Jump to content

Iznuda i prijetnja


Carlie

Preporučene objave

Nema roka prijave ali s odmakom vremena vasa prijava nece biti uzeta "ozbiljno" jer ce se postaviti pitanje ako takvo djelo niste prijavili u nekom kracem roku, koliko je takav cin i za vas bio znacajan, pa sve moze zavrsiti samo na zapisniku. Teret dokazivanja je na vama jer se kazneno djelo prijetnje po cl.139.st.4 KZ progoni po privatnoj tuzbi, dok se djelo iznude po cl.243 KZ progoni po sluzbenoj duznosti.

Od tezine i vrste dokaza ovisi i sam ishod slucaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani, a što je kraći rok? proslo je već 5 mjeseci.

 

također me zanima da  li su adekvatni dokazi poruke na whatsapp i email adrese koje su poslane sa laznog profila gdje nema dokaza da se osoba finanncijski okoristila, dakle ima samo dokaze da se prijetila i lazno predstavljala, tj glumila posao u svrhu financijske koristi? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , lilly123 je napisao:

također me zanima da  li su adekvatni dokazi poruke na whatsapp i email adrese koje su poslane sa laznog profila gdje nema dokaza da se osoba finanncijski okoristila, dakle ima samo dokaze da se prijetila i lazno predstavljala, tj glumila posao u svrhu financijske koristi? 

Kraci rok je rok koji je razuman i ne uzrokuje zastarijevanje dokaza, odnosno otezava mogucnost prikupljanja dodatnih dokaza. Obzirom na protek od 5mj. pitanje je da li mozete dokazati da je taj lazni profil koristila odredjena osoba, ukoliko se taj profil vise ne koristi i nema aktivnosti po tom racunu, tesko cete dokazati da je unatrag 5mj odredjena osoba imala pristup (radi promjenjivosti IP adresa itd.) i da se netko treci nije okoristio kako bi ostavio lazni trag.

Dosta toga vam ovisi i o samom inspektoru koji bude zaprimio prijavu, a za odvjetnika bez adekvatnih dokaza nemate dovoljno materijala, osim da se optuznica digne protiv NN osobe, sto nema nikakvog smisla, osim da odvjetnik zaradi neki honorar. 

Dakle, bez cvrstih dokaza pokretanje postupka gubi svrhu i smisao. 

Ukoliko ste pretrpjeli stetu, bilo bi dobro razmotriti kakvim dokazima raspolazete i da li je moguce jos nesto dodatno prikupiti, a onda na temelju toga odluciti da li ici u postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

Dakle dokaze koje imam u pisanom tragu sa lazne email adrese gdje se taj netko predstavljao da je netko drugi u svrhu laziranja posla  kako bi se financijski okoristio, takoder naglasavam da ta email adresa vise ne postoji, ne mogu upotrijebiti kao adekvatan dokaz? 

A sto se tice poruka sa whatsapp koje su slane sa stvarnih brojeva ali se nitko nije njima okoristio financijski, da li se one mogu uzeti kao dokaz za iznudu i kojem krivicnom djetu to pripada? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mozete vi upotrijebiti mailove ali je takav dokaz lako pobiti i nije iskljuceno da vas druga strana ne bi optuzila za podmetanje, tako da vam je od tih mailova vise stete nego koristi.

Poruke sa whats app-a mozete koristiti kao dokaz ali je pitanje kakav je sadrzaj i koliko cete time uspjeti dokazati.

Vec sam vam u prvom odgovoru navela da kazneno djelo prijetnje je propisano cl.139 Kaznenog zakona i progoni se po privatnoj tuzbi, dok je djelo iznude propisano cl.243 Kaznenog zakona i progoni se po sluzbenoj duznosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Whatsapp razgovori su prijetecih sadrzaja, gdje sam ja toj osobi u vise navrata dao odredeni iznos novaca za prevaru sa mailova ali nemam pisanih dokaza da sam dao novac. Imam samo prijetnje par mjeseci nakon predaje novca koja je bila u svibnju, ali pisani trag o davanju novca nemam. Da li imam temelje za tuzbu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Kazneno djelo prijetnje ima više načina gonjenja : stavak 1. - privatnom tužbom, stavak 2. - po prijedlogu ovlaštene osobe, stavak 3. - ex offo odnosno po službenoj dužnosti i stavak 4., a koji je odnosi na stavak 1. i 2., ali prema taksativno određenim osobama - opet ex offo.

Treba spomenuti kako je ozbiljna prijetnja ujedno i jedno od obilježja kaznenog djela iznude, pa ako govorimo o istom događaju, odgovornost postoji samo za djelo iznude tj. nema stjecaja iznude i prijetnje budući je takav stjecaj prividan u vidu konsumpcije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Poštovani, 

znači ako je netko nekome prijetio u cilju iznude, ta prijetnja ide po sluzbenoj duznosti u sklopu same iznude? u kojem roku se mora očitovati DO, i ima li roka? 

tu prijetnju osoba ne moze prijaviti prijedlogom? ukoliko i moze ili ako je sluzbena osoba upoznata sa istima, PU, rok za pokretanje postupka je 3 mj?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iznuda je kazneno djelo koje se uvijek progoni ex offo, dakle po službenoj dužnosti, pri čemu je prijetnja samo jedan od elemenata tog kaznenog djela.

Načelan rok DORH-a za meritorno rješavanje kaznene prijave jeste 6 mjeseci od trenutka upisivanja kaznene prijave u upisnik istih. Taj rok se, doduše, u sklopu istrage (ako se istraga provodi), može produljiti.

Rok za podnošenje kaznene prijave zbog kaznenog djela iznude ne postoji, odnosno vrijedi onaj rok koji je propisan za zastaru kaznenog progona (gdje se svi rokovi mjere u godinama), no jasno je da je oportuno podnijeti prijavu čim ranije, kako zbog vjerodostojnosti, tako i svježine sjećanja glede detalja prijavljenog događaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, kokolo123 je napisao:

hvala na odgovoru, kako se moze utvrditi da li se istraga provodi ili ne?

Kod DORH-a.

Prije 9 minuta, kokolo123 je napisao:

samo priznavajane u PU se smatra trenutkom upisivanja kaznene prijave u upisnik ili?

Ne, DO mora dati nalog Kancelu da upiše zaprimljenu prijavu u Upisnik kaznenih prijava (tzv. K-DO upisnik).

Prije 9 minuta, kokolo123 je napisao:

i da li oštecene strane iznudom onda mogu podignuti tuzbu za te prijetnje ili ne?

U sklopu kaznenog postupka, oštećenik može staviti prijedlog za ostvarivanje imovinsko-pravnog zahtjeva usmjeren na naknadu štete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pisali ste na više mjesta, i to rascjepkane informacije, pa sam tek sad pohvatao sve (mislio sam da ste vi oštećena strana, a ne (su)počinitelj kaznenog djela).

Dakle, pravo na uvid u spis, uz uvjete određene zakonom, osim oštećenika, ima i osumnjičenik - vi (u pravilu, nakon što budete ispitana), ali može se desiti i scenarij, u kojem prijavljena osoba uopće ne zna da je bila prijavljena (nije bilo ispitivanja, već je DO u startu odbacio prijavu, jer nije našao da postoji dovoljno da se ide u obradu predmeta).

Morate precizirati upit, ako želite dobiti kvalitetan odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

Pisali ste na više mjesta, i to rascjepkane informacije, pa sam tek sad pohvatao sve (mislio sam da ste vi oštećena strana, a ne (su)počinitelj kaznenog djela).

Dakle, pravo na uvid u spis, uz uvjete određene zakonom, osim oštećenika, ima i osumnjičenik - vi (u pravilu, nakon što budete ispitana), ali može se desiti i scenarij, u kojem prijavljena osoba uopće ne zna da je bila prijavljena (nije bilo ispitivanja, već je DO u startu odbacio prijavu, jer nije našao da postoji dovoljno da se ide u obradu predmeta).

Morate precizirati upit, ako želite dobiti kvalitetan odgovor.

svojevoljno sam priznala svoje nedjelo i rekla sve u PU, čak me nisu ni saslušali do kraja, jer je bilo pri kraju im randog vremnea očito, te su rekli da detalje uvijek i ako imam još za reći mogu iznijeti preg kamerama kada za to budem pozvana. prosli je skoro 7 mj od tada, nitko me nije pozvao kao ni moje roditelje koji su navedeni kao osobe koje su u tom trenutku upoznate sa zlodjelom, i gdje je i njima receno da ce biti pozvani na razgovor, nikada nisu. 

oštečena osoba me uznemirava mailovima, prijeti podizanjem privatne tuzbe itd.....o tome sam kontaktirala  odvjetnika i ukiliko se poruke nastave ceka samo moje zeleno svjetlo da krenemo sa prijedlogom prema sudu ili upozorenje ostecenom, ali prije toga bih htjela znati u kojem je stadiju slučaj. Ne želim stvarati troškove odvjetnika ako ih trenutno za to nemam potrebu stvarati.

 

te dok je samo u pitanju istraga, ja potvrdu o nekaznjavanju mogu uredno izvaditi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

To se rješava osobnim odlaskom (uvid u spis), a neke posebne šprance nema.

u ŽDO ne mogu to dobiti?

mogu li nekoga opunomočiti za to?

i trebam neki broj spisa? gdje cu to nabaviti?

 

zanima me da li novce koji su iznudeni od trece strane a zavrsili su kod oca mog djeteta, njegovu kucu i tvrtku, mogu pravni  putem traziti natrag od njega nakon raskida veze?

radije bi ih vratila oštenoj strani ako dode do spora.

uređeno: od kokolo123
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 44 minuta, kokolo123 je napisao:

u ŽDO ne mogu to dobiti?

Kod Općinskog DORH-a budući su samo najteži slučajevi iznude (čl. 243. st. 5. i 6. KZ-a) u nadležnosti županjskog suda, pa bi onda i ŽDO bio u igri.

Prije 46 minuta, kokolo123 je napisao:

mogu li nekoga opunomočiti za to?

Vi ili branitelj.

Prije 46 minuta, kokolo123 je napisao:

i trebam neki broj spisa? gdje cu to nabaviti?

I preko vašeg imena može se doći do spisa, postoji DORH-ova interna evidencija.

Prije 35 minuta, kokolo123 je napisao:

zanima me da li novce koji su iznudeni od trece strane a zavrsili su kod oca mog djeteta, njegovu kucu i tvrtku, mogu pravni  putem traziti natrag od njega nakon raskida veze?

radije bi ih vratila oštenoj strani ako dode do spora.

Protupravno stečena imovinska korist nije i nikada ne može predstavljati bračnu stečevinu, ukoliko se kroz postupak utvrdi njena visina, a ne bi bila vraćena oštećeniku kroz tzv. imovinsko-pravni zahtjev, onda se oduzima i uplaćuje u korist Državnog proračuna RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, G-man je napisao:

Protupravno stečena imovinska korist nije i nikada ne može predstavljati bračnu stečevinu, ukoliko se kroz postupak utvrdi njena visina, a ne bi bila vraćena oštećeniku kroz tzv. imovinsko-pravni zahtjev, onda se oduzima i uplaćuje u korist Državnog proračuna RH.

znači on to zadrzi a ja za to odgovaram?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija