Jump to content

5dc166bde45d9_hkzupma4.png.9590e296d178dd1c80ff94d41d2e91a8.png Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu, u suradnji s Vijećem Europe, vas poziva na  XXXII. redovno savjetovanje, pod nazivom "JAČANJE UČINKOVITOSTI KAZNENOG POSTUPKA PRIMJENOM STANDARDA EUROPSKOG SUDA ZA LJUDSKA PRAVA", koje će se održati od 5. do 7. prosinca 2019., u hotelu Remisens Premium Hotel Kvarner u Opatiji.  Preuzmite PROGRAM XXXII. REDOVNOG SAVJETOVANJA, Opatija.pdf i prijavite se za sudjelovanje.

pareidolia

Dovršetak gradnje obiteljske kuće

Preporučene objave

Zdravo

Molio bih vas za stručne savjete i pojašnjenja, ali i anegdotalna iskustva za situaciju u kojoj se nalazim.

 

Gradim obiteljsku kuću na temelju važeće građevinske dozvole.
Nažalost, vrlo izgledno je da neću uspjeti kuću dovršiti u zakonski propisanom roku od sedam godina (Zakon o gradnji čl.124)
Možda nebitno no kuća se nalazi u području gdje je većina objekata nedovršena u pogledu vanjskog izgleda i uređenja čestice.

Zanima me je li nadzor nad rokom dovršetka zgrade i uređenja građevne čestice u nadležnosti područnog ureda građevinske inspekcije? Točnije, zanima me imate li iskustva i saznanja o revnosti građevinske inspekcije u kažnjavanju nedovršenih obiteljskih kuća? Izdaju li se kazne ako gradilište tj. nedovršeni objekt ne predstavljaju opasnost za građane? Uz navedeno, molim Vas savjet gdje mogu vidjeti predviđene visine kazni?

 


Nadalje, u čl. 124 Zakona o gradnji, navodi se da Izmjena i dopuna građevinske dozvole nije od utjecaja na rokove propisane istim člankom o roku dovršenja zgrade, a u čl. 125. navodi se da se Građevinska dozvola može Izmijeniti i dopuniti do izdavanja Uporabne dozvole.

Znači li to da je i nakon isteka sedam godina od otvaranja gradilišta, moguće Izmijeniti i dopuniti građevinsku dozvolu (po lokacijskim uvjetima i pravilima struke), izvesti zgradu i zatražiti te dobiti Uporabnu dozvolu? Dodatno, je li bolje Izmjeni građevinske dozvole pristupiti prije isteka roka od sedam godina ili je svejedno za konačno izdavanje Uporabne dozvole?

U slučaju da se zgrada izvede, npr. tri godine nakon zakonskog roka (po Izmijenjenoj i dopunjenoj Građevinskoj dozvoli izdanoj prije isteka zakonskog roka za dovršenje zgrade od sedam godina) i da se zatraži Uporabna dozvola hoće li se ,kao "preduvjet", trebati platiti kazna zbog nedovršenja zgrade u zakonskom roku? Drugačije formulirano, može li inspekcija izdati kaznu za nedovršenje zgrade u zakonskom roku, ako sama nije registrirala da zgrada nije dovršena u zakonskom roku do trenutka podnošenja Zahtjeva za uporabnu dozvolu?

Hvala i pozdrav

Uređeno od pareidolia

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 19 sati , pareidolia je napisao:

Zanima me je li nadzor nad rokom dovršetka zgrade i uređenja građevne čestice u nadležnosti područnog ureda građevinske inspekcije?

Nije. U nadležnosti je komunalog redarstva.

 

prije 19 sati , pareidolia je napisao:

Nadalje, u čl. 124 Zakona o gradnji, navodi se da Izmjena i dopuna građevinske dozvole nije od utjecaja na rokove propisane istim člankom o roku dovršenja zgrade, a u čl. 125. navodi se da se Građevinska dozvola može Izmijeniti i dopuniti do izdavanja Uporabne dozvole.

Znači li to da je i nakon isteka sedam godina od otvaranja gradilišta, moguće Izmijeniti i dopuniti građevinsku dozvolu (po lokacijskim uvjetima i pravilima struke), izvesti zgradu i zatražiti te dobiti Uporabnu dozvolu? Dodatno, je li bolje Izmjeni građevinske dozvole pristupiti prije isteka roka od sedam godina ili je svejedno za konačno izdavanje Uporabne dozvole?

Kako ispuštate neke bitne riječi u svemu napisanome, možda vam ovako bude jasnije. Dakle, važenje pravomoćne građ. dozvole možete, ukoliko ne pristupite građenju u roku tri godine produžiti, jednom za još tri godine. Nadalje, pravomoćnu građ.dozvolu možete Izmjeniti i/ili dopuniti, pa prema tome izmjeniti i/ili nadopuniti je možete samo u tome roku važenja (3+3) i sama izmjena i/ili dopuna ne utjeće na rok važenja kao što ne utjeće ni na rok dovršetka.

prije 19 sati , pareidolia je napisao:

Dodatno, je li bolje Izmjeni građevinske dozvole pristupiti prije isteka roka od sedam godina ili je svejedno za konačno izdavanje Uporabne dozvole?

Kao što je objašnjeno iznad, ne možete je izmjeniti i/ili dopuniti ako joj istekne važenje.

prije 19 sati , pareidolia je napisao:

U slučaju da se zgrada izvede, npr. tri godine nakon zakonskog roka (po Izmijenjenoj i dopunjenoj Građevinskoj dozvoli izdanoj prije isteka zakonskog roka za dovršenje zgrade od sedam godina) i da se zatraži Uporabna dozvola hoće li se ,kao "preduvjet", trebati platiti kazna zbog nedovršenja zgrade u zakonskom roku?

Pa da ovo ostavimo po strani jer nema smisla, postupak je ovakav. Samom prijavom radova komunalno redarstvo ima saznanje o pravomoćnosti akta prema kojem vi imate rok za dovršetak te nakon kojeg oni mogu postupati. Ako pokrenu postupak nakon isteka roka prvo će vam izdati rješenje u kojem vas obvezuju na dovršetak u određenom roku, pa ako to ne ispoštujete slijede novčane kazne prema Naputku u kojme je za vas zanimljiv dio koji se odnosi na fizičke osobe pod RB 3.

Hoće li redarstvo nakon isteka roka postupati prema vama, ovisi samo o organiziranosti kom.redarstva i sredini u kojoj se nalazite a kada zatražite izdavanje Uporabne znaćilo bi da je građevina dovršena, pa sve i da su upravni odjel koji ju izdaje i kom.redarstvo povezani bilo bi "prošla baka s kolačima", ako me razumijete.      

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru ali ipak imam nekoliko .
Možda je najbolje da mi nedoumice pokušate razjasniti na mom specifičnom slučaju ako ste u mogućnosti.

Gradilište obiteljske kuće sam pravovremeno prijavio i stoga otpočeo s konzumacijom Građ. dozvole.
Izvedeni su grubi radovi i dobiveni su neki od komunalnih priključaka.
Sama procedura do sada je uredna.
Stvar je u tome što mi ne odgovara trenutni projekt uređenja terena, točnije, željelo bi novo uređenja terena i dogradnju kuće - sve u skladu s prostornim planom. No, situacija je takva da najvjerojatnije neću uspjeti dovršiti kuću po trenutnoj, a ni po eventualnoj dopunjenoj Dozvoli unutar Roka.
Znači, svakako bi kasnio s dovršenjem zgrade no bolja opcija je da kasnim sa željenim projektantskim rješenjem i dozvolom.

Tako da je moja namjera znati - jeli moguće dopuniti građevinsku dozvolu u sadašnjoj fazi (cca 4 godine nakon početka gradnje na nedovršenom objektu) i vidjeti kakve su reperkusije za neminovno kašnjenje s dovršetkom?

Nadam se da mi možete pomoći.
Zahvaljujem

 

"Hoće li redarstvo nakon isteka roka postupati prema vama, ovisi samo o organiziranosti kom.redarstva i sredini u kojoj se nalazite a kada zatražite izdavanje Uporabne znaćilo bi da je građevina dovršena, pa sve i da su upravni odjel koji ju izdaje i kom.redarstvo povezani bilo bi "prošla baka s kolačima", ako me razumijete."
 

Iako mi nije toliko važno, zanima me na koji način komunalno redarstvo bude obaviješteno da je zgrada dovršena i da je stvar zaključena- od strane investitora ili izdavatelja uporabne dozvole?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×