Jump to content

braniteljske dionice


anonimno

Preporučene objave

Na žalost o tome se može samo nagađati. Vlada još u idućih godinu i pol (do tada se ne može raspolagati dionicama) mora prebaciti dionice HT-a (na proljeće) i još nekih firmi u fond. Znači, fond danas formalno postoji ali još ni izbliza nije konsolidiran, ne zna se koje dionice i koliko će ih sadržavati, pa tako ni njihova vrijednost. Svi čekamo da prođe još tih godinu i pol, nažalost....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

U fondu je trenutno preko 2, 200 000 000 kn, to je po udjelu oko 300 - 400 kn, a dijeli ga oko 490 000 osoba. Ovo zadnje je totalno bezveze, Tuđman je rekao još 96 u poslanici da je ukupno 330 000 tisuča ljudi branilo domovinu. 91 je domovinu branilo oko 30 000 tisuča ljudi, u Oluji je bilo aktivirano oko 200 000 tisuča, pitam ja vas gdje si ostale našli?

Mup je prvi zajebal stvar što je svima dao status branitelja, od tajnica, čistačica do domara, ljudi koji jisu ni čuli tutnjavu granata i fijuk metaka, osim onih koji su radili u gradovima koji su bili napadani, njima je trebalo dati, ali ostalima, nikako..i stvorilo se začas 40 000 branitelja... a Morh je pun rupa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa sigurnošću znam da u MUP-u razno, razni vozači -( policajci ) od onih koji su vozili načelnike do onih koji su vozili autobus u obrazovnom centru MUp-a u Zagrebu u Šimunskoj tijekom rata, imamju status dragovoljca i branitelja.

 

I taj vozač autobusa kao i mehaničar u radioni di se popravljaju službena vozila MUP-a ( a ima ih skoro svaka PU ) imali su ovlaštenja i bili ovlaštene službene osobe koje su dobile status branitelja i dragovoljca.

 

Pa zar je to pošteno, zar je pošteno da čovijek koji je cijelo vrijeme svoju guzu imao u toplome i na sigurnome da ima status dragovoljca samo zato jer je 91 god vozio tadašnje pitomce srednje policijske akademije na logorovanja i izlete jer je bio ovlašten ( ja sam jedan od tih bivših pitomaca te škole ), a čovijek koji je došao 93 i odmah pristupio u SJP i bio na svim mogučim terenima i akcijama te SJP nema status dragovoljca i ima manji broj bodova kod dodjele braniteljskih dionica.

 

Di je tu pravda pitanm ja vas ?

 

Točno, glavešine MUP-a pogriješile su kada su status dragovoljca i branitelja djelili svima koji su imali ovlaštenje tijekom rata a niu vidjeli prvu crtu bojišnice ni neprijatelja osim na TV-u.

 

Lijep pozdrav svima,

 

ogorčeni :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po mojim informacijama braniteljske dionice trenutno vrijede 520 kn po bodu i to od kada je INA otišla na burzu.E sad da li će za 1,5 god. kada bude mogućnost vrijediti i više po nekim pokazateljma hoće, u vrijeme mogućnosti prodaje braniteljske dionice će vrijediti zavisno od ponude i potražnje na tržištu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vidio sam negdje na postu da su mrljo i neki forumaši skeptični glede braniteljskih dionica.

ja sam mišljenja da je vlada ovo što je napravila sa fdionicama ok a to su napravili iz razloga da se ne bi ponovila situacija kad su prije podijeljene dionice iskoristili lihvari prevarivši korisnike.

samo nije mi jasna jedna stvar: ako ja imam pravo npr. na 20000 kn dionica da li taj iznos nakon tri godine može biti veći ili je fond osnovan sam da bi se nako tri godine povečao i time omogučila isplata dionicama braniteljima u iznosu npr ovih 20000 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda i možemo nešto izmjeniti u vezi bodovanja ( vozača, servisera u PU i sl., kao i što bi trebalo odjeliti pol. službenike koj su stvarno bili na prvoj crti i oni koji su od prve crte bili po 50 km i više ).

 

Zašto ne bi barem pokušali, pa evo Sačić pokušava i ne zna se hoće li uroditi plodom ali nema se što izgubiti može se samo dobiti ( podjeliti pravednije ).

 

Ako samo šutimo i pokunjimo glave sigurno nećemo ništa postići, ovako bar neka se čuje glas da smo protiv sadašnjeg bodovanja, pa se nešto i pokrene i promjeni i ispravi nepravda.

 

Pozdrav svima

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost, teško da se tu išta može postići. Neki su bili možda samo 3-4 dana na prvoj liniji, neki 10, a neki i po mjesec dana. Recimo u Osijeku (u Vukovaru pogotovo) je bilo hrabro (pucali petokolonaši po građanima i stalno odnekud dolazile granate-kao na prvoj liniji)i izaći na ulicu i doći na posao, pa je (tako kažu) ostalo samo oko 15 000 građana iako mi se čini da ih je bilo puno manje jer stalno mi se činilo da susrećem jedne te iste.

 

:misli: :trk:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bez obzira kako bilo na kraju s tim dionicama, koje budu sigurno vrijedile, a dobit če ih i oni koji ne zaslužuju. Udruge SJP na čelu sa Sačičem je sve to malo usporila a što nije bitno za konačni cilj, da se ispravi nepravda prema večini branitelja, zasad je ekipa Dečak _Merčep sa Kosoricom u fondu to sve gurala po svom. Vidjet čemo šta če biti dalje , sad je osnovan Savjet za branitelje preko kojeg če se nešto sigurno promijenit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam na gore pomenutoj stranici erste-investa, imaju zahtjev za prodaju dionica koji treba insprintati i poslati im, ali u tom zahtjevu osim osobnih podataka i svih mogučih generalija podnositelja zahtjeva koji želi prodati svoje udjele, nema niti spomena kolika je cijena udjela ili boda !

 

To je nešto kako da kupuješ mačka u vreči - kupnja - prodaja na neviđeno !

 

Katastrofa, ako već imaju zahtjev za prodaju udjela dionica mogli su staviti i cijenu pa ko je blesav prodati nekome nešto prije dogovorene cijene ( na neviđeno ).

 

Po mom mišljenju oni misle da smo mi totalno pravno nepismeni.

 

Pozdrav :xwave:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja imam 4600 i nisam zadovoljan jer toliko i više od mene ima tajnica bilo koje policijske stanice u MUP-u, a ja sam ipak bio na terenu preko 200 dana godišnje. Što je najžalosnije u MUP-u su status branitelja dobili i oni koji su radili u MUP-u i zbrisali 91 na drugu stranu ili tko zna kam, ja ih znam koji su se početkom 91 potpisivali u "izveštajima" čirilicom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Povećanjem vrijednosti Fonda automatski je povećana i vrijednost svakog pojedinog braniteljskog udjela i to na oko 520 kuna! Tako primjerice branitelj koji je od 1991. do 1995. bio na ratištu i dobio je maksimalnih 5296 bodova trenutno ima udjel u Fondu vrijedan 27.560 kuna. Do prije nekoliko mjeseci vrijednost jednog udjela iznosila je oko 400 kuna, pa prozilazi da je ovim 30-postotnim povećanjem vrijednosti Fonda za isto toliko porasla i vrijednost svakog udjela. To znači da zasada prema neslužbenim procjenama jedan udjel u Braniteljskom fondu vrijedi oko 520 kuna.

 

Pravo na dionice u Braniteljskom fondu ima, podsjetimo, 489.407 ljudi sa statusom branitelja. Gotovo svi oni dobili su u proteklih nekoliko mjeseci rješenja o visini svojih udjela s kojima će moći raspolagati za tri godine. Udjel ovisi o broju bodova s kojima svaki pojedini branitelj raspolaže budući da 100 bodova vrijedi jedan udjel.

 

Pojednostavljeno, onaj tko je dobio 1500 bodova ima 15 udjela čija je trenutna vrijednost 7800 kuna. Do izlistavanja Ine na Burzi njegov je udjel vrijedio 6.000 kuna ili 1800 kuna manje. Maksimalan broj bodova koji može osvariti branitelj iz borbenog sektora je 5296 bodova ili gotovo 53 udjela, i vrijednost njegovog udjela je 27.560 kuna. "

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ha.

 

Sada mi je jasno znači koliko imaš udjela to pomnožiš sa cijenom dionice.

 

Znači jedan udio je = jedna dinica, a ne jedan bod = jedna dinica, nego udio.

 

E to mi nije bilo jasno jer sam gore pročitao svašta da je jedan bod jedna dionica pa mi je bilo to malo sumljivo, a u stvari je jedan udio jedna dionica.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gdje se mogu dobiti informacije o Fondu hrvatskih branitelja?

Sve informacije možete dobiti na info telefonu Erste-investa 062-000-005.

 

Da li mogu prodati udjele u Fondu?

NE – U tri godine od dana stjecanja udjela u Fondu HB nije moguće raspolagati udjelima, što znači da ih nije moguće ni prodati.

 

Kad počinje teći rok od 3 godine?

Početni datum za računanje roka od tri godine je 12.04.2005. odnosno datum prvog stjecanja imovine u Fond HB.

 

Što ću ja dobiti – dionicu HT-a?

NE – Vi ćete dobiti udjele u Fondu HB. Fond je trenutno vlasnik dionica Ina-e i HT-a, što znači da ste i Vi razmjerno vašem udjelu u Fondu vlasnik i dionica INA-e, HT-a i sve druge imovine koja se nalazi ili će se nalaziti u Fondu HB.

 

Kako se isplaćuje dobit Fonda?

Neto dobit Fonda HB se, sukladno zakonu o Fondu HB, dijeli na tri dijela. Prva trećina se reinvestira, što znači ostaje u Fondu.

Druga trećina neto dobiti namijenjena je poboljšanju statusa hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji. Upravni odbor će u suglasnosti s Vladom Republike Hrvatske posebnom odlukom utvrditi namjenu ovog dijela dobiti.

I treća trećina se isplaćuje svakom članu Fonda sukladno broju udjela u Fondu.

 

Tko ima glasačka prava u Fondu?

Vlasnici udjela u Fondu (hrvatski branitelji iz Domovinskog rata i članovi njihovih obitelji) imaju glasačka prava koja su definirana Statutom fonda. Članovi fonda svoja glasačka prava ostvaruju izborom svojih predstavnika u Upravnom odboru Fonda (4 predstavnika branitelja).

 

Kakva prava imam kao član Fonda?

Vi kao član Fonda imate sljedeća prava:

• pravo na dividendu – dobit ćete dio trećine dobiti koju ostvari Fond, sukladno broju Vaših udjela u Fondu

• pravo na prodaju udjela – nakon 3 godine možete prodati svoje udjele Fondu i tako unovčiti svoje vlasništvo u Fondu

• pravo na obaviještenost – svaki član Fonda ima pravo na uvid u financijska izvješća Fonda, te na druge informacije vezane uz poslovanje Fonda

• pravo na sudjelovanje u podjeli imovine u slučaju likvidacije – u slučaju likvidacije Fonda, on će se rasformirati, a imovina Fonda prenijeti na njegove članove

 

Kome ću moći prodati svoje udjele?

Udjele će isplaćivati sam Fond, po cijeni udjela na taj dan.

 

Gdje se regulira status hrvatskog branitelja?

Status hrvatskog branitelja možete regulirati u MORH-u ili MUP-u, ovisno o postrojbi kojoj ste pripadali.

 

Da li branitelji stranci imaju pravo na udjele u fondu?

Branitelji stranci, također imaju pravo na udjele.

 

Odluka o trenutku prodaje udjela u Fondu?

Članovi fonda ne mogu raspolagati niti prenjeti drugim članovima Fonda niti trećim osobama svoje udjele u roku od 3 god. od dana stjecanja udjela u fondu. Udjele nije moguće založiti za dobivanje kredita.

Nakon te 3 godine moći će se osobno odlučiti kad i da li uopće prodati udjele u Fondu ili ostati vlasnik udjela do daljnjega.

 

Što ako izgubm Potvrdu o vlasništvu ili ako mi je potvrda ukradena?

Ukoliko ste izgubili navedenu potvrdu pisanim putem (ERSTE INVEST D.O.o., P.P. 105, 10002 Zagreb) zatražite novu i ista će Vam biti dostavljena na Vašu adresu.

 

Kome se mogu obratiti ako želim promijeniti neki podatak?

Ukoliko želite promijeniti neki podatak, Erste-investu na P.P.105, 10002 Zagreb trebate dostaviti izjavu o promjeni tog podatka i dodatno:

a) za promjenu prezimena – npr. vjenčani list, kopija osobne i dokument na kojem se vidi JMBG

b) za promjenu adrese – potvrda o prebivalištu (ukoliko se mijenjalo prebivalište), kopija osobne i dokument na kojem se vidi JMBG

 

Što ako imam netočan JMBG ili mi je ratni put pogrešan?

Javite se u najbliži Ured za obranu ili Policijsku postaju gdje ste dosad regulirali svoj braniteljski status, koji će po rješavanju toga dostaviti rješenje Ministarstvu branitelja, a oni Erste-investu

 

Kome se mogu obratiti ukoliko mi je na potvrdi krivo izračunat broj bodova (npr. krivo su zbrojena dva broja)?

Erste – investu - društvu koje upravlja Fondom hrvatskih branitelja.

 

Što ako imam upravni spor i još nisam riješio/la status branitelja?

Ukoliko imate upravni spor kojim nastojite dokazati status hrvatskog branitelja, i ukoliko dobijEte spor, naknadno ćete dobiti udjele u Fondu, po svim pravima i kriterijima kao i drugi članovi Fonda to ostvaruju sada, osim na dividende koje će biti u međuvrmenu isplaćene.

 

Niste dobio/la potvrdu, a čujem da je rok za prigovor 30.06.2006.?

Ukoliko niste dobili potvrdu, nazovite info telefon Erste-investa 062-000-005, pa ćemo vam je poslati.

 

Po kojem principu se bira Upravni odbor?

Upravni odbor Fonda ima 7 članova koje imenuje i razrješuje Vlada RH, s time da je ministar nadležan za pitanja hrv. branitelja iz Domovinskog rata po položaju predsjednik Upravnog odbora. Ostali članovi su: predstavnik ministarstva nadležnog za godspodarstvo, predstavnik saborskog odbora predstavnik iz radnog tijela Hrvtaskoga sabora zaduženog za pitanja hrv. branitelja i 4 predstavnika hrvatskih branitelja. Registrirane udruge branitelja iz Domovinskog rata postigle su sporazum o izboru predstavnika u UO i dostavile ga ministarstvu hrv. branitelja.

 

Koja je uloga Upravnog odbora, a koja Društva za upravljanje Erste-investa?

Osnovna uloga Upravnog odbora Fonda HB je:

- nadziranje upravljanja imovinom,

- zastupanje članova Fonda pred društvom za upravljanje

- donosi i izmjenjuje statut Fonda HB u suglasnosti s Vladom RH

- odobrava ugovore i sporazume koje Društvo za upravljanje Fondom sklapa za račun Fonda

- bira Društvo za upravljanje Fondom i sklapa ugovor s Društvom

- donosi odluku o izboru revizora

- podnosi izvješće o poslovanju Fonda HB Hrvatskom saboru

 

Jedina i osnovna zadaća društva za upravljanje je upravljati imovinom Fonda HB na najkvalitetniji mogući način s ciljem povećanja vrijednosti imovine Fonda HB uz uvažavanje načela sigurnosti, profitabilnosti, likvidnosti i razdiobe rizika pri svakom pojedinačnom ulaganju.

 

Gdje su objavljeni Zakoni koji se odnose na hrvatske branitelje?

Zakon o fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji izašao je u Narodnim novinama br. 163/03, a izmjene i dopune Zakona u Narodnim novinama br. 129/04.

Statut Fonda izašao je u Narodnim novinama br. 129/04.

Zakon o pravima hrvatskih branitelja izašao je u Narodnim novinama br. 174/04

 

Tko su sve članovi Fonda HB?

-hrvatski branitelji iz Domovinskog rata

-hrvatski ratni vojni invalidi iz Domovinskog rata

-članovi obitelji poginulog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata

-članovi obitelji umrlog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata

-članovi obitelji zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja

-članovi obitelji hrvatskog branitelja koji je o rane ili ozljede zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske umro nakon 31. prosinca 1996., odnosno nakon 31.prosinca 1997., ukoliko je smrt posljedica bolesti, pogoršanja bolesti ili suicida.

- članom Fonda smatra se i osoba koja je na temelju Zakona o nasljeđivanju stekla članska prava od osoba iz prethodnog stavka.

 

Koliko ima članova Upravnog odbora i tko ih imenuje?

Upravni odbor ima 7 članova koje imenuje i razrješuje Vlada Republike Hrvatske. Potrebno je najmanje 5 članova Upravnog odbora da bi se donijela Odluka, a mandat članova traje 4 godine. Predsjednik Upravnog odbora Fonda je ministar nadležan za pitanja hrvatskih branitelja iz Domovinskgog rata.

 

Čime se regulira rad Upravnog odbora?

Statutom Fonda HB i Poslovnikom kojeg je donio sam Upravni odbor (Erste-invest nema uvid u Poslovnik).

 

Da li društvo koje upravlja fondom može kupovati ili prodavati imovinu fonda?

Društvo koje upravlja Fondom može i mora kupovati ili prodavati imovinu Fonda HB, ali u svoje ime a za račun Fonda, a sve u cilju povećanja ukupnog prinosa Fonda HB, u korist članova Fonda HB, a sve u skladu sa Zakonom i Statutom Fonda HB.

 

Da li društvo ima pravo stjecati udjele fonda dok njime upravlja?

Društvo za upravljenje Fondom nema pravo stjecati udjele, članovi Fonda mogu biti samo hrvatski branitelji i članovi njihovih obitelji.

 

Što je to informativni prospekt?

Informativni prospekt je dokument Fonda koji sadrži informacije o poslovanju Fonda za prethodnu godinu koji mora biti objavljen najkasnije do 31.3. tekuće godine u Narodnim novinama i najmanje dva dnevna lista u Hrvatskoj.

 

Kakve informacije sadržava informativni prospekt?

Informativni prospekt sadržava:

• podatke o Fondu,

• datum osnivanja Fonda

• portfelj Fonda,

• podatke o Društvu koji upravlja tim Fondom,

• podatke o načinu izračunavanja troškova upravljanja,

• godišnja financijska izvješća Društva,

• načela i strategija ulaganja,

• i druge informacije.

 

Da li se oporezuje dobit ostvarena poslovanjem fonda?

Prema trenutno važećim poreznim propisima RH dobit ostvarena poslovanjem Fonda se ne oporezuje.

 

Tko obavlja nadzor nad poslovanjem Fonda?

Nadzor nad poslovanjem Fonda obavlja Hrvatska agencija za nadzor financijski usluga (HANFA).

 

Što regulira Statut Fonda HB-a?

Statut fonda HB je temeljni akt Fonda HB. Statutom se uređuju uvjeti i pravila poslovanja s imovinom Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, a posebno:

• status Fonda te uloga i odnos Upravnog odbora i društva za upravljanje,

• vrsta imovine u koju se sredstva Fonda mogu ulagati,

• uvjeti pod kojima će fond stjecati vrijednosne papire,

• osnovica za izračunavanje naknade društvu za upravljanje Fondom koja će se platiti iz imovine Fonda,

• osnovica za izračunavanje naknade depozitne banke koja će se platiti iz imovine Fonda,

• poslovna godina Fonda, računovodstveni sustav, izvješćivanje o razvitku i portfelju fonda, te mjesto i način objavljivanja tih činjenica, te ostala pitanja važna za Fond,

• glasačka prava članova Fonda.

 

Tko osniva fond?

Osnivač fonda je Vlada RH.

 

U kojem slučaju može doći do likvidacije fonda?

Ukoliko neto imovina Fonda u roku od šest mjeseci nakon isteka roka od tri godine padne ispod pedeset posto od utvrđene neto imovine na zadnji dan treće godine, Vlada RH će donijeti odluku o prijenosu imovine Fonda na članove Fonda i likvidaciji Fonda.

 

Koja je dokumentacija potrebna za dokazivanje nasljednog prava?

Original ili ovjerena kopija Rješenja o nasljeđivanju

Kopija osobne iskaznice

Dokument na kojem se vide JMBG i adresa na koju treba poslati Potvrdu o vlasništvu udjela.

 

Kako će se raspoređivati udjeli poginulih i nestalih branitelja?

Temeljem kriterija za dodjelu udjela udjele poginulih, nestalih i umrlih branitelja nasljeđuju članovi obitelji sukladno Zakonu o nasljeđivanju.

 

Kome se dodjeljuju udjeli branitelja koji su umrli nakon završetka rata (npr. 2004 godine)?

Udjeli su dodjeljuju sukladno Rješenju o nasljeđivanju.

 

Da li maloljetna osoba može biti nasljednik udjela u fondu?

Može, na osnovi Zakona o nasljeđivanju.

 

Da li obitelj kojoj su poginula dva člana dobiva duplo udjela u fondu?

Da, prema Zakonu o nasljeđivanju.

 

Što je s nasljedstvom branitelja koji su nestali, a nisu nađeni?

Udjeli su nasljedivi sukladno Zakonu o nasljeđivanju.

 

Što čini imovinu Fonda?

Imovinu Fonda čine dionice trgovačkih društava rezerviranih za hrvatske branitelje i članove njihovih obitelji iz privatizacije pravnih osoba u vlasništvu RH.

Imovinu Fonda čini i dobit ostvarena od ulaganja i donacije.

 

U što se ulaže imovina fonda?

Imovina Fonda HB se sukladno Zakonu i Statutu može uložiti bez ograničenja u vrijednosne papire koje izdaje RH, znači obveznice i trezorske zapise, do 40% imovine može biti uloženo u vrijednosne papire država članica EU i OECD-a, do 40% u depozite kod financijskih institucija i dionice koje kotiraju na burzi.

 

Koliko se često izračunava vrijednost imovine Fonda?

Vrijednost imovne fonda izračunava Erste-invest svaki dan, a izračun potvrđuje HVB Splitska banka. Navedeni izračun se dnveno šalje na kontrolu Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga.

 

Koliko je dionica INA-e i HT-a preneseno u Fond HB?

Preneseno je po 7% dionica svake od navedenih kompanija. U slučaju HT-a to je 5.732.197 dionica odnosno 700.000 dionica Ina-e.

 

Kada su Fondu prenesene dionice INA-e, a kada HT-a?

Dionice HT-a prenesene su 12. travnja 2005. godine, a dionice INA-e 16. studenog 2005. godine.

 

Koliku dividendu HT-a je dobio Fond HB?

Fond je od HT-a dobio dividendu od 128.126.568,95 HRK, za 2004. godinu, te predujam dividende za 2005 godinu u iznosu 56.920.751,24 HRK.

 

Koje dionice će se još prenijeti u Fond?

Prema Zakonu o privatizaciji iz 1996. godine u Fond se pored dionica HT-a i INA-e trebaju prenijeti i sljedeće dionice:

• 7% dionica Hrvatske elektroprivrede

• 7% dionica Hrvatskih pošta

• 7% dionica Hrvatskih šuma

• 7% dionica Hrvatskih željeznica

• 7% dionica Hrvatskih cesta

• 7% dionica Hrvatskih autocesta

• 7% Hrvatske radiotelevizije

Pretpostavke da se navedene dionice prenesu u Fond je da sabor RH donese poseban Zakon o privatizaciji za svaku ovaj kompaniju.

 

Koji je kriterij za dodjelu udjela u fondu?

Kriterij za dodjelu udjela u Fondu je status hrvatskog branitelja. Također, pravo na udjele u fondu imaju i članovi obitelji poginulog, nestalog iili umrlog hrvatskog branitelja sukladno Zakonu o nasljeđivanju.

 

Koliko vrijedi jedan dan sudjelovanja u Domovinskom ratu?

Izračun broja pripadajućih bodova napravljen je prema kriterijima koje je utvrdio Upravni odbor Fonda HB i prihvatila Vlada Republike Hrvatske.

 

KRITERIJI ZA IZRAČUN BODOVA

 

A) BORBENI SEKTOR

05.08.1990. - 01.05.1991. 5 bodova

02.05.1991. - 15.01.1992. 8 bodova

16.01.1992. - 30.04.1995. 1 bod

01.05.1995. - 31.08.1995. 3 boda

01.09.1995. - 30.06.1996. 1 bod

Svaki dan sudjelovanja u Domovinskom ratu u različitom razdoblju množi se s pripadajućim brojem bodova.

 

B) NEBORBENI SEKTOR

Svaki dan sudjelovanja u Domovinskom ratu vrijedi 1 bod bez obzira na razdoblje sudjelovanja

 

C) OBITELJ SMRTNO STRADALOG, ZATOČENOG ILI NESTALOG HRVATSKOG BRANITELJA

Ostvaruje pravo na maksimalan broj bodova po kriteriju A (5296 bodova).

 

D) ZATOČENI HRVATSKI BRANITELJ IZ DOMOVINSKOG RATA KOJI JE U OBRANI SUVERENITETA REPUBLIKE HRVATSKE ZATOČEN U NEPRIJATELJSKOM LOGORU ILI ZATVORU

Svaki dan proveden u logoru ili zatvoru vrijedi 8 bodova bez obzira na vrijeme zatočenja.

 

Da li se može ostvariti bodove temeljem više kriterija (npr. bili ste branitelj na prvoj liniji, a otac vam je poginuo u ratu)?

Da. U tom slučaju ostvarujete pravo kao branitelj po kriteriju A i kao nasljednik svoga oca po kriteriju C.

 

Kriterij za osobe koje su izašle iz logora?

Prema kriteriju D, svaki dan proveden u logoru ili zatvoru vrijedi 8 bodova bez obzira na vrijeme zatočenja.

 

Što je fond?

Fond je skup raznovrsne imovine (dionica, obveznica, depozita itd.) i u ovom slučaju ta je imovina u vlasništvu hrvatskih branitelja.

 

Koliko fond ima članova?

Fond ima oko 505.000 članova, i taj broj varira iz tjedna u tjedan, ovisno o broju zakonskih nasljednika poginulih i umrlih hrvatskih branitelja - nositelja prava.

Da li mi se može promijeniti broj udjela (smanjiti ili povećati)?

Nakon isteka žalbenog roka broj udjela može se mijenjati jedino temeljem nasljeđivanja (ukoliko je član Fonda nasljednik drugog člana Fonda).

 

Kako se izražava cijena udjela u fondu?

Cijena udjela u Fondu izražava se u kunama.

 

Što radi depozitna banka?

Depozitna banka izračunava:

• vrijednost Fonda

• vrijednost udjela Fonda dnevno,

• izdaje dokumente o udjelu,

• osigurava da sredstva od prodaje udjela odmah budu uplaćena na račun Fonda, (članak 22. Statut Fonda HB)

 

Koja je poslovna adresa Fonda?

Poslovna adresa Fonda je adresa Upravnog odbora Fonda: Zagreb, Park stara Trešnjevka 4.

 

Tko upravlja Fondom?

Fondom upravlja Erste-invest d.O.o. za upravljanje investicijskim fondovima koje je izabrao Upravni odbor Fonda HB na javnom natječaju, a sukladno Zakonu, Statutu, i kriterijima za izbor društva. Svi navedeni dokumenti su javni i objavljeni u NN.

 

Tko sjedi u Upravnom odboru?

U Upravnom odboru su:

• Jadranka Kosor, predsjednica UO

• Ivan Bračić, pomoćnik min. gospodrstva

• Josip Đakić, predstvanik saborskog odbora

• Đuro Dečak

• Petar Lovrić

• Ivan Posilović

• Tomislav Merčep

 

Koliko vrijedi svaki udjel?

Vrijednost udjela bit će objavljivana na internet stranicama Erste-investa (www.erste-invest.hr) i Ministarstva branitelja www.mobms.hr te u javnim glasilima, nakon što bude utvrđen konačni broj udjela.

Koliko će Fond trajati?

Fond može trajati neograničeno, osim u slučaju ako imovina Fonda padne ispod 50% imovine koja je bila na zadnji dana treće godine od dana osnivanja Fonda.

 

Kako će Erste-invest isplatiti novce iz Fonda kad ima dionice, a ne novce?

Upravo to i je zadatak Erste-investa, pretvoriti nelikvidnu imovinu u likvidnu odnosno novce, što znači da će Erste-invest u sljedećem razdoblju uz suglasnost UO Fonda prodati dionice HT-a i INA-e kako bi mogli isplatiti sve članove fonda koji to budu tražili.

 

Da li će udruge i osobe koje nisu članovi niti jedne braniteljske udruge imati uvid u udjele, dividende, izvještaje i sl.?

Udruge kao i svi branitelji imat će dostupna sva finacijska godišnja i polugodišnja izvješća koja se objavljuju u dva dnevna lista i Narodnim novinama. Svi članovi Fonda imaju pravo na obaviještenost sukladno Zakonu i Statutu. Jedan od načina informiranja je i info telefon 062-000-005. Sva dosadašnja izvješća možete naći i na internet stranicama Erste investa.

 

Do kad će biti krajnji rok formiranja Fonda (kad će zadnja dionica biti prebačena u fond HB)?

Krajnji rok formiranja Fonda ne postoji, odnosno ne zna se kad će biti prebačene sve dionice koje sukladno Zakonu o privatizaciji pripadaju Fondu.

 

Gdje mogu dobiti dodatne informacije?

Sve informacije možete dobiti na info telefonu 062-000-005. Ukoliko niste zadovoljni odgovorom, možete se obratiti i Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti na tel. 01/3040-730, braniteljskim udrugama ili pismenim putem Erste-investu na adresu Erste-invest d.O.o., p.p.105, 10002 Zagreb.

 

Gdje mogu pročitati više o Fondu hrvatskih branitelja?

Više možete pročitati u Zakonu o fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji i Statutu Fonda.

Važeći zakoni, kao i financijska izvješća Fonda objavljeni su na Internet stranici Erste-invest-a www.erste-invest.hr.

Zakonska regulativa dostupna je i na Internet stranici Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti www.mobms.hr.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovako to ide sa dionicama HRVi.

Mi ih dobili tako je je to to sigurno.

Znači na adresu Hrv. fond za privatizaciju, Ivana Lucića 6, 10 000 Zagreb, pošalješ preslik trajnog rješenja, kao i preslik osobne iskaznice na kojoj je vidljiv tvoj JMBG, te zahtjev koji napišeš onak ukratko.. ja sam IME I PREZIMe, HRVi sam, te molim da mi se dodjele dionice koje mi po zakonu pripadaju. Šalješ s povratnicom.

Ukratko mi smo nakon nekoliko mjeseci dobili dionice koje smo jer nam je lova trebala prodali odma na način da smo otišli u Zagrebačku banku, potpisali i lova bila za dva dana na računu. Suprug je 40 % HRVi, novac od dionica u tom trenutku je iznosio ni manje ni više nego 82 tisuće kuna.

Dakako i svi koje poznam isto su napravili i dobili. Tražite ljudi imate pravo na to.

I evo nakon nekog vremena kad vam se povratnica vrati nazovite gopođu Čeronić danicu u fondu koja je glavna za dionice HRVi.. Telefon je 01 6346211.. Sretno!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

od Fonda dobiješ rješenje o dodjeli dionica,jesdno dobiš ti, jedno firma koja je vlasnik dionica, jedno Depozitarna, nakon par dana dobiješ PIN, te s njim odeš u brokera, ja rekla da to u našem slučaju bila Zagrebačka banka, i eto jako su uslužni i brzi, tamo kažeš da ćželiš prodati dionice i oni sve drugo obave... S tim da nemoraš prodati sve nego onoliko koliko želiš...

: :thumbs: :lol3: :amen:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mrljo, nisi mi odgovorio na ovo pitanje

"Tako primjerice branitelj koji je od 1991. do 1995. bio na ratištu i dobio je maksimalnih 5296 bodova"

 

mrljavac objasni mi gornji tekst, ili sam ja nešto propustio što se tiče bodovanja ili je to novinarska "patka"

ja recimo imam 3178 bodova

:klanjam:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.. Esade neš od njih dobiti nikakvu informaciju, al ne ni bilo loše da nazoveš u Fond i pitaš di si ti u svemu tome.. recimo, mi čekali neko vrijeme pa kad sam već mislila da je vrijeme da ih dobijemo zvrcnnem ih, a Gospođa kaže da moram poslati i preslik osobne. Znači da nisam zvala malo bi to putovalo duže.. Zato zvrcni na onaj broj 01 6346211 i traži gospođu Čeronić...

Mrlji piva, a meni baklava :

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čovjek sa Legalisa, slučajno pročitao. Kaže da nikad nije čuo za takvo što, a ja moju lovu već odavno potoršila.. moram priznati u prave stvari .. Esade, visina dionica se određuje prema stupnju invaliditeta, znači, ako si 40 % HRVi otprilke dobiješ oko 4 4oo eura ... al to na daj kad se piše rješenje, kad ih dobiješ malo prati burzu i vidi kad je pamertno prodati ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

no, no, no......

 

ne znam odakle ta informacija o 40% = 4.400 eur, ali netocna je, zasigurno.....

 

ja pitao zensku i ona mi rekla da se dobije otprilike 1.000 dem za svakih 10%. da, da, dem, jer je pocelo u dem pa da nitko ne bude zakinut tako se i dalje obracunava. a osim toga odite na njihov site, imate i pravilnik i njihov portofolio iz kojeg oni hendlaju dionice kada i koje im vlada odobri.

 

dakle 1.000 dem za svakih 10% invalidnosti. e, sad, jedino je moguce da oni dionice dijele po nominalnoj vrijednosti, ili da je netko imao srece pa da su dionice koje je dobio narasle na burzi pa da dobije vise love od toga....

 

a isto mi je zenska rakla da se od podnosenja zahtjeva ceka cca. 7-8 mjeseci, ali sto netko rece, izborna je godina pa je sve moguce....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 11.

 

U članku 31. stavak 2. mijenja se i glasi: "Hrvatski fond za razvoj dužan je bez naplate ustupiti dio dionica kojima raspolaže ratnim vojnim invalidima u Domovinskom ratu (članak 5. stavak 1. točka 1. Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata "Narodne novine", br. 33/92) ovisno o stupnju invalidnosti i obitelji poginulih hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu, i to:

 

- invalidu Domovinskog rata sa 20% stupnjem invalidnosti od 5.000 DEM

 

- invalidu Domovinskog rata sa 30% stupnjem invalidnosti od 6.900 DEM

 

- invalidu Domovinskog rata sa 40% stupnjem invalidnosti od 8.800 DEM

 

- invalidu Domovinskog rata sa 50% stupnjem invalidnosti od 10.700 DEM

 

- invalidu Domovinskog rata sa 60% stupnjem invalidnosti od 12.600 DEM

 

- invalidu Domovinskog rata sa 70% stupnjem invalidnosti od 14.500 DEM

 

- invalidu Domovinskog rata ss 80% stupnjem invalidnosti od 16.400 DEM

 

- invalidu Domovinskog rata sa 90% stupnjem invalidnosti od 18.300 DEM

 

- invalidu Domovinskog rata sa 100% stupnjem invalidnosti od 20.000 DEM

 

- obitelj poginulog hrvatskog branitelja ostvaruje pravo na dionice u dinarskoj protuvrijednosti od 20.000 DEM.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

no, no.. znam šta pišem vrlo dobro jer sam dionice kao takve dobila... uostalom nazovi i pitaj.. 4 4oo eura, ova tabelea, čini mi se Mrljina, je točna, to su iznosi koji se dobijaju .. samo dionice su na burzi znaš, pa neke skaču, neke padaju... :-P;-)

I Istina čeka se onoliko koliko Fondu treba za podjelu paketa kjoji se dobili i koji su im odobreni .. zato postoji te lefon, pa pitaš.. Oprostite ja sam taj i taj, kad je na mene red.. Oni vrlo ljubazno odgovore..

MA TI NEKA OPORBA.. SRETNA TI NOVA"!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ime prezime

adresa

 

HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU

SEKTOR UPRAVLJANJA

ODJEL ZA DODJELU DIONICA

IVANA LUCIČA 6, ZAGREB

 

datum

 

 

Predmet: zahtjev za dodjelu dionica bez naplate

-dostavlj se,

 

Molim vas da mi iz portfelja vašeg fonda odobrite dodjelu dionica bez naplate.

Priznat mi je status HRVI X skupine, s 20% oštećenja organizma temeljem oboljenja za stalno.

Molbi prilažem ovjereni preslik drugostupanjskog rješenja o statusu HRVI i preslik osobne iskaznice.

 

S poštovanjem,

 

 

JA

potpis

 

presliku ovjeravaš u uredu za obranu i sve pošalješ poštom sa povratnicom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ne zaboravite staviti u privitku neki dokument na kojem je vidljiv JMBG i Fotka, ja prvi put poslao uz presliku osobne i dobio povratno nema JMBG daj neki dokumet sa JMBG i fotkom pa slao presliku vozačke. Zadnja informacija je bila da će upravni odbor zasjedati početkom siječnja 2007 pa nazvati drugom polovicom ovog mjeseca. Svima sve najhappy u ovoj novoj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi pa po Županijama i Gradovima postoje Pododsjeci za hrvatske branitelje. Odete kod "tetke" koja uredno vodi vašu papirologiju oko statusa HRVI-a, tako će i za vas zatražiti dionice.

Već sam pisao postupak o primitku dionica, nemojte se nasamariti na ljude koji zovu vas. Upola će Vam skresati vrijednost dionica, ako i ne više. Ovako putem internete provjerite stanje na Zgb ili Vž burzi i znate na ćemu ste. Čeka se na njih malo više od godine dana, ali dobro dođu.

Braniteljske dionice, ne možete sada računati, jer kad iste dobite na raspolaganje pitanje je kakva će cijena dionica biti na tržištu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jako dobro znaju. Reči ću svoje iskustvo. Prvi puta kad sam bio kod "tetke" normalno svađa, ipak sam malo došao pripremljen. Iskoristi ovo što pročitaš na ovim postovima. Dalje mi se odrađuje sve što zahtjevam i više od toga. Samo moraš biti uporan i češće odlaziti kod njih, jednostavno biti dosadan, pa da vidiš koliko će uložiti napora da te skinu s grbače. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

puno nas pada na priču rekla, kazala a toga na ovom forumu ima dosta, i ja sam jedan loš primjer što se toga tiče jer sam negdje na forumu izjavio kako je u mojoj pu nemoguče dobiti svoj ratni put na ruke.

onda su se mrljavac i ostali čudili kako je to moguće i neko mi je sa foruma rekao da zatražim ratni put i da ga moram dobiti. poslušavši savjet napisao sam zamolbu i predao na urudžbeni pu. za dva dana nazvala me je pravnica i pitala zašto sam pisao tu zamolbu jer kod nje uvijek ima kopija koju mogu uzeti.

zaključak: esad je sjeo na priču rekla kazala i to mu je škola.

dakle nemojte na forum iznositi zaključke za koje niste sigurni, stavljajte ih pod navodnike ili citirajte " rek'o mi pero ....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam ti napisao kako sam osobno, putem pošte, točnije faxsa, poslao jednu zamolbu u svoju tada-sada bivšu PU - u kadrovsku službu i od istih zatražio svoj ratni put a poradi ostvarivanja prava pred HZZO-om.

 

I dobio sam svoj primjerak i to original, potpisan od sadašnjeg načelnika te PU.

 

Nadam se da si i ti dobio svoj primjerak Esade.

 

Ujedno hvala na tablici za izračun poreza.

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

naravno da iznos na koji imate pravo može biti veći, ali isto tako i manji jer ste dobili broj bodova...

 

vlada bi trebala u fond staviti još neka poduzeća...neka od postojećih poduzeća su ostvarila pravo na dividendu koja se dodaje sumi fonda..

s obzirom da se udio svaki dan računa, njihova vrijednost će biti vjerojatno prikazivana svaki dan u nekom dnevnom tisku kao i kod ostalih društava...

 

prve procjene su bile da udjel ne bi trebao biti manji od 500 kn, neki raspon se očekuje od 500-800 kn...

 

samo malo strpljenja i vjere i ne srljati odmah u prodaju... moj mali savjet :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:-)

evo ovako, trenutno se ne mogu prodavati udjeli...to što je naznačeno na stranicama erste-a pretpostavljam su formulari za kupnju i prodaju njihovih udjela... cijene udjela su isto tako istaknuti na njihovim stranicama, tako da su oni koji kupuju i prodaju udjele upoznati što i kako trebaju ispuniti obrazce...

dakle kada budu objevljenje cijene udjela, i mogučnost prodaje uvijek ćete dobiti informacije kako ispuniti obrasce (pretpostavljam da erste ima besplatni telefon)

pozdrav ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jel treba zvati na onaj broj iz par postova prije, a kaj se tiće tetke meni je sama rekla daimam to pravo, napunila kovertu sa papirima, napisala adresu i predala mi da odnesem na poštu (dakle ima i takvih tetki) jedino kaj na presliki osobne nije bilo JMBG pa ako šaljete ne zaboravite to. -ozdrav i puno sreće. BTW načuo sam da će ipak biti polovicom siječnja za one koji su predali do lipnja 06.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija