Jump to content

Ovrha na mirovini


jimmy 1

Preporučene objave

Poštovani, 

uskoro ostvarujem pravo na mirovinu pa Vas molim odgovor na ovaj moj upit jer sam dobio dva različita mišljenja i ne znam kome bih se trebao obratiti. 

S obzirom da zadnjih nekoliko godina nisam bio u radnom odnosu jedan stariji kredit iz 2003.g. po kojem imam jamca plaćao sam gotovinom u banci, tako da se taj kredit niti ne nalazi u Fininom Očevidniku, jer se uredno otplaćuje, a u Očevidniku je jedna ovrha po kreditu iz 2008.g.

Znam da će mi HZMO isplaćivati 3/4 mirovine na moj zaštićeni račun, ali me zanima kako da mi se obustavlja 1/4 mirovine po ovom starijem kreditu (koji se, napominjem, ne vidi u Očevidniku) i da li ovaj kredit koji se uredno otplaćuje ima prednost jer je stariji nad ovom ovrhom koja je na Fini u redosljedu naplate. Trebam li obavijestiti HZMO kao ovršenikovog dužnika da bih želio da mi se preko mirovine obustavlja taj kredit ili oni jednostavno postupaju po redosljedu iz Fininog Očevidnika. 

Hvala na Vašem odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Borbena7 je napisao:

Kako točno podmirujete taj stariji kredit iz 2003.?

Rate ovog starijeg kredita od prvog dana redovito uplaćujem gotovinom u poslovnici banke, jer po tom kreditu imam jamca, pa nisam želio da se zbog eventualnih neurednosti u otplati tereti jamac. 

Sada bih samo želio da mi se taj kredit skida preko mirovine, a ne onaj koji stoji u redosljedu naplate na Fini. 

Hvala na odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, jimmy 1 je napisao:

Rate ovog starijeg kredita od prvog dana redovito uplaćujem gotovinom u poslovnici banke, jer po tom kreditu imam jamca, pa nisam želio da se zbog eventualnih neurednosti u otplati tereti jamac. 

Sada bih samo želio da mi se taj kredit skida preko mirovine, a ne onaj koji stoji u redosljedu naplate na Fini. 

Hvala na odgovoru. 

Taj kredit koji stoji u očevidniku fine ne možete ga jednostavno zamijeniti s ovim kojeg otplaćujete u gotovini dok se ne namire vjerovnici ovog prvog kredita. Ukoliko želite otiđite do HZMO-a da vam naprave obustavu na mirovini i da se oba kredita isplaćuju iz mirovine tako da na račun dobijete iznos umanjen za 2 rate tih kredita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , jimmy 1 je napisao:

Sada bih samo želio da mi se taj kredit skida preko mirovine, a ne onaj koji stoji u redosljedu naplate na Fini. 

Onda čim stignete napravite slijedeće. Naime, kao dužnik možete javnobilježničkom ovjerovljenom ispravom dati suglasnost da se radi naplate vjerovnikove tražbine zaplijeni dio Vašeg stalnog novčanog primanja (sada je to plaća, a kasnije mirovina) i da se isplati izravno vjerovniku, i to točno na način (dan dospijeća i iznos koji poslodavac obustavlja i isplaćuje na račun vjerovnika) koji odredite u toj ispravi tzv. administrativnoj zabrani. Takva isprava ima pravni učinak rješenja o ovrsi, a poslodavcu je dostavljate Vi kao vjerovnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 44 minuta, Borbena7 je napisao:

Onda čim stignete napravite slijedeće. Naime, kao dužnik možete javnobilježničkom ovjerovljenom ispravom dati suglasnost da se radi naplate vjerovnikove tražbine zaplijeni dio Vašeg stalnog novčanog primanja (sada je to plaća, a kasnije mirovina) i da se isplati izravno vjerovniku, i to točno na način (dan dospijeća i iznos koji poslodavac obustavlja i isplaćuje na račun vjerovnika) koji odredite u toj ispravi tzv. administrativnoj zabrani. Takva isprava ima pravni učinak rješenja o ovrsi, a poslodavcu je dostavljate Vi kao vjerovnik.

Hvala Borbena7 na odgovoru, ali već sam ranije spomenuo da zadnjih nekoliko godina nisam u radnom odnosu i da rate kredita sam plaćam u banci. 

Šta bih trebao učiniti u situaciji u kojoj jesam kao nezaposlena osoba koja tek očekuje mirovinu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Kako sam Vam i odgovorila, administrativna zabrana na primanje, posve je svejedno je li u pitanju plaća ili buduća mirovina.

Poštovana Borbena7, 

kod javnog bilježnika sam ovjerio suglasnost o zaplijeni zaštićenog dijela buduće mirovine kako ste mi i savjetovali. 

Raspitao sam su u HZMO o tome, međutim, tamo su mi rekli da ne mogu postupiti po toj javnobilježničkoj ispravi budući da nemaju sklopljen ugovor s navedenom bankom kod koje je kredit podignut. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
, jimmy 1 je napisao:

Hoću Borbena7. 

Lijep pozdrav

Poštovana Borbena7, 

isprika na ovoj povratnoj informaciji koja kasni godinu dana. 

Naime, nisam uspio s javnobilježničkom ovjerovljenom ispravom kod HZMO-a, već i dalje ovaj stariji kredit podmirujem gotovinom u poslovnici banke. 

Međutim, sada imam jedan novi problem. HZMO mi je isplaćivao mirovinu na redovni račun 1/4 i na zaštićeni račun 3/4. Što se tiče ove 1/4 mirovine ustega je išla u korist vjerovnika koji je bio prvi u Fininom očevidniku i to je u redu. Tako je bilo sve do zastoja u provedbi ovrha. Poslije zastoja od listopada 2020. g. HZMO više ne isplaćuje 1/4 mirovine na redovan račun, već u korist novog vjerovnika EOS Matrixa i to direktno na njegov račun, premda ovaj prethodni nije u potpunosti namiren. 

Vjerojatno je EOS direktno uputio ovrhu na HZMO i oni su postupili po njihovom zahtjevu, iako prethodna ovrha, napominjem, nije podmirena. 

Je li to ispravno? 

Je li HZMO trebao obavijestiti novog vjerovnika da se već 1/4 mirovine usteže, a da oni mogu ići u redoslijed naplate? 

Hvala na Vašem odgovoru! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, jimmy 1 je napisao:

Je li HZMO trebao obavijestiti novog vjerovnika da se već 1/4 mirovine usteže, a da oni mogu ići u redoslijed naplate? 

Nije, jer su u pitanju dva posve različita predmeta ovrhe - na novčanim sredstvima po svim računima ovršenika (provodi Fina) i na plaći/mirovini (provodi poslodavac/HZMO). Tako da postoje dva zasebna reda čekanja.

Prije 28 minuta, jimmy 1 je napisao:

Je li to ispravno? 

Nije, HZMO je smio postupiti samo po rješenju o ovrsi na plaći koje donosi, pa samim tim i dostavlja sud, a ne po traženju ovrhovoditelja. Pogledajte čl. 197. OZ.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

S kojim obrazloženjem su Vas odbili?

Njihovo obrazloženje je to da ne mogu uvažiti tu ispravu jer se radi o kreditu koji se uredno otplaćuje i po njemu nema nikakvog dugovanja, a oni će 1/4 mirovine isplaćivati na redovan račun a ne direktno na račun banke. 

Kao da administrativna zabrana nema pravnu snagu rješenja o ovrsi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovana Borbena7, 

evo me opet sa sličnim pitanjem.

Naime, supruga mi uskoro odlazi u mirovinu i jedan stariji kredit otplaćuje na temelju administrativne zabrane putem plaće dugi niz godina. Taj se kredit niti ne nalazi u Fininom očevidniku jer se uredno otplaćuje. 

Zanima me što bi trebala napraviti ona, odnosno njeno računovodstvo da joj 1/4 mirovine ne ide na redovan račun (jer će Fina to preusmjeriti na ovrhovoditelja koji je prvi u očevidniku) već da ta 1/4 mirovine ide na račun banke i na ime kredita kojega je do sada uredno otplaćivala putem plaće s obzirom da administrativna zabrana ima snagu rješenja o ovrsi, odnosno proizvodi učinak ovršne isprave. 

Da li njeni u poduzeću moraju obavijestiti banku u kojoj ima kredit da joj prestaje radni odnos i vratiti im administrativnu zabranu ili se o tome obaviještava FINA, pa onda oni HZMO, jer ni oni u poduzeću nisu baš sigurni što trebaju napraviti. 

Hvala Vam puno na Vašem odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje, mišljenja sam da bi poslodavac trebao ovakvu ispravu sa kratkim dopisom vratiti vjerovniku (banka), a iz razloga jer ova isprava ima sve učinke rješenja o ovrsi koje mu je bilo dostavljeno na provedbu. Kako poslodavac više neće moći provoditi ovu ovrhu o tome bi bio dužan obavijestiti vjerovnika, a onda je na njima da ispravu dostave nadležnom HZMO-e. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija