Jump to content

5dc166bde45d9_hkzupma4.png.9590e296d178dd1c80ff94d41d2e91a8.png Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu, u suradnji s Vijećem Europe, vas poziva na  XXXII. redovno savjetovanje, pod nazivom "JAČANJE UČINKOVITOSTI KAZNENOG POSTUPKA PRIMJENOM STANDARDA EUROPSKOG SUDA ZA LJUDSKA PRAVA", koje će se održati od 5. do 7. prosinca 2019., u hotelu Remisens Premium Hotel Kvarner u Opatiji.  Preuzmite PROGRAM XXXII. REDOVNOG SAVJETOVANJA, Opatija.pdf i prijavite se za sudjelovanje.

Carlie

Iznuda i prijetnja

Preporučene objave

Nema roka prijave ali s odmakom vremena vasa prijava nece biti uzeta "ozbiljno" jer ce se postaviti pitanje ako takvo djelo niste prijavili u nekom kracem roku, koliko je takav cin i za vas bio znacajan, pa sve moze zavrsiti samo na zapisniku. Teret dokazivanja je na vama jer se kazneno djelo prijetnje po cl.139.st.4 KZ progoni po privatnoj tuzbi, dok se djelo iznude po cl.243 KZ progoni po sluzbenoj duznosti.

Od tezine i vrste dokaza ovisi i sam ishod slucaja.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

poštovani, a što je kraći rok? proslo je već 5 mjeseci.

također me zanima da  li su adekvatni dokazi poruke na whatsapp i email adrese koje su poslane sa laznog profila gdje nema dokaza da se osoba finanncijski okoristila, dakle ima samo dokaze da se prijetila i lazno predstavljala, tj glumila posao u svrhu financijske koristi? 

Podijeli ovu objavu

prije 2 sati , lilly123 je napisao:

također me zanima da  li su adekvatni dokazi poruke na whatsapp i email adrese koje su poslane sa laznog profila gdje nema dokaza da se osoba finanncijski okoristila, dakle ima samo dokaze da se prijetila i lazno predstavljala, tj glumila posao u svrhu financijske koristi? 

Kraci rok je rok koji je razuman i ne uzrokuje zastarijevanje dokaza, odnosno otezava mogucnost prikupljanja dodatnih dokaza. Obzirom na protek od 5mj. pitanje je da li mozete dokazati da je taj lazni profil koristila odredjena osoba, ukoliko se taj profil vise ne koristi i nema aktivnosti po tom racunu, tesko cete dokazati da je unatrag 5mj odredjena osoba imala pristup (radi promjenjivosti IP adresa itd.) i da se netko treci nije okoristio kako bi ostavio lazni trag.

Dosta toga vam ovisi i o samom inspektoru koji bude zaprimio prijavu, a za odvjetnika bez adekvatnih dokaza nemate dovoljno materijala, osim da se optuznica digne protiv NN osobe, sto nema nikakvog smisla, osim da odvjetnik zaradi neki honorar. 

Dakle, bez cvrstih dokaza pokretanje postupka gubi svrhu i smisao. 

Ukoliko ste pretrpjeli stetu, bilo bi dobro razmotriti kakvim dokazima raspolazete i da li je moguce jos nesto dodatno prikupiti, a onda na temelju toga odluciti da li ici u postupak.

Podijeli ovu objavu

Postovani,

Dakle dokaze koje imam u pisanom tragu sa lazne email adrese gdje se taj netko predstavljao da je netko drugi u svrhu laziranja posla  kako bi se financijski okoristio, takoder naglasavam da ta email adresa vise ne postoji, ne mogu upotrijebiti kao adekvatan dokaz? 

A sto se tice poruka sa whatsapp koje su slane sa stvarnih brojeva ali se nitko nije njima okoristio financijski, da li se one mogu uzeti kao dokaz za iznudu i kojem krivicnom djetu to pripada? 

Podijeli ovu objavu

Mozete vi upotrijebiti mailove ali je takav dokaz lako pobiti i nije iskljuceno da vas druga strana ne bi optuzila za podmetanje, tako da vam je od tih mailova vise stete nego koristi.

Poruke sa whats app-a mozete koristiti kao dokaz ali je pitanje kakav je sadrzaj i koliko cete time uspjeti dokazati.

Vec sam vam u prvom odgovoru navela da kazneno djelo prijetnje je propisano cl.139 Kaznenog zakona i progoni se po privatnoj tuzbi, dok je djelo iznude propisano cl.243 Kaznenog zakona i progoni se po sluzbenoj duznosti.

Podijeli ovu objavu

Whatsapp razgovori su prijetecih sadrzaja, gdje sam ja toj osobi u vise navrata dao odredeni iznos novaca za prevaru sa mailova ali nemam pisanih dokaza da sam dao novac. Imam samo prijetnje par mjeseci nakon predaje novca koja je bila u svibnju, ali pisani trag o davanju novca nemam. Da li imam temelje za tuzbu?

Podijeli ovu objavu

Mislim da sam krivo postavio pitanje? Pitanje je da li moji dokazi koji imam su dovoljno jaki da dode do spora i da ga dobijem u konacnici? Jer drugih dokaza nemam. 

Podijeli ovu objavu

Nemoguće je unaprijed znati kako će postupak teći i kako će završiti, pa ti se ne može dati unaprijed potpuno sigurna procjena. Najbolje bi bilo otići kod odvjetnika i reći mu baš sve pojedinosti, pa da da obrazloženu procjenu. 

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad