Jump to content

Novi zakon


White Walter

Preporučene objave

Otvaram novu temu vezano za podnošenje zahtjeva za RVI po bolestima vezanim za domovinski rat. Radi se o slijedećem, imam dijagnozu PTSP 43.1 iz 2009 godine koja mi je dijagnosticirana nakon famoznog Jadrankinog zakona 2005. Maloljetni sam dragovoljac domovinskog rata sa 1405 dana borbenog sektora specijalne policije. S obzirom da je vlada izglasala novi zakon vidim priliku za stjecanjem statusa, podnosim liječničke papire na osnovu PTSP i bolesti koje su u uzročno posljedičnoj vezi sa istim to su aritmija ,hipertenzija, postprandijalna glukoza te dermatitis koji flukturira sa crvenilom po rukama i otjecanjem lica i kapaka barem tako struka kaže ali ne i vijeće vještaka kojima te bolesti nemaju uzročno posljedičnu vezu sa učešćem u ratu. Prolazim predkomisiju koja potvrđuje postojanje PTSP isto tako i prvostupanjska u Tvrtkovoj i drugostupanjska u Mihanovićevoj koji su uzgred rečeno bahati , bešćutni na kraju i bezobrazni. Svi ocjenjuju PTSP <20% lakši oblik u međuvremenu obavljam psiho test kojem je rezultat kronificirani PTSP i dijagnozu F62.0. Sa svim nalazima podnosim žalbu i uz poziv odlazim opet na drugostupanjsku gdje su vještaci opet arogantni i bahati te odbijaju moju žalbu. Moj doktor opće prakse i psihijatar uz psihologa su iznimno zgroženi odlukama istih.Napominjem da sam svo vrijeme zaposlen u privatnom sektoru. Moje pitanje je što dalje ? Molim za savjet i konstruktivne odgovore.Ići sa tužbom ili koliko znam opcija je i pogoršanje bolesti nakon što rješenje postane pravomoćno pa za 6 mjeseci mogućnost pogoršanja. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, da li ste se u žalbi na drugostupanjsko rješenje iz Mihanovićeve pozvali na članak 37. Uredbe o metodologijama vještačenja iz 2017. godine pošto ste maloljetni dragovoljac. Mislim da bi bolje bilo da nakon 6 mjeseci pokušate ponovo, naravno pogoršanje i status maloljetnog dragovoljca, nego da se tužakate s njima jer bi moglo potrajati, ali svakako na vama je izbor.

Članak 37.

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata i osobi koja je u vrijeme Domovinskog rata kao maloljetnik ili zatočenik u neprijateljskom logoru ili sličnim uvjetima zatočeništva, bio izložen teškim životnim uvjetima i zbog toga je nastupilo oštećenje organizma psihosomatskoga karaktera, postotak oštećenja organizma predviđen u Listi II može se povećati za 10% do 30%.

(2) HRVI iz Domovinskog rata koji je u vrijeme nastanka oštećenja organizma bio maloljetan, a kod njega je zbog toga oštećenja nastupilo i psihosomatsko oštećenje najkasnije u roku jedne godine od nastanka oštećenja organizma, postotak predviđen u Listi II može se povećati za 10% do 30%.

(3) U upravnim postupcima za ostvarenje prava na temelju propisa o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, osoba koja je u vrijeme rata kao maloljetnik ili zatočenik u neprijateljskom logoru ili sličnim uvjetima zatočeništva, bio izložen teškim životnim uvjetima i zbog toga je nastupilo oštećenje organizma psihosomatskoga karaktera, postotak oštećenja organizma predviđen u Listi II može se povećati za 10% do 30%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost nisam se pozvao na taj članak nisam bio upućen u mogućnosti istog

 Iako sam naveo svoj status u žalbi i zahtjevu i u uredu državne uprave prilikom predavanja zahtjeva referentice su mi rekle da će mi to biti olakotna činjenica koju će uvažiti ali kako sam i naveo u komisiji bahato i bezobrazno su se odnosili prema meni. U nalazu i mišljenju vijeća vještaka lijepo piše pristupio obrani republike Hrvatske prije 18-e godine. Ne znam zašto to nisu uvažili. Hvala Vam na odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokušaj kolega ( i ja specijalna policija ) ponovo za 6 mjeseci i na prvostupanjskoj reci doktorima da imaš status maloljetnog branitelja i ako ti daju 238 b (20%) neka pročitaju članak 37. tog njihovog istog pravilnika po tome ti mogu dati od 10-30% i to bi onda bilo 238 c i zamoli da ti tekstualnu napišu da si bio maloljetnik. Tako je moj kolega napravio pa su mu priznali na PLP 30% u Mihanovićevoj na DLP spustili na 20% privremeno. Meni su na PLP dali 30% a na DLP manje od 20 % tj. odbili s 1792 dana borbenog, dragovoljac, specijalna policija aktivni djelatnik i F43.1 i F62, žalio se i opet me odbili. Pošto imam 41 godinu staža s benificijom ove godine otišao u mirovinu a ovo ću opet predati kad prođe 6 mjeseci. Nije mi teško "Papir trpi". Svako dobro kolega i polako mislim da ćeš riješiti to. 

 NN 67/2017, Uredba o metodologijama vještačenja

VLADA REPUBLIKE HRVATSKE

1573

Na temelju članka 5. stavka 1. Zakona o jedinstvenom tijelu vještačenja (»Narodne novine«, broj 85/14), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 6. srpnja 2017. godine donijela

UREDBU

O METODOLOGIJAMA VJEŠTAČENJA

238. Psihički poremećaji vezani uz ratnu traumu (posttraumatski stresni poremećaj i trajne promjene osobnosti nakon ratnog PTSP) ako se utvrdi da prije rata nije bolovao od psihičkih poremećaja te ukoliko se tijekom ocjene oštećenja organizma isključe druga traumatska iskustva osim onih zadobivenih za vrijeme sudjelovanja u obrani suvereniteta republike Hrvatske

 

Kod odgođenog PTSP, koji se pojavio nakon 6 mjeseci ili kasnije od prestanka sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, visina postotka ocjene oštećenja organizma ovisi o kontinuitetu i primjerenosti liječenja uz protokol sukladan medicinskoj znanosti:

 

a) lakog stupnja

manje od 20%

b) srednjeg stupnja

20 do 30%

c) teškog stupnja

30 do 40%

d) teškog stupnja s komorbiditetom (psihički i psihosomatski)

30 do 40%

privremeno do 3 godine, a nakon toga trajno

 
uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , White Walter je napisao:

Otvaram novu temu vezano za podnošenje zahtjeva za RVI po bolestima vezanim za domovinski rat. Radi se o slijedećem, imam dijagnozu PTSP 43.1 iz 2009 godine koja mi je dijagnosticirana nakon famoznog Jadrankinog zakona 2005. Maloljetni sam dragovoljac domovinskog rata sa 1405 dana borbenog sektora specijalne policije. S obzirom da je vlada izglasala novi zakon vidim priliku za stjecanjem statusa, podnosim liječničke papire na osnovu PTSP i bolesti koje su u uzročno posljedičnoj vezi sa istim to su aritmija ,hipertenzija, postprandijalna glukoza te dermatitis koji flukturira sa crvenilom po rukama i otjecanjem lica i kapaka barem tako struka kaže ali ne i vijeće vještaka kojima te bolesti nemaju uzročno posljedičnu vezu sa učešćem u ratu. Prolazim predkomisiju koja potvrđuje postojanje PTSP isto tako i prvostupanjska u Tvrtkovoj i drugostupanjska u Mihanovićevoj koji su uzgred rečeno bahati , bešćutni na kraju i bezobrazni. Svi ocjenjuju PTSP <20% lakši oblik u međuvremenu obavljam psiho test kojem je rezultat kronificirani PTSP i dijagnozu F62.0. Sa svim nalazima podnosim žalbu i uz poziv odlazim opet na drugostupanjsku gdje su vještaci opet arogantni i bahati te odbijaju moju žalbu. Moj doktor opće prakse i psihijatar uz psihologa su iznimno zgroženi odlukama istih.Napominjem da sam svo vrijeme zaposlen u privatnom sektoru. Moje pitanje je što dalje ? Molim za savjet i konstruktivne odgovore.Ići sa tužbom ili koliko znam opcija je i pogoršanje bolesti nakon što rješenje postane pravomoćno pa za 6 mjeseci mogućnost pogoršanja. Hvala.

Isto sam to i sam prošao gotovo identičan slučaj liječenje od 2008. g. pravio žalbu čekao 4 mjeseca ne prihvačaju nikakve argumente imao sam dojam da sam na komisiji za supertalent dobijem 4 × i konstataciju da nastavim sa liječenjem a ja sam ih uvjeravao da nisam ni prestao se liječiti oni za sada cijene manje od 20% nema zakonske osnove u večini slučajeva nađu nešto kako bi nas diskreditirali doduše ja sam u mirovini pa mi to ne predstavlja problem jedino što me brine a to je dali ću doživjeti pozitivno riješenje s obzirom da godine čine svoje zdravlje sve gore mnogi neće biti te sreče. Moj savjet iči na obnovu postupka kako namjeravam i sam kad skupim papire i opet ispočetka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Skywalker007 je napisao:

Poštovani, da li ste se u žalbi na drugostupanjsko rješenje iz Mihanovićeve pozvali na članak 37. Uredbe o metodologijama vještačenja iz 2017. godine pošto ste maloljetni dragovoljac. Mislim da bi bolje bilo da nakon 6 mjeseci pokušate ponovo, naravno pogoršanje i status maloljetnog dragovoljca, nego da se tužakate s njima jer bi moglo potrajati, ali svakako na vama je izbor.

Članak 37.

 

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata i osobi koja je u vrijeme Domovinskog rata kao maloljetnik ili zatočenik u neprijateljskom logoru ili sličnim uvjetima zatočeništva, bio izložen teškim životnim uvjetima i zbog toga je nastupilo oštećenje organizma psihosomatskoga karaktera, postotak oštećenja organizma predviđen u Listi II može se povećati za 10% do 30%.

 

(2) HRVI iz Domovinskog rata koji je u vrijeme nastanka oštećenja organizma bio maloljetan, a kod njega je zbog toga oštećenja nastupilo i psihosomatsko oštećenje najkasnije u roku jedne godine od nastanka oštećenja organizma, postotak predviđen u Listi II može se povećati za 10% do 30%.

 

(3) U upravnim postupcima za ostvarenje prava na temelju propisa o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, osoba koja je u vrijeme rata kao maloljetnik ili zatočenik u neprijateljskom logoru ili sličnim uvjetima zatočeništva, bio izložen teškim životnim uvjetima i zbog toga je nastupilo oštećenje organizma psihosomatskoga karaktera, postotak oštećenja organizma predviđen u Listi II može se povećati za 10% do 30%.

 

 

 

 

Mišljenja sam da to vrijedi samo u slučaju da PLP prizna 20% za PTSP ( što se u ovom slučaju nije dogodilo) , pa se tek onda povećava postotak za 10% ( maloljetni branitelj), a ne dodaje na njihovih  <20%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

To da su bahati, ne drze se zakona i dijagnoza kolega koji su skolovaniji od njih... normalna pojava. 

Normalno je da pedijatrica srusi dijagnoze 4 psihijatra od kojih dvojica sudski vjestaci. 

Svaki put, zalba obavezno, sakupljati dokumentaciju i ponovno na komisiju. Sa zalbom se produzuje vrijeme do ostvarivanja prava ali da se ne dogodi na iducoj komisiji: niste se zalili prosli put i time ste se slozili sa nasim misljenjem (osobno iskustvo). Jedini nacin pobijediti korumpirani sistem lijecnickih komisija. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav svima, ako netko ima iskustva molio bih da odgovori, radi se o slijedećem našao sam podatak na stranicama HZZO:

Privremena nesposobnost za rad zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu, a obračunava ju i isplaćuje HZZO na teret Državnog proračuna.

S obzirom da je vijeće vještaka kako prvostupanjska,drugostupanjska i ponovljena drugostupanjska na žalbu ocijenilo moju bolest citiram: "U postupku revizije Vijeće vještaka suglasno je da je PTSP u uzročno-posljedičnoj vezi s sudioništvom u obrani suvereniteta RH"

Cilj mi je otvarati bolovanje i hospitalizacija na dnevnoj bazi zasad.

Pitanje koliko bi to sve skupa vremenski trajalo i ima li ograničenja na bolovanje nešto poput pravilnika o rokovima najduljeg trajanja bolovanja tražio sam na net-u ali nisam pronašao taj podatak, vjerojatno ga nema. Hvala, molim iskustva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budite oprezni s tim, naime ja sam prošle godine otišao na bolovanje s dijagnozom F43.1 i liječnička komisija HZZO mi nije priznalo 100% bolovanje mada mi je komisija utvrdila da je PTSP u uzročno-poslijedičnoj vezi s ratom. Onda me firma slala na izvanredni liječnički koji nisam prošao i skoro su me poslali u civilnu invalidsku mirovinu a nakon zamolbe da imam pravo na starosnu mirovinu ostvario sam starosnu. Pokušavam vam objasniti ako nemate uvjete za starosnu mirovinu dok ne dobijete HRVI za stalno više od 20% ovo s bolovanjem i ostalim procedurama je dosta problematično. Ne znam gdje radite i da li ste prijavili PTSP ali po meni vam je pametnije raditi i polako se liječiti dok ne dobijete HRVI za stalno, onda komisija za radnu sposobnost pa mirovina, naravno ako možete tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jesu naravno pa sam se žalio pa su me i iz Zagreba odbili. Naime oni smatraju zbog dugog proteka vremena između rata i bolovanje i diskontinuiteta liječenja prema nekom njihovom pravilniku oni smatraju da bolovanje nije zbog oboljenja iz domovinskog rata. Ali vidio sam ovdje par branitelja koji su dobili 100% bolovanja nakon rješenja da im je HRVI za stalno. Ovo HRVI za stalno predpostavljam da je omjer invalidinosti manji od 20 %. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija