Jump to content

Manja prometna nezgoda, kriv sam iako sudionik nema položenu kategoriju


heisenberg26

Preporučene objave

Pozdrav.

Sudjelovao sam u manjoj prometnoj nesreći, skretao sam ulijevo na raskrižju te nisam vidio motociklista koji je dolazio iz suprotnog smjera i zadržavao pravac kretanja. Presao sam na njegovu traku mozda 0.5m, zaustavio se da bih bolje vidio te se onda on zabio u moj prednji lijevi dio automobila. Pozvana je hitna i policija, motociklist je imao lagane tjelesne ozljede i pusten je kuci.

Dobio sam kaznu od 5000kn i 2 mjeseca bez vozačke.

Saznao sam da motociklist nema položen vozački ispit za motocikl.

Uložio sam žalbu, te sam pozvan na sud.

Može neki prijedlog kako se braniti?

Hvala unaprijed

uređeno: od heisenberg26
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Nažalost, ovaj dio da je on bio u prekršaju jer je upravljao motornim vozilom bez položenog vozačkog, neće pomoći Vama u Vašem predmetu.

Razumijem, ali:

Uzevši u obzir da on nema položeni vozački ispit, on ne smije biti na cesti, sudjelovati u prometu. Da se on pridržavao propisa, do sudara nebi došlo jer nebi bio na cesti. Dakle, on je prvi prekršio zakon pa zatim ja.

Cini mi se analogan slučaj, ali ispravite me ako sam u krivu: Pješak prelazi autocestu, i automobil koji vozi 140 km/h ga udari. Tko je kriv?

 

prije 11 sati , sivko je napisao:

Točno tako.

Kako da se branim na sudu, kako da tražim smanjenje kazne?

Student sam, nisam dugo kaznjavan.

uređeno: od heisenberg26
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 34 minuta, heisenberg26 je napisao:

Razumijem, ali:

Uzevši u obzir da on nema položeni vozački ispit, on ne smije biti na cesti, sudjelovati u prometu. Da se on pridržavao propisa, do sudara nebi došlo jer nebi bio na cesti. Dakle, on je prvi prekršio zakon pa zatim ja.

Cini mi se analogan slučaj, ali ispravite me ako sam u krivu: Pješak prelazi autocestu, i automobil koji vozi 140 km/h ga udari. Tko je kriv?

Posve jasno, ali on će biti kažnjen za svoj prekršaj u zasebnom postupku, a Vi za svoj u svom postupku. U kaznenoj i prekršajnoj odgovornosti se odgovara po principu vlastite krivnje, a doprinos oštećenika nastanku prometne nezgode je stvar građanskog postupka i određivanja naknade štete. Bez obzira je li on imao vozačku ili nije, niste smjeli oduzeti prednost, ako je uopće do toga došlo, jer Vi ste stali, a on se zaletio u Vas, stoga se upravo time branite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Posve jasno, ali on će biti kažnjen za svoj prekršaj u zasebnom postupku, a Vi za svoj u svom postupku. U kaznenoj i prekršajnoj odgovornosti se odgovara po principu vlastite krivnje, a doprinos oštećenika nastanku prometne nezgode je stvar građanskog postupka i određivanja naknade štete. Bez obzira je li on imao vozačku ili nije, niste smjeli oduzeti prednost, ako je uopće do toga došlo, jer Vi ste stali, a on se zaletio u Vas, stoga se upravo time branite.

Razumijem, hvala na savjetu.

Dakle, ja sam mislio da sam mu oduzeo prednost jer sam usao dijelom u njegovu traku, jer iz svoje(cekao sam unutar raskrizja) nisam vidio približava li mi se netko iz suprotnog smjera.

Smatrate da nisam oduzeo prednost jer se nisam kretao?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , heisenberg26 je napisao:

Cini mi se analogan slučaj, ali ispravite me ako sam u krivu: Pješak prelazi autocestu, i automobil koji vozi 140 km/h ga udari. Tko je kriv?

pa ako je pješak prelazio autocestu, a vi primjerno vozili i niste bili u mogućnosti se zaustaviti na vrijeme ,pješak je kriv...ali ako pješak prelazi preko ceste i vi ga namjerno ipak pokupite jer on tu nema šta prelaziti vi ste krivi i shodno vašoj ideji da niste krivi,ako netko nije trebao biti tu ,vidiš da ta ideja ne drži vodu....

prije 1 sat, heisenberg26 je napisao:

Dakle, ja sam mislio da sam mu oduzeo prednost jer sam usao dijelom u njegovu traku, jer iz svoje(cekao sam unutar raskrizja) nisam vidio približava li mi se netko iz suprotnog smjera.

Smatrate da nisam oduzeo prednost jer se nisam kretao?

to je teško dokazivo...morao bi dokazati da se on namjerno zabio u tebe...stojanje na mjestu  samo po sebi nije dokaz da mu nisi oduzeo prednost...ili da dokazete da ga stvarno niste mogli vidjeti...npr takva izvedba križanja ili nešto zaklanja pogled (krošnja drveće) ili recimo njegova brzina ...vi mislite da možete proći ili ne bude u vidnom polju i tip doleti sa 140kms ...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Mister-X je napisao:

pa ako je pješak prelazio autocestu, a vi primjerno vozili i niste bili u mogućnosti se zaustaviti na vrijeme ,pješak je kriv...ali ako pješak prelazi preko ceste i vi ga namjerno ipak pokupite jer on tu nema šta prelaziti vi ste krivi i shodno vašoj ideji da niste krivi,ako netko nije trebao biti tu ,vidiš da ta ideja ne drži vodu....

to je teško dokazivo...morao bi dokazati da se on namjerno zabio u tebe...stojanje na mjestu  samo po sebi nije dokaz da mu nisi oduzeo prednost...ili da dokazete da ga stvarno niste mogli vidjeti...npr takva izvedba križanja ili nešto zaklanja pogled (krošnja drveće) ili recimo njegova brzina ...vi mislite da možete proći ili ne bude u vidnom polju i tip doleti sa 140kms ...

 

Krizanje stvarno i jest nepregledno jer je blaga nizbrdica. Dopunska strelica ne postoji, a dok sam ja bio u raskrižju, nasuprot mene stajao je veliki kombi koji mi je zaklonio dobar dio vidnog polja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 41 minuta, heisenberg26 je napisao:

Krizanje stvarno i jest nepregledno jer je blaga nizbrdica. Dopunska strelica ne postoji, a dok sam ja bio u raskrižju, nasuprot mene stajao je veliki kombi koji mi je zaklonio dobar dio vidnog polja.

uglavnom mislim da je teško dokazati da se netko namjeno zabio ili da projektant/izvođač ceste ili raskrižja napravio veliki propust tako da se skoncentriraš na olakotne okolnosti.....navedeš da nisi nepromišljeno oduzeo prednost prolaza već da si morao preći na njegovu stranu zbog nepreglednosti ,a pošto si i student navedi i to da ti se smanji kazna što se više može zbog financijskih prilika....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija