Jump to content

Porez na kapitalnu dobit, firma u stečaju


sveps

Preporučene objave

prije 4 sati , sveps je napisao:

Dakle, recimo kupio sam dionice firme koja je nakon nekog vremena otišla u stečaj. Ostvario sam recimo gubitak od 100000 kn. Kako mogu taj gubitak prijaviti u prijavi za porez na kapitalnu dobit?

Hvala

Prvo morate izračunati jeste li i koliko zaradili na dionicama. Kada ustanvite na čemu ste popunjavate JOPPD obrazac koji predajete poreznoj koja će vam na temelju njega razrezati porez i koji će te platili porez. Ukoliko niste zaradili ništa na dionicama tj na transakciji ne biste trebali platiti porez jer nema pravne osnove jer nije ostvaren kapitalni dobitak. Na ovom linku se nalazi objašnjenje kako ispuniti JOPPD. Ukoliko niste sigurni pronađite neki knjigovodstveni servis da on popuni za vas JOPPD i preda ga.

http://www.hita.hr/files/OPOREZIVANJE-KAPITALNIH-DOBITAKA-2016.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , BRKICA00 je napisao:

Prvo morate izračunati jeste li i koliko zaradili na dionicama. Kada ustanvite na čemu ste popunjavate JOPPD obrazac koji predajete poreznoj koja će vam na temelju njega razrezati porez i koji će te platili porez. Ukoliko niste zaradili ništa na dionicama tj na transakciji ne biste trebali platiti porez jer nema pravne osnove jer nije ostvaren kapitalni dobitak. Na ovom linku se nalazi objašnjenje kako ispuniti JOPPD. Ukoliko niste sigurni pronađite neki knjigovodstveni servis da on popuni za vas JOPPD i preda ga.

http://www.hita.hr/files/OPOREZIVANJE-KAPITALNIH-DOBITAKA-2016.pdf

Ma jasno je to meni. Međutim, zaradu ili dobit ostvariš tek kad prodaš dionice. Ja u ovom slučaju dionice ne mogu prodati, a ostvario sam gubitak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , sveps je napisao:

Ma jasno je to meni. Međutim, zaradu ili dobit ostvariš tek kad prodaš dionice. Ja u ovom slučaju dionice ne mogu prodati, a ostvario sam gubitak.

Onda nema razloga za podnošenjem JOPPD-a jer nije došlo do transakcije. Nemate gdje prijaviti gubitak jer u očima države niste ostvarili gubitak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Za trgovačko društvo da, u poslovnim knjigama. Za fizičku osobu ne, odnosno ne takav gubitak koji bi opravdavao neku olakšicu i prebijao se s drugim poreznim obvezama.

znači ukupnu osnovicu po osnovi kapitalnog dobitka ne mogu smanjiti za iznos gubitka ostvaren na dionici subjekta u stečaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija