Jump to content

Ugovor o najmu stana - tko potpisuje


lipica

Preporučene objave

Molim da mi netko tko zna odgovori  tko bi sve trebao potpisati ugovor o najmu stana na određeno vrijeme.

1   1. Ako se radi o izvanbračnoj zajednici s djetetom koje nije zajedničko s kime treba potpisati ugovor o najmu? S jednim (i s kojim? ) ili s oba partnera?     

2. Ako  je ugovor potpisan samo s jednim od njih , da li ako taj raskine ugovor i onaj drugi mora otići iz stana, tj. nema pravne osnove ostati, osim ako se s njime ne sklopi novi ugovor?

3. Koga sve  u kontekstu iznajmvljivanja stana uključuje pojam " član obiteljskog domaćinstva" ? Je li nužno strodstvo, brak ili samo iskazana namjera da neki ljudi i djeca žive zajedno? 

4. Ako stan uzimaju  bračni partneri bez ili s maloljetnom djecom, je li bolje da oba potpišu ugovor?

5. Ako je u ugovoru ovršna klauzula, primjenjuje li se ona jednako na sve najmoprimce  tj. i u slučaju obitelji s maloljetnom djecom? 

Ako  je već u ugovoru  ovršna klauzula, pretpostavljam da je dobro imati što više potpisnika na strani najmoprimca.

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, lipica je napisao:

1. Ako se radi o izvanbračnoj zajednici s djetetom koje nije zajedničko s kime treba potpisati ugovor o najmu? S jednim (i s kojim? ) ili s oba partnera?

Ugovor o najmu se potpisuje sa najmoprimcom, pa sada ovisi o tome tko je od njih najmoprimac.

Prije 32 minuta, lipica je napisao:

2. Ako  je ugovor potpisan samo s jednim od njih , da li ako taj raskine ugovor i onaj drugi mora otići iz stana, tj. nema pravne osnove ostati, osim ako se s njime ne sklopi novi ugovor?

Tako je.

Prije 33 minuta, lipica je napisao:

3. Koga sve  u kontekstu iznajmvljivanja stana uključuje pojam " član obiteljskog domaćinstva" ? Je li nužno strodstvo, brak ili samo iskazana namjera da neki ljudi i djeca žive zajedno? 

Članovi obiteljskog domaćinstva čine bračni drugovi, djeca i drugi srodnici koji zajedno žive, privređuju, odnosno ostvaruju prihode na drugi način i troše ih zajedno.

Prije 36 minuta, lipica je napisao:

4. Ako stan uzimaju  bračni partneri bez ili s maloljetnom djecom, je li bolje da oba potpišu ugovor?

Potpisuje onaj tko je najmoprimac.

Prije 37 minuta, lipica je napisao:

5. Ako je u ugovoru ovršna klauzula, primjenjuje li se ona jednako na sve najmoprimce  tj. i u slučaju obitelji s maloljetnom djecom? 

Ovisi kako glasi ta klauzula i u konačnici kako glasi cijeli ugovor.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na trudu i odgovoru.

Znam da ugovor potpisuje najmoprimac, no zanima me koliko tih najmoprimaca može biti tj. da li je npr sigurnije za najmodavca  da oba supružnika/partnera potpišu ugovor i da su solidarno odgovorni za troškove, te da solidarno snose i eventualnu ovrhu? 

A ako imate dvije osobe koje nisu u srodstvu (već su cimeri), dakle nisu članovi obiteljskog domaćinstva, potpisuju pretpostavljam  oboje? Recimo, dva studenta.

Vaš odgovor na pitanje br. 5:

”Ovisi kako glasi ta klauzula i u konačnici kako glasi cijeli ugovor.”

znači li to da ja kod javnog bilježnika mogu -  da tako kažem "naručiti" ovršnu klauzulu kakvu želim da mi sastavi, ili da postoji nekoliko pravnih modela  takve klauzule od koje odaberem onu koja mi najbolje odgovara?

Što točno mislite pod tim "kako glasi cijeli ugovor". Glasi na određeno vrijeme, ima otkazne rokove, sve nužne dijelove, obaveze jednog i drugog,  predviđene slučajeve obostranog otkaza, kao i produžetka i sl. Što bi konkretno ugovor morao imati da bi se klauzula jednako primjenjivala na sve koji su stvorili dug, a svejedno nisu izašli iz stana?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 40 minuta, lipica je napisao:

zanima me koliko tih najmoprimaca može biti

Nema ograničenog broja.

Prije 40 minuta, lipica je napisao:

da li je npr sigurnije za najmodavca  da oba supružnika/partnera potpišu ugovor i da su solidarno odgovorni za troškove, te da solidarno snose i eventualnu ovrhu? 

A ako imate dvije osobe koje nisu u srodstvu (već su cimeri), dakle nisu članovi obiteljskog domaćinstva, potpisuju pretpostavljam  oboje? Recimo, dva studenta.

Sigurnije je da svi potpišu ugovor kao najmoprimci, ali ih na to ne možete prisiliti. 

Prije 40 minuta, lipica je napisao:

znači li to da ja kod javnog bilježnika mogu -  da tako kažem "naručiti" ovršnu klauzulu kakvu želim da mi sastavi, ili da postoji nekoliko pravnih modela  takve klauzule od koje odaberem onu koja mi najbolje odgovara?

Ovršnost je svojstvo isprave da se na temelju nje može tražiti prisilno ostvarenje tražbine koja je u njoj utvrđena, odnosno može se tražiti provedba ovrhe. Javnobilježnička isprava je ovršna onda kad je dospjela obveza koja je u njoj utvrđena. Tako da nemate što tražiti od javnog bilježnika, osim da vam ovjeri ugovor o najmu stana.

Prije 40 minuta, lipica je napisao:

Što bi konkretno ugovor morao imati da bi se klauzula jednako primjenjivala na sve koji su stvorili dug, a svejedno nisu izašli iz stana?

Ugovor obvezuje najmoprimca i najmodavca, tako da ne možete obvezivati sve koji su izašli iz stana, već samo u ovom slučaju najmoprimca. Nadalje, javnobilježnički akt je ovršna isprava ako je u njemu utvrđena određena obveza i ako sadrži izjavu da se na temelju tog akta može radi ostvarenja obveze, a nakon njene dospjelosti, provesti prisilna ovrha.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na pojašnjenjima.

Zanima me još što je s tkzv. posjedom ako postoji javnobilježnički akt kao ovršna isprava. Da li je takva isprava onda jača, tj. da li anulira pozivanje na  posjed?

 

A što se tiče ovoga:

"Tako da nemate što tražiti od javnog bilježnika, osim da vam ovjeri ugovor o najmu stana."

Da li sam Vas dobro shvatila:  da mi time zapravo želite reći  da  ne trebam tražiti da mi bilježnik solemnizira ugovor  

jer je zapravo - ako uvrstim  u ugovor tu klauzulu s odgovarajućim tekstom  -  od bilježnika dovoljno zatražiti da samo ovjeri ugovor o najmu ( dakle, samo ovjera potpisa) ?

uređeno: od lipica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad mi se čini mi se da je moje prvo gornje pitanje promašeno: najme, bilo bi logično da se ovršnom ispravom obave definirane radnje -  naplata duga i iseljenje  (dakle, da posjed tu nema nikakve veze)

A što se tiče drugog, da li je točno ovo:

Ako ugovor sadrži ispravno formuliranu ovršnu klauzulu onda on mora biti solemniziran kod bilježnika da bi kasnije mogao poslužiti kao ovršna isprava, a ako samo sadrži tu klauzulu uz običnu ovjeru potpisa na ugovoru onda ne može poslužiti kao ovršna isprava.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , lipica je napisao:

Ako ugovor sadrži ispravno formuliranu ovršnu klauzulu onda on mora biti solemniziran kod bilježnika da bi kasnije mogao poslužiti kao ovršna isprava, a ako samo sadrži tu klauzulu uz običnu ovjeru potpisa na ugovoru onda ne može poslužiti kao ovršna isprava.

Tako je, jer nakon što javni bilježnik solemnizira ovakvu privatnu ispravu, ona nakon toga proizvodi sve učinke koje proizvodi javnobilježnički akt.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija