Jump to content
maja_ko

Pravo stanovanja

Preporučene objave

Pozdrav!

Situacija je sljedeća: vlasnik ne živi u kući, već samo osoba koja ima pravo stanovanja u toj kući. Tko podmiruje režije i koji su postupci ako stanar ne plaća režije?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Baš služnost stanovanja. U ugovoru nije točno definirano ništa. Osoba s tim pravom jedina je koja tamo stanuje.

Uređeno od maja_ko

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Po čl. 216. Zakona o vlasništvu, sve redovite i izvanredne troškove u vezi sa poslužnom stvari snosi vlasnik stvari, osim ako to nadilazi koristi koje on ima od stvari, slijedom čega sav višak troškova mora snositi ovlaštenik. Dakle, po logici stvari, Vi ne ostvarujete nikakvu korist od ovlaštenikova prava uporabe ili stanovanja, slijedom čega je on dužan snositi troškove režija i druge troškove u vezi sa stanom.

Međutim, treće osobe, davatelje javnih usluga ne zanima Vaš odnos sa stanarom, iako je možda služnost stanovanja upisana u zemljišnoj knjizi, pa će onaj na koga režije glase prema trećima, davateljima javnih usluga, biti dužan podmiriti dugove, a onda se regresno naplaćivati od stanara koji je vršio potrošnju režija.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Kakav aneks ugovora, kakve tužbe? Trebat će nam više informacija. Teoretski, nikoga se ne može prisiljavati na sklapanje ugovora, osim ako je zakonom obvezan na sklapanje takvog ugovora, a fizičke osobe najčešće nisu. No nepotpisivanje ugovora ili njegovog dodatka ima svoje posljedice, koje se mogu manifestirati u tužbi, da.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

 

Ugovor je već potpisan prije 6 godina, a aneksom se osobe žele upisati u zemljišne knjige, no osoba koja je vlasnik stana ne želi to potpisati, da li mora? Iskreno, nema potrebe za aneksom, jer usporedbom je aneks identičan originalu od prije 6 godina

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Jer uporno tvrde da je bilo nekog doetažiranja, a nije nego se samo uređivala fasada i oni to smatraju da je došlo do neke promjene...a nije

 

Poštovani,

Moji roditelji su se ipak uspjeli upisati u zemljišne knjige nakon mog ugovora s njima, ali mene zanima mogu li isti ugovor dati svojoj sestri? Moram li u tom slučaju pitati roditelje da li se slažu s time?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 8 sati , nikolina94 je napisao:

Poštovani,

Moji roditelji su se ipak uspjeli upisati u zemljišne knjige nakon mog ugovora s njima, ali mene zanima mogu li isti ugovor dati svojoj sestri? Moram li u tom slučaju pitati roditelje da li se slažu s time?

U kojem smislu dati sestri? Ugovor predstavlja šprancu, a sestra bi isto sklopila sa nekim ugovor o doživotnom pravu stanovanja?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, BRKICA00 je napisao:

U kojem smislu dati sestri? Ugovor predstavlja šprancu, a sestra bi isto sklopila sa nekim ugovor o doživotnom pravu stanovanja?

Ja bi sa sestrom napravila isto ugovor kao i sa roditeljima ,dakle da ima pravo doživotno živjeti u stanu gdje smo ujak i ja pola pola vlasnici? Je li to moguće?

 

, nikolina94 je napisao:

Ja bi sa sestrom napravila isto ugovor kao i sa roditeljima ,dakle da ima pravo doživotno živjeti u stanu gdje smo ujak i ja pola pola vlasnici? Je li to moguće?

Ima li zapravo neka prepreka da ja njoj to dam?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×