Jump to content

Uporabna dozvola


mali15

Preporučene objave

Pozdrav,

Gradio sam i izgradio dvije garaze uz obiteljsku kucu. Jednu prosirenje stare garaze i drugu novu.

Kada sam ulazio u cijelu investiciju informirao sam se u uredu za izgradnju (ili kako je vec puno ime) da li smijem graditi na udaljenosti 1m od međe. Dobio sam potvrdni odgovor no nemam dokaza o tome jer je bio cisto usmeni razgovor.

Angazirao sam ovlastenog arhitekta koji je izradio projekt za te dvije pomocne gradevine koji nije trebalo nigdje predavati. Geodetski elaborat je predan u katastar, prijavljena gradnja i sve sto sam dobio informaciju da trebam napraviti sam napravio.

 

Problem dolazi kod predaje papira za izdavanje uporabne dozvole. Odbijen mi je zahtjev s obrazlozenjem da ne mogu graditi do međe na 1m na dvije međe na parceli, odnosno ako je jedna na 1m druga mora biti na 3 m. Kao sto rekoh projekt je izraden od strane ovlastenog arhitekta i u njemu pise da je uskladen s svim propisima pa i GUP-om, no ocito nije, niti sam ja imao razloga vjerovati da nije.

 

Kako mogu pravno razrijesiti ovu situaciju? Pokusao sam od susjeda kupiti 2 m zemlje kako bi zadovoljio tu udaljenost ali susjed nece prodati.

 

Molim za savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Navodno ne bi promjenila nista susjedova suglasnost, koji je on voljan dati, jer nije problem susjed nego GUP.

Znaci, svima je dopusteno grijesiti, a mali covijek placa, u ovom slucaju ja?

imam li kakve osnove za tuzit arhitekta?

Jednostavno ne znam kako izaci normalan iz ove situacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, mali15 je napisao:

Kao sto rekoh projekt je izraden od strane ovlastenog arhitekta i u njemu pise da je uskladen s svim propisima pa i GUP-om, no ocito nije, niti sam ja imao razloga vjerovati da nije

Nije na vama da ocjenjujete da li je projekt izrađen u skladu sa GUP-om. Tužba za naknadu štete i svakako prijava komori inženjera. Vidi članak 163. Zakona o gradnji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, mutavi je napisao:

Nije na vama da ocjenjujete da li je projekt izrađen u skladu sa GUP-om. Tužba za naknadu štete i svakako prijava komori inženjera. Vidi članak 163. Zakona o gradnji

Ako je investitor išao na razgovor s referentom i tražio "odobrenje", koje je i dobio (naravno, usmeno) za zaključiti je da je investitor bio upoznat s pravnim aspektima i mogućnostima gradnje. Glavni projektant se ponio neprofesionalno no posrijedi je možda pritisak od strane investitora. Može li to biti točka obrane projektanta?
Vrlo nezahvalna situacija za projektanta i investitora, za referenta ne toliko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, mali15 je napisao:

Navodno ne bi promjenila nista susjedova suglasnost, koji je on voljan dati, jer nije problem susjed nego GUP.

Znaci, svima je dopusteno grijesiti, a mali covijek placa, u ovom slucaju ja?

imam li kakve osnove za tuzit arhitekta?

Jednostavno ne znam kako izaci normalan iz ove situacije.

Suglasnost susjeda nažalost neće ukloniti opasnost od širenja požara. Pokušajte od susjeda otkupit dio parcele, ali samo u slučaju da susjedova zgrada (a i vaša) mogu biti dovoljno udaljene od nove granice k.č.
Što je točno problematično u gupu, osim 3 m udaljenosti od granice k.č.? 

Dodatno, bez zafrkancije, preporučam da odete do osobe koja vam je kazala da je varijanta koju ste izveli u skladu s planom. Pojedine općine dopuštaju primak zgrade granici (obično rubu građevinskog područja, nisam siguran na susjedne građevinske parcele) na 1 m, pod uvjetom da ne postoje otvori na objektu na udaljenosti manjoj od 3 m.

Alternativa je da pri sljedećim izmjenama plana lobirate da se izmjeni u vašu korist, a sve u skladu sa zakonom. No to je pretpostavljam najmanje vjerojatan scenarij.

uređeno: od pareidolia
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otkup dijela parcele je svakim danom sve manje vjerovatnija opcija. Susjedna parcela je polje, nema zagrada. Pitao sam jel to ogranicenje zbog pozarnog puta ili nesto tako, jer moja parcela ima pristup putu s dvije strane. Odgovor je bio negativan, samo GUP.

Problematicno osim tih 3 m nije nista.

Tocno je ovo sto se rekli da moze i na 1 m, ali kao sto pise u prvom postu, ne moze na dvije suprotne mede biti na 1 m (npr sjeverna i juzna)

ovo zadnje ne znam ni gdje, ni kod koga, ni kako bih napravio, a vjerujem da je sansa za to manja od dobitka na lotu. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija