Jump to content

Sudužnik - zaštita nekretnine od ovrhe


Luka007

Preporučene objave

Problem:

Moja žena je sudužnik u stambenom kreditu sa cjelokupnom imovinom. Vlasnik prodaje kuću, i po prodaji dug će biti namiren, ali do toga može proći još dosta vremena.

Budući da smo mi prisiljeni sve češće vraćati kredit i više to nismo u mogućnosti činiti, prijeti nam ovrha na ženinu plaću. U slučaju da se mjesečne rate uredno ne vraćaju, banka će 2-3 mjeseca nakon pokretanja ovrhe raskinuti ugovor o stambenom kreditu i staviti prvo njihovu kuću „na bubanj,“ a potom i naš stan koji je u 100% vlasništvu moje žene.

Cilj:

U slučaju da dođe do ovrhe te raskida ugovora, cilj nam je prvenstveno zaštiti naš stan da nam ga banka ne stavi na prodaju. Koje su mogućnosti da se vlasništvo stana nekako zaštiti i da nam ga u potrazi potraživanja banka ne proda?

Rješenje

Što se dobije s time? Troškovi? Posljedice?

Darovni ugovor na muža?

 

Darovni ugovor na dijete/djecu?

 

Darovni ugovor na svekrvu?

 

Dosmrtno uzdržavanje između mene i žene?

 

Fiducijarni ugovor. Ako da, između koga? I kako?

 

Da ja postanem sudužnik umjesto žene jer ja tak i tako nemam nikakve nekretnine?

 

Nešto treće?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, Luka007 je napisao:

banka će 2-3 mjeseca nakon pokretanja ovrhe raskinuti ugovor o stambenom kreditu i staviti prvo njihovu kuću „na bubanj,“ a potom i naš stan koji je u 100% vlasništvu moje žene.

Zašto bi pokrenuli ovrhu na nekretnini supruge kao sudužnika, ako se provodi ovrha na nekretnini tj. kući glavnog dužnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Luka007 je napisao:

Banka prvo stavnja "na bubanj" njihovu (jedinu) nekretninu, a u slučaju da se ne namiri prodajom iste, ide dalje...a onda dolazimo na red mi.  

Nije to baš tako jednostavno, ne odobrava sud samo tako promjenu predmeta i sredstva ovrhe. I teško da se nekretnina glavnog dužnika neće prodati, pogotovo ako je u vlasništvu za cijelo tj. 1/1, samo je pitanje po kojoj cijeni će se prodati. Zato bi fokus trebao biti na tome da je prodate što prije, odnosno prije pokretanja ovrhe i po što većoj cijeni, jer teško da će na dražbi postići cijenu koju bi Vi u samostalnoj prodaji postigli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Borbena7 je napisao:

Nije to baš tako jednostavno, ne odobrava sud samo tako promjenu predmeta i sredstva ovrhe. I teško da se nekretnina glavnog dužnika neće prodati, pogotovo ako je u vlasništvu za cijelo tj. 1/1, samo je pitanje po kojoj cijeni će se prodati. Zato bi fokus trebao biti na tome da je prodate što prije, odnosno prije pokretanja ovrhe i po što većoj cijeni, jer teško da će na dražbi postići cijenu koju bi Vi u samostalnoj prodaji postigli.

Nekretnina vlasnika je 1/1 i da, fokus je na prodaji. No, ja se bojim da ako njihova nekretnina ne namiri iznos glavnice, onda smo mi na redu, a ja se želim spremiti na sve opcije. Zato sam i postavio ova pitanja...  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za Vas osobno je najbolje da daruje Vama, za nju baš i ne, s obzirom da time gubi bračnu stečevinu. Djeci nemojte darovati ako su maloljetna, morat ćete ishoditi odobrenje suda ako biste željeli prodati kasnije taj stan. Pobijanje pravne radnje je moguće prije isteka tri godine od darovanja za sve opcije, tako da biste trebali što više odugovlačiti da vjerovnik ne svrne svoj pogled na vas. Promjena sudužnika ovisi o banci, a banka neće htjeti ići u promjenu sudužnika s onoga koji ima imovine na onoga koji nema imovine. Ja bih pričekala, i svakako pazite da Vam glavni dužnik vraća obroke koje ste platili umjesto njega, inače ćete ga morati utužiti za to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija