Jump to content

Pravo na godišnji odmor nakon 6 mjeseci


Playback

Preporučene objave

Pozdrav,

 

zaposlen sam u firmi s 1.4. na neodređeno, to mi je prvi posao i očekivao sam da ću sa 1.10. imati puni godišnji. Međutim, neki dan mi je rečeno da nemam to pravo, već samo na razmjerni dio, odnosno 16 dana (ne kužim ni kako su do toga došli, jer ako je dva dana mjesečno, onda je valjda 2x9=18 dana. No to je sad manje bitno, ono što me zanima je zbog čega ja ne bi imao pravo na puni godišnji, nigdje u ZORu se ne spominje opcija razmjernog godišnjeg nakon 6. mjeseci.

 

Unaprijed hvala

uređeno: od Playback
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Playback je napisao:

Pozdrav,

 

zaposlen sam u firmi s 1.4. na neodređeno, to mi je prvi posao i očekivao sam da ću sa 1.10. imati puni godišnji. Međutim, neki dan mi je rečeno da nemam to pravo, već samo na razmjerni dio, odnosno 16 dana (ne kužim ni kako su do toga došli, jer ako je dva dana mjesečno, onda je valjda 2x9=18 dana. No to je sad manje bitno, ono što me zanima je zbog čega ja ne bi imao pravo na puni godišnji, nigdje u ZORu se ne spominje opcija razmjernog godišnjeg nakon 6. mjeseci.

 

Unaprijed hvala

"

Pravo na godišnji odmor

Članak 76.

Radnik ima pravo na plaćeni godišnji odmor za svaku kalendarsku godinu.

Trajanje godišnjeg odmora

Članak 77.

(1) Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na godišnji odmor od najmanje četiri tjedna, a maloljetnik i radnik koji radi na poslovima na kojima, uz primjenu mjera zaštite zdravlja i sigurnosti na radu, nije moguće zaštititi radnika od štetnih utjecaja u trajanju od najmanje pet tjedana.

(2) Kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu može se utvrditi trajanje godišnjeg odmora duže od najkraćega propisanog stavkom 1. ovoga članka.

(3) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor određen na način iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, nakon šest mjeseci neprekidnog radnog odnosa kod toga poslodavca.

Razmjerni dio godišnjeg odmora

Članak 78.

(1) Radnik koji nije ispunio uvjet za stjecanje prava na godišnji odmor na način propisan člankom 77. stavkom 3. ovoga Zakona, ima pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora, koji se utvrđuje u trajanju od jedne dvanaestine godišnjeg odmora iz članka 77. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona, za svaki mjesec trajanja radnog odnosa.

(2) Iznimno od članka 77. ovoga Zakona, radnik kojem prestaje radni odnos, za tu kalendarsku godinu ostvaruje pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora.

(3) Poslodavac koji je radniku iz stavka 2. ovoga članka, prije prestanka radnog odnosa omogućio korištenje godišnjeg odmora u trajanju dužem od onog koji bi mu pripadao, nema pravo od radnika tražiti vraćanje naknade plaće isplaćene za korištenje godišnjeg odmora."

 

Iz ZOR-a. Ako sam dobro shvatio, imate pravo na GO nakon 6 mjeseci neprekidnog rada, To je onda 1.10.2019. kako ste i sami rekli. Vi bi imali pravo na razmjerni dio GO ako se nije stekao uvjet iz članka 77. stavka 3. Tako da trebate imati pravo na cijeli GO nakon 1.10.2019.

Razmjerni GO se koristi kod promjene poslodavca, kod prvog zaposlenja nema razmjernog korištenja GO-a.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, i hvala na odgovoru.

 

Na isti način sam i ja shvatio ZOR, međutim iz tvrtke sam dobio odgovor da imam pravo na, i sad citiram: "puni godišnji, ali njegov razmjerni dio..."???

Valjda je ili puni ili razmjerni, ne može biti i jedan i drugi, potpuno besmisleno.

Uopće ne znam više kome da se obratim i na koji način, pokušao sam kontaktirati ministarstvo rada, ali nisam dobio nikakav odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija