Jump to content

Prekid zastare potraživanja


kira

Preporučene objave

Vlasnik pduzeća je istom  pozajmio novčani iznos s rokom vraćanja, no zbog nelikvidnosti taj rok nije ispoštovan, poduzeće je u svojim poslovnim knjigama iskazalo tu obvezu, dakle GFI/koje se javno objavljuje, dali je s ovim iskazivanjem iznosa,dakle obveze zapravo priznavanje duga, to jest prekid zastare potraživanja,

Molim za vaše mišljenje,žurno mi je,

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , kira je napisao:

Vlasnik pduzeća je istom  pozajmio novčani iznos s rokom vraćanja, no zbog nelikvidnosti taj rok nije ispoštovan, poduzeće je u svojim poslovnim knjigama iskazalo tu obvezu, dakle GFI/koje se javno objavljuje, dali je s ovim iskazivanjem iznosa,dakle obveze zapravo priznavanje duga, to jest prekid zastare potraživanja,

Molim za vaše mišljenje,žurno mi je,

Hvala

 

Prekid zastare bi išao da je vjerovnik pokrenuo ovršni postupak ili tužbu pred sudom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , BRKICA00 je napisao:

Prekid zastare bi išao da je vjerovnik pokrenuo ovršni postupak ili tužbu pred sudom.

Hvala lijepa na odgovoru, no mislim da niste razumjeli moj upit, dakle riječ je o prekidu zastare priznavanjem duga to jest obveze/potraživanja, naime,poduzeće je u svojim poslovnim knjigama iskazalo obvezu na ime pozajmice(kratkoročne obveze)te tu istu obvezu prikazalao u GFI/javno objavljeno, to po meni zanči da je obveza priznata, i u bilanci istinito prikazana, a to zanči prekint tijk zastare., za vjerovnika

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mom mišljenju, to nije priznanje duga kakvo za sobom povlači prekid zastare. Ono bi se smatralo takvim priznanjem duga u slučaju spora (jer ako je tuženik odbio pretporez po navedenoj tražbini, tada je priznao dug u cijelosti), ali prvo ovrhovoditelj mora pokrenuti spor. Javna objava u tom smislu ništa ne znači. Kad bi bilo ovako kako tvrdite, nitko ne bi uredno vodio poslovne knjige.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Po mom mišljenju, to nije priznanje duga kakvo za sobom povlači prekid zastare. Ono bi se smatralo takvim priznanjem duga u slučaju spora (jer ako je tuženik odbio pretporez po navedenoj tražbini, tada je priznao dug u cijelosti), ali prvo ovrhovoditelj mora pokrenuti spor. Javna objava u tom smislu ništa ne znači. Kad bi bilo ovako kako tvrdite, nitko ne bi uredno vodio poslovne knjige.

Radi se o kratkoročnoj pozajmici vlasnika, koji sveje potraživanje od svog poduzeća nije vratio u roku, zbog nelikvidnosti, sada vlasnik član uprave društva temeljem Članka 220 ZOO, donosi odluku da priznaje dug i da ga ima namjeru vratiti,zastara počinje iznova teči, jer zašto bi se vlasnik odrekao svoga potraživanja, kada ima mogućnost prekinuti zastaru.

Mislim da se priznanje duga /obveze može isčitavati i iz poslovnih knjiga u kojima pravna osoba objavom svog polsovanja kroz GFI, iskazuje obvezu u bilanci,

lp

 

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija