Jump to content

5dc166bde45d9_hkzupma4.png.9590e296d178dd1c80ff94d41d2e91a8.png Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu, u suradnji s Vijećem Europe, vas poziva na  XXXII. redovno savjetovanje, pod nazivom "JAČANJE UČINKOVITOSTI KAZNENOG POSTUPKA PRIMJENOM STANDARDA EUROPSKOG SUDA ZA LJUDSKA PRAVA", koje će se održati od 5. do 7. prosinca 2019., u hotelu Remisens Premium Hotel Kvarner u Opatiji.  Preuzmite PROGRAM XXXII. REDOVNOG SAVJETOVANJA, Opatija.pdf i prijavite se za sudjelovanje.

samir825

Dva kratka pitanja iz radnog prava

Preporučene objave

Imam dva kratka pitanja iz radnog prava, da li se na određena radna mjesta mogu zaposliti samo osobe koje imaju odgovarajuću završenu školu. Npr. da li na mjestu vozača mora raditi baš vozač ili može bilo ko sa SSS, da li na mjesu krojača mora raditi osoba koja ima zavšrenu tekstilnu školu ili može bilo ko?

Drugo pitanje, dali se otkaz zbog tehničkih, tehnoloških, ekonomskih razloga (tehološki višak) može dati samo jednom radniku, moje tumačenje zakona je da može, ali sam nedavno čuo mišljenje jednog pravnika da minimalno 5 radnika u isto vrijeme mora dobiti otkaz da bi se to kvalifikovao kao otkaz zbog tehničkih, tehnoloških, ekonomskih razloga (tehološki višak)?

 

Unaprijed hvala

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, samir825 je napisao:

da li se na određena radna mjesta mogu zaposliti samo osobe koje imaju odgovarajuću završenu školu. Npr. da li na mjestu vozača mora raditi baš vozač ili može bilo ko sa SSS, da li na mjesu krojača mora raditi osoba koja ima zavšrenu tekstilnu školu ili može bilo ko?

Da, za svako radno mjesto postoje propisani uvjeti, a kandidat mora udovoljavati tim uvjetima da bi mogao sklopiti ugovor o radu za predmetno radno mjesto.

, samir825 je napisao:

da li se otkaz zbog tehničkih, tehnoloških, ekonomskih razloga (tehološki višak) može dati samo jednom radniku, moje tumačenje zakona je da može, ali sam nedavno čuo mišljenje jednog pravnika da minimalno 5 radnika u isto vrijeme mora dobiti otkaz da bi se to kvalifikovao kao otkaz zbog tehničkih, tehnoloških, ekonomskih razloga (tehološki višak)?

Može, a to što ste čuli vjerojatno se odnosi na čl. 127. Zakona o radu koji regulira kolektivni višak radnika, te kaže da poslodavac kod kojeg bi u razdoblju od devedeset dana mogla prestati potreba za radom najmanje dvadeset radnika, od kojih bi poslovno uvjetovanim otkazom prestali ugovori o radu najmanje petorice radnika, dužan je pravodobno i na način propisan ovim Zakonom, savjetovati se s radničkim vijećem radi postizanja sporazuma u svrhu otklanjanja ili smanjenja potrebe za prestankom rada radnika.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×