako netko ima primjer bila bi zahvalna) ovjerimo kod javnog bilježnika, prenesemo u zk odjelu, te prijavio poreznoj da li to zaista onda pravovaljano i rijeseno tj moje

Da, provedbom u ZK postali bi suvlasnik u omjeru 1/4. Primjerak ugovora šalje JB u poreznu tako da vi to ne morate.

Primjer imate i ovdje ali bi tu trebali čl.1 trebali prilagoditi onome kako se vodi u ZK, npr. "...svoj suvlasnički udio 1/4 u nekretnini koja se nalazi na kč.br. 9909/8 upisana u ZK uložak 4, K.O. XY koja se vodi u ZK odjelu Općinskog suda u ..., u naravi kuća od x m2, dvorište xy m2 i oranica xyx m2.", čl.2 brisati te sve ostalo prilagoditi darovanju suvlaničkog omjera.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Maya78 je napisao:

Nosim na zemljisno knjizni odjel jel tako? Sto onda? Kako ja dokazujem da sam suvlasnik?

Da, a suvlasništvo ćete dokazati rješenjem ZK odjela kao i izvatkom iz ZK kada se provedu promjene.

prije 19 sati , Maya78 je napisao:

A katastar? Da li prvo na katastar? 

Ne, ZK odjel bi trebao po sl.dužnosti poslati rješenje u katastar na provedbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija