Jump to content
jimmy 1

Ovrha na mirovini

Preporučene objave

Poštovani, 

uskoro ostvarujem pravo na mirovinu pa Vas molim odgovor na ovaj moj upit jer sam dobio dva različita mišljenja i ne znam kome bih se trebao obratiti. 

S obzirom da zadnjih nekoliko godina nisam bio u radnom odnosu jedan stariji kredit iz 2003.g. po kojem imam jamca plaćao sam gotovinom u banci, tako da se taj kredit niti ne nalazi u Fininom Očevidniku, jer se uredno otplaćuje, a u Očevidniku je jedna ovrha po kreditu iz 2008.g.

Znam da će mi HZMO isplaćivati 3/4 mirovine na moj zaštićeni račun, ali me zanima kako da mi se obustavlja 1/4 mirovine po ovom starijem kreditu (koji se, napominjem, ne vidi u Očevidniku) i da li ovaj kredit koji se uredno otplaćuje ima prednost jer je stariji nad ovom ovrhom koja je na Fini u redosljedu naplate. Trebam li obavijestiti HZMO kao ovršenikovog dužnika da bih želio da mi se preko mirovine obustavlja taj kredit ili oni jednostavno postupaju po redosljedu iz Fininog Očevidnika. 

Hvala na Vašem odgovoru. 

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 4 sati , Borbena7 je napisao:

Kako točno podmirujete taj stariji kredit iz 2003.?

Rate ovog starijeg kredita od prvog dana redovito uplaćujem gotovinom u poslovnici banke, jer po tom kreditu imam jamca, pa nisam želio da se zbog eventualnih neurednosti u otplati tereti jamac. 

Sada bih samo želio da mi se taj kredit skida preko mirovine, a ne onaj koji stoji u redosljedu naplate na Fini. 

Hvala na odgovoru. 

Podijeli ovu objavu

Prije 19 minuta, jimmy 1 je napisao:

Rate ovog starijeg kredita od prvog dana redovito uplaćujem gotovinom u poslovnici banke, jer po tom kreditu imam jamca, pa nisam želio da se zbog eventualnih neurednosti u otplati tereti jamac. 

Sada bih samo želio da mi se taj kredit skida preko mirovine, a ne onaj koji stoji u redosljedu naplate na Fini. 

Hvala na odgovoru. 

Taj kredit koji stoji u očevidniku fine ne možete ga jednostavno zamijeniti s ovim kojeg otplaćujete u gotovini dok se ne namire vjerovnici ovog prvog kredita. Ukoliko želite otiđite do HZMO-a da vam naprave obustavu na mirovini i da se oba kredita isplaćuju iz mirovine tako da na račun dobijete iznos umanjen za 2 rate tih kredita.

Podijeli ovu objavu

prije 9 sati , jimmy 1 je napisao:

Onda čim stignete napravite slijedeće. Naime, kao dužnik možete javnobilježničkom ovjerovljenom ispravom dati suglasnost da se radi naplate vjerovnikove tražbine zaplijeni dio Vašeg stalnog novčanog primanja (sada je to plaća, a kasnije mirovina) i da se isplati izravno vjerovniku, i to točno na način (dan dospijeća i iznos koji poslodavac obustavlja i isplaćuje na račun vjerovnika) koji odredite u toj ispravi tzv. administrativnoj zabrani. Takva isprava ima pravni učinak rješenja o ovrsi, a poslodavcu je dostavljate Vi kao vjerovnik.

Podijeli ovu objavu

Prije 44 minuta, Borbena7 je napisao:

Onda čim stignete napravite slijedeće. Naime, kao dužnik možete javnobilježničkom ovjerovljenom ispravom dati suglasnost da se radi naplate vjerovnikove tražbine zaplijeni dio Vašeg stalnog novčanog primanja (sada je to plaća, a kasnije mirovina) i da se isplati izravno vjerovniku, i to točno na način (dan dospijeća i iznos koji poslodavac obustavlja i isplaćuje na račun vjerovnika) koji odredite u toj ispravi tzv. administrativnoj zabrani. Takva isprava ima pravni učinak rješenja o ovrsi, a poslodavcu je dostavljate Vi kao vjerovnik.

Hvala Borbena7 na odgovoru, ali već sam ranije spomenuo da zadnjih nekoliko godina nisam u radnom odnosu i da rate kredita sam plaćam u banci. 

Šta bih trebao učiniti u situaciji u kojoj jesam kao nezaposlena osoba koja tek očekuje mirovinu? 

Podijeli ovu objavu

prije 8 sati , jimmy 1 je napisao:

Šta bih trebao učiniti u situaciji u kojoj jesam kao nezaposlena osoba koja tek očekuje mirovinu? 

Kako sam Vam i odgovorila, administrativna zabrana na primanje, posve je svejedno je li u pitanju plaća ili buduća mirovina.

Podijeli ovu objavu

, Borbena7 je napisao:

Kako sam Vam i odgovorila, administrativna zabrana na primanje, posve je svejedno je li u pitanju plaća ili buduća mirovina.

Poštovana Borbena7, 

kod javnog bilježnika sam ovjerio suglasnost o zaplijeni zaštićenog dijela buduće mirovine kako ste mi i savjetovali. 

Raspitao sam su u HZMO o tome, međutim, tamo su mi rekli da ne mogu postupiti po toj javnobilježničkoj ispravi budući da nemaju sklopljen ugovor s navedenom bankom kod koje je kredit podignut. 

Podijeli ovu objavu

Prije 43 minuta, jimmy 1 je napisao:

Raspitao sam su u HZMO o tome, međutim, tamo su mi rekli da ne mogu postupiti po toj javnobilježničkoj ispravi budući da nemaju sklopljen ugovor s navedenom bankom kod koje je kredit podignut. 

E, sad bi se trebali obratiti banci za informaciju više.

Podijeli ovu objavu

prije 4 sati , Borbena7 je napisao:

E, sad bi se trebali obratiti banci za informaciju više.

Ja ću ipak slijedeći tjedan kad budem podnosio Zahtjev za mirovinu priložiti i tu javnobilježničku ispravu. 

Hvala još jednom. 

Podijeli ovu objavu

Prije 2 minuta, jimmy 1 je napisao:

Ja ću ipak slijedeći tjedan kad budem podnosio Zahtjev za mirovinu priložiti i tu javnobilježničku ispravu. 

Možete i tako. Javite povrate informacije, ako se sjetite. 

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad