Jump to content

Preseljenje u drugu državu - boravište, porezna, mup, zdravstvo


DennyC

Preporučene objave

Pozdrav i poštovanje. 
Zanimalo me vec dugo vremena par pitanja koja muce svakog ko se odluci na privremeni ili tarjni odlazak iz Hrvatske, pitanja su vezana za pravo, poreze, zdravstveno osiguranje i boraviste. Pa bi ovdje iznjeo nekoliko vjecnih pitanja iseljenika u nadi da ce netko s ovog foruma znati odgovore na ova pitanja. Zahvaljujem unaprjed svima.

Sve pocinje 2016 kada sam se odlucio otici iz HR pokusati zapoceti zivot u drugoj drzavi EU. Naime otisao sam u poreznu i u mup na šalteru naravno niko nije imao pojma sta ja trebam raditi, dali trebam odjavit boraviste, poreznu karticu, sta je s osobnom, sta je s zdravstvenim osiguranjem, sta je s icim. Ako neznaju oni kako bih znao ja? odlucio sam otici bez da sam ista napravio, jer informacije nisam dobio. Sada povremeno dolazim u HR. I svako malo citam clanke o kaznama oduzimanjima osobnih i kojekakvim glupostima.

Pa me zanima a i mnoge koji su u istoj situaciji par pitanja:

1. Sto tocno napraviti i kome se javiti kad se napusta HR, porezna mup ko kako zasto? I sto napraviti osoba koje je vise godina vec vani a nije napravila nista od toga, koje su posljedice i kazne ili sl? I kome se obratiti da se to sve legalno sredi?


2. Zdravstveno osiguranje - dali gubimo ili negubimo pravo na zdravstveno osiguranje, samo po sebi ako sam dobro razumio svaki hrvatski drzavljanin ima besplatno zdravstveno po defaultu a dopunsko osiguranje sam placam i dan danas stoga zasto nebih imao pravo koristiti HR zdravstvo? I dalje imam HR osobnu i putovnicu, HR sam drzavljanin i placam svoje osiguranje. Takodjer na stranicama EUa sam procitao da osoba moze imati zdravstvo u samo jednoj drzavi EU ili sl, ja u inozemstvu placam svaki pregled i nemam zdravstveno osiguranje, stoga neznam dali i dalje imam pravo na Hrvatsko zdravstveno osiguranje kao jedino osiguranje koje imam i placam? I ako nemam na njega pravo? Kako se javiti kome i otkazati? takodjer mi koji smo vani vec par godina? dali moramo platiti kakvu naknadu ili kaznu jer smo zivili u drugoj drzavi a koristili zdravstvo u HR ponekad?
 

3. Porez. Dali treba odjavljivat ili nesto radit s poreznom karticom u HR? Dali moram placati ikakve naknade i razlike u porezu na zaradjen novac u inozemstvu? Dali Hrvatska ima ikakvo pravo na ista od toga? Koja je procedura kog povremenog rada u HR i povremenog vani?
Npr osoba radi u Njemackoj 6mj i vrati se radi sezonu u HR 3mj. Iz obje drzave dobije povrat poreza. Dali mora javiti Njemackoj da je 3mj radio u HR i koliko je zaradio i dali to utjece na iznos povrata poreza u toj drugoj drzavi? I obrnuto?

Malo sam zakomplicirao ali nadam se da su pitanja donekle jasna.

Zahvalio bi svima koji si daju truda procitati i pomoci meni i brojnima koji smo izgubljeni u tim svim papirima i pravilima koja nekuzimo.

Zahvaljujem srdacan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pošto sam u sličnoj situaciji

Otići na MUP i odjaviti prebivalište trajno ili na neki rok.

Zdrastveno imate u zemlji gdje radite, pogotovo ako ste odjavili prebivalište u RH

Što se poreza tiče ne može se dvostruko oporezivati, znači gdje što zaradite tamo se plaća porez.

Ovo pišem iz svojeg iskustva, tj. tako je kod mene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, DennyC je napisao:

1. Sto tocno napraviti i kome se javiti kad se napusta HR, porezna mup ko kako zasto? I sto napraviti osoba koje je vise godina vec vani a nije napravila nista od toga, koje su posljedice i kazne ili sl? I kome se obratiti da se to sve legalno sredi?

Kada dobijete Ugovor o radu u drzavi u koju idete, s tim Ugovorom idete u MUP i odjavljujete prebavilaiste na taj rok do kojeg vam vrijedi ugovor (ako je na odredjeno vrijeme). Odjavu prebivalista radite na odredjeni rok a najvise do 5 godina, kada morate ponovno doci i raci da li se vracate ili ostajete u inozemstvu. Ako ostajete u inozemstvu, imate pravo na HR osobnu ali sa adresom na koju ste prijavljeni u inozemstvu. 

Ukoliko je boravak u inozemstvu kraci od godine dana, onda niste u obvezi odjaviti prebivaliste ali se mozete javiti sigurnosti radi.

U Njemackoj vam je rok i za vozacku dozvolu da je promijenite u roku 3-6mj. ovisno koliko planirate tamo boraviti. HR vozacka se priznaje i mozete voziti i s njom ali ako planirate ostati na dulji rok, onda planirajte i zamjenu.

, DennyC je napisao:

2. Zdravstveno osiguranje - dali gubimo ili negubimo pravo na zdravstveno osiguranje, samo po sebi ako sam dobro razumio svaki hrvatski drzavljanin ima besplatno zdravstveno po defaultu a dopunsko osiguranje sam placam i dan danas stoga zasto nebih imao pravo koristiti HR zdravstvo? I dalje imam HR osobnu i putovnicu, HR sam drzavljanin i placam svoje osiguranje. Takodjer na stranicama EUa sam procitao da osoba moze imati zdravstvo u samo jednoj drzavi EU ili sl, ja u inozemstvu placam svaki pregled i nemam zdravstveno osiguranje, stoga neznam dali i dalje imam pravo na Hrvatsko zdravstveno osiguranje kao jedino osiguranje koje imam i placam? I ako nemam na njega pravo? Kako se javiti kome i otkazati? takodjer mi koji smo vani vec par godina? dali moramo platiti kakvu naknadu ili kaznu jer smo zivili u drugoj drzavi a koristili zdravstvo u HR ponekad?

Uvijek i samo mozete koristiti zdravstveno osiguranje drzave u kojoj ste u radnom odnosu. Ukoliko ste u radnom odnosu u inozemstvu a koristite HR zdravstveno osiguranje, mozete ocekivati da vam HZZO obracuna troskove i dostavi racun. Niste naveli na koji nacin placate osnovno zdravstveno osiguranje u HR. Inace mozete otici u nadlezni ured HZZO prema mjestu prebivalista i oni ce vam pojasniti proceduru.

Ukoliko imate ugovor o radu, pa cak i na odredjeno u inozemstvu, ono vam podrazumijeva i pravo na osnovno zdravstveno osiguranje za vrijeme trajanja radnog odnosa, pa mi nije jasno zasto preglede placate?

 

, DennyC je napisao:

3. Porez. Dali treba odjavljivat ili nesto radit s poreznom karticom u HR? Dali moram placati ikakve naknade i razlike u porezu na zaradjen novac u inozemstvu? Dali Hrvatska ima ikakvo pravo na ista od toga? Koja je procedura kog povremenog rada u HR i povremenog vani?
Npr osoba radi u Njemackoj 6mj i vrati se radi sezonu u HR 3mj. Iz obje drzave dobije povrat poreza. Dali mora javiti Njemackoj da je 3mj radio u HR i koliko je zaradio i dali to utjece na iznos povrata poreza u toj drugoj drzavi? I obrnuto?

Za ova pitanja se mozete javiti nadleznoj poreznoj upravi. Inace, HR i DE imaju ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, tako da sa ovim nacinom placanja poreza i rada bi trebalo sve biti u redu. Prilikom prijave za povrat poreza bilo bi uredno da prijavite da ste radili u drugoj drzavi tih 3 odnosno 6 mjeseci....nece vam previse utjecati na obracun ali traze da imaju u evidencijama kada ste gdje i koliko radili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, MsBourne je napisao:

odjavljujete prebavilaiste na taj rok do kojeg vam vrijedi ugovor

Tako je, međutim MUP nije briga dali osoba u zemlju u koju putuje, ide radi posla, konkretno ja sam samo donio potvrdu o boravku (adresi) iz Gemeinde u stranoj zemlji i odjavio prebivalište u RH. Što ja gore ili dali radim MUP to ne interesira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Yokohama je napisao:

Tako je, međutim MUP nije briga dali osoba u zemlju u koju putuje, ide radi posla, konkretno ja sam samo donio potvrdu o boravku (adresi) iz Gemeinde u stranoj zemlji i odjavio prebivalište u RH. Što ja gore ili dali radim MUP to ne interesira.

To vam ovisi o PU i sluzbenici na koju ste naisli. Za osobe za koje sam ja isla, nisu mi htjeli napraviti odjavu ako se ne prilozi Ugovor o radu ili drugu ispravu kojom dokazuje i da ce osoba biti sigurno odsutna najmanje godinu dana u kontinuitetu - Zakon o prebivalistu clanak 3. st.5

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovisi što želite. Naišao sam na podatak da recimo ako želite se odjaviti samo prebivalište preko veleposlanstva da treba: popunjen obrazac, dokaz o trenutnoj adresi i osobna iskaznica koju će ponišiti. A ako želite prijaviti privremeni odlazak: ugovor o radu, potvrda adrese, popunjen obrazac, valjana osobna. Čisto ovako pa zar se ne može prebivalište odjaviti ovako bez ikakve obaveze. Znam za slučaj da su osobe koje su otišle riješile problem tako što su otišle u policiju i podnijele zahtjev za odjavom, dali su otkaz i osiguranje im je prestalo biti važeće nakon 30 dana jer se nisu javili na zavod da ih osiguraju po osnovi nezaposlene osobe. Ovo je sad siva zona ali najbezbolnije što sam vidio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija