Jump to content
MatAna

Idealni dijelovi nekrentine

Preporučene objave

Pozdrav svima,

ljubazno molim savjet, budući da mi nije jasno kako u jednoj državi zakoni mogu biti različiti ovisno o mjestu gdje se nekretnina nalazi.

Naime, moje tete i ja suvlasnice smo nekretnine na Jadranu. Kako bismo tu nekretninu etažirali odvjetnica nam je pripremila ugovor kojim nas 4 suvlasnice jedna drugoj darujemo idealne dijelove nekretnine.
Jedna od teta je prije par dana dobila od Porezne uprave pismo da se dođe očitovati o tome što je učinjeno po pitanju tog ugovora te joj je službenik rekao da nam na to moraju raspisati porez, što bi u ovom konkretnom slučaju bilo minimalno 16.000€! Naknadno smo sve dobile isti poziv od Porezne uprave nadležne za područje gdje se nalazi naša nekretnina.

Prije nego li smo išle na potpis tog ugovora odvjetnik iz Zagreba je rekao da u Zagrebu takve stvari prolazi bez da se išta plaća, kao i u Splitu (nekretnina je u Splitsko-dalmatinskoj županiji), jer formalno mi nismo jedna drugoj ništa poklonile, nego smo proceduru proveli zbog etažiranja, međutim kad je teta to objašnjenje ponudila službeniku Porezne uprave on je rekao da njega ništa ne zanima nego sadašnja situacija s nekretninom na temelju čega nam može napisati porezno rješenje. 

Odvjetnica koja je sastavila ugovor predlaže da platimo porez jer u suprotnom možemo ići na sud i platiti i sudske troškove državi koja od poreza odustati neće.
Meni je cijela situacija pomalo suluda i iskreno ne mogu vjerovati da negdje u RH nešto 'prolazi', a negdje ne, zar nije Porezni zakon isti za cijelu državu?!

Bilo kakav savjet kako riješiti ovu situaciju, a da ne moramo platiti 16.000€ poreza bila bi korisna.

Hvala unaprijed!

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

U ovom slučaju vam je zakomplicirala odvjetnica jer vas nije dobro uputila. Vi trebate kod nadležog sud gdje se nekretnina nalazi zatražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice i to sporazumno svi suvlasnici zajedno, i u tom slučaju nema naplate poreza, po darovnom ugovoru se porez naplačuje. Moj vam je savjet raskinite darovni uogovor, odnesite taj raskid na poreznu i neće biti poreza, a podjelite se razvrgnućem suvlasničke zajednice.

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat , ivistipe je napisao:

U ovom slučaju vam je zakomplicirala odvjetnica jer vas nije dobro uputila. Vi trebate kod nadležog sud gdje se nekretnina nalazi zatražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice i to sporazumno svi suvlasnici zajedno, i u tom slučaju nema naplate poreza, po darovnom ugovoru se porez naplačuje. Moj vam je savjet raskinite darovni uogovor, odnesite taj raskid na poreznu i neće biti poreza, a podjelite se razvrgnućem suvlasničke zajednice.

Hvala na odgovoru.

Znači li to da se na temelju toga može napraviti etažiranje objekta? 

Podijeli ovu objavu

Sad sam dobila info da to nije kod nas bio slučaj, jer smo mi imali svatko svoj dio, pa su se ti dijelovi morali spajati, što se navodno jedino može darovanjem idealnih dijelova. Tako da ako sam dobro shvatila, ovaj prijedlog nije primjenjiv za nas ipak. 

Podijeli ovu objavu

prije 5 sati , MatAna je napisao:

Sad sam dobila info da to nije kod nas bio slučaj, jer smo mi imali svatko svoj dio, pa su se ti dijelovi morali spajati,

Da ste imali svatko svoj dio, etažiranje nebi bilo ni potrebno, što će reči da se radi o suvlasništvu,tim više jer i osobno Vi tvrdite tako. 

prije 9 sati , MatAna je napisao:

moje tete i ja suvlasnice smo nekretnine

prije 8 sati , ivistipe je napisao:

trebate kod nadležog sud gdje se nekretnina nalazi zatražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice i to sporazumno svi suvlasnici zajedno

Mišljenja sam da sud nije potreban kad već postoji sporazum, glede čega ne postoji zapreka da suvlasnici sklope ugovor o diobi suvlasništva. 

prije 8 sati , ivistipe je napisao:

u tom slučaju nema naplate poreza

Naravno

IMG_20191111_203545.png

IMG_20191111_203613.png

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad