Jump to content

osobna zadužnica


teperic

Preporučene objave

Molim za odgovor iz prakse u slijedećem slučaju.

Dakle jedna tvrtka je posudila drugoj tvrtki novac na ime moguće poslovne suradnje. Uz ugovor o pozajmici ovjeren i potpisan od strane ovlaštene osobe ovlaštena osoba je dala osobnu zadužnicu na iznos. Pitanje glasi, obzirom da je rečena tvrtka u financijskim problemima, može li firma vjerovnik naplatiti od ovlaštene osobe iznos koji potražuje ili postoji mogućnost pravnog opstruiranja s druge strane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne može se opstruirati pravnim sredstvima, jedino na način da je direktor od ranije u blokadi, da nema imovine ili otvoren račun u banci, da prije blokade sam sebi stane u blokadi (ili po nekim fiktivnim fakturama, ali tu je faktor iznenađenja najvažniji, ne bi se smjelo najaviti korištenje zadužnice), tada će se sa zadužnicom jedino moći stati u redoslijed naplate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zapravo nema faktora iznenađenja obzirom da se suradnja neće dogoditi a rok povrata novca je 31.12.o.g. direktor dobro stoji jer ima drugu firmu koja mu dobro radi što ne znači da ima dovoljno novca na računu ali mene brine može li on pokrenuti protutužbu radi "protupravne naplate" potraživanja i kakve su eventualne posljedice toga

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za odgovor mi treba pojašnjenje je li oštećeno društvo dalo pozajmicu ili je samo primilo zadužnicu na ime fiktivne pozajmice.

Ako je dalo pozajmicu, tada naplata po dospijeću zajma nije protupravna. Zadužnicu stavite na FINU na izravnu naplatu po računu direktora i to je to, praktički nema učinkovitog pravnog sredstva protiv toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , teperic je napisao:

i ima li kaznenih elemenata u odgovornosti direktora jer je dao osobno jamstvo za svoju tvrtku  koja je malo u banani i ne vraća pare

Tja, to ovisi o drugim elementima, radi li se o prijevari u gospodarskom poslovanju ovisi o tome jesu li bili blokirani i on i firma ili nisu, i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Za odgovor mi treba pojašnjenje je li oštećeno društvo dalo pozajmicu ili je samo primilo zadužnicu na ime fiktivne pozajmice.

Ako je dalo pozajmicu, tada naplata po dospijeću zajma nije protupravna. Zadužnicu stavite na FINU na izravnu naplatu po računu direktora i to je to, praktički nema učinkovitog pravnog sredstva protiv toga.

društvo je dalo pozajmicu tj. uplatilo putem računa na račun drugog društva  temeljem ugovora o pozajmici s kta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam sličan problem. Isporucivali smo robu poslovnom partneru koji nije podmirio par računa, kako nije mogao nastaviti s radom bez našeg proizvoda dogovorili smo da nastavimo isporuku pod uvjetom da nam da osobnu zadužnicu, odnosno da vlastitim sredstvima garantira za svoju firmu... Firma mu je naravno propala, on novaca i nekretnina nema... E sad, on se u meduvremenu zaposlio negdje kao radnik i sada prima plaću - naravno da nikada nece imati taj iznos u komadu pa me zanima kakva je procedura u naplati te zaduznice? Dali mi, uz pomoc te zaduznice, mozemo blokirati njegov racun i naplacivati se 'malo po malo' do punog iznosa? U fini su nam indirektno rekli neka idemo s privatnom tuzbom jer s tom zaduznicom mozemo dupe obrisat - čemu onda uopce zaducnice i sluze?! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sandi87 je napisao:

Imam sličan problem. Isporucivali smo robu poslovnom partneru koji nije podmirio par računa, kako nije mogao nastaviti s radom bez našeg proizvoda dogovorili smo da nastavimo isporuku pod uvjetom da nam da osobnu zadužnicu, odnosno da vlastitim sredstvima garantira za svoju firmu... Firma mu je naravno propala, on novaca i nekretnina nema... E sad, on se u meduvremenu zaposlio negdje kao radnik i sada prima plaću - naravno da nikada nece imati taj iznos u komadu pa me zanima kakva je procedura u naplati te zaduznice? Dali mi, uz pomoc te zaduznice, mozemo blokirati njegov racun i naplacivati se 'malo po malo' do punog iznosa? U fini su nam indirektno rekli neka idemo s privatnom tuzbom jer s tom zaduznicom mozemo dupe obrisat - čemu onda uopce zaducnice i sluze?! :-?

Baš mi nije jasno zašto su vam to rekli kad se možete naplatiti. Samo što bi tužbom dobili čitav iznos, a ovako kao što ste sami rekli morali bi malo po malo se naplaćivati. Ukoliko vam se ne da čekati, a ne znam jeste li upoznati da možete prodati to potraživanje nekim inkaso kućama (EOS Matrix, B2 kapital i sličnima). Dobit će te od 50-70% potraživanja (moguće i manje ovisno o kreditnom rejtingu dužnika). Ne znam koliko bi trajao sudski postupak ali s obzirom na stanje u pravosuđu ja osobno ne bih išao na sud. Ukoliko je zadužnica ovjerena i vjerovnik ima nekakva primanja naravno da možete pokrenuti postupak ovrhe. Otiđete do FINE i podnesete zahtjev za izravnu naplatu, u prilogu priložite orginal zadužnicu (jer je to vjerodostojna isprava u vašem slučaju).

p.s.

Kada bjanko ili obična zadužnica pristigne na naplatu FINA ne smije odmah prenijeti sredstva s računa dužnika na račun vjerovnika. Mora se čekati 60 dana od dana kad je FINA zaprimila bjanko ili običnu zadužnicu i tek nakon proteka tog roka FINA daje nalog banki dužnika da se vjerovniku isplati svota osigurana zadužnicom.

http://www.poslovni.hr/tips-and-tricks/pitanje-za-pravnika-kako-naplatiti-zaduznicu-bez-pokrica-132018 pročitajte ovo. Ovdje je objašnjeno zašto su rekli da ne možete ništa s njom.

uređeno: od BRKICA00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Davanje zadužnice na osobno ime direktora, često je nenaplativa tražbina, ako kod potpisa iste nije izvršena provjera, dai ta osoba išta posjeduje . To što on ima drugu tvrtku, ne znači ništa, jer je data u - osobno ime. Da je data, od strane, firme, ako ju ista ne može podmiriti, ne može se sa istom iči u naplatu -kod njegove druge, firme - jer je to drugi pravni subjekt.                     Kod slučaja, gdje odgovorna osoba potpiše zadužnicu na vlastito ime, ako dodje do ne plačanja, jer se nema iz čega naplatiti, moglo bi se iči u kaznenu prijavu protiv istog - radi prijevare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
, teperic je napisao:

Molim za odgovor iz prakse u slijedećem slučaju.

Dakle jedna tvrtka je posudila drugoj tvrtki novac na ime moguće poslovne suradnje. Uz ugovor o pozajmici ovjeren i potpisan od strane ovlaštene osobe ovlaštena osoba je dala osobnu zadužnicu na iznos. Pitanje glasi, obzirom da je rečena tvrtka u financijskim problemima, može li firma vjerovnik naplatiti od ovlaštene osobe iznos koji potražuje ili postoji mogućnost pravnog opstruiranja s druge strane.

Molim za odgovor iz slijedećih činjenica:

Bila sam direktor firme , a sin jedini osnivač. Realiziran je kredit od Fonda za razvoj i zapošljavanje iz kojega su kupljene nekretnine i pokretna osnovna sredstva., na što je Fond zasnovao založno pravo uz osobnu zadužnicu osnivača firme. Nad navedenom firmom se provodi stečajni postupak, te je dio dekrenine prodan u ovršnom postupku, Sud je obustavio daljnji ovršni postupak a pravni slijednik Fonda , Ministarstvo financija je podnijelo Zahtjev za izravnu naplatu temeljem Zadužnice, i ako je dio nekretnine unovčen, a drugi dio je u tijeku prodaje po razlučnom pravu. Vlada RH je donijela 2019. godine Odluku o otpisu kredita Fonda za razvoj i zapošljavanje, pravnim osobama u likvidaciji, stečaju te koje i dalje posluju..

MOJE PITANJE GLASI:

Smije li vjerovnik /ovrhovoditelj/  aktivirati naplatu Zadužnice u isto vrijeme dok se naplaćuje prodajom nekretnina u stečajnom postupku, i dali je smio prodati dio nekretnine, a kupljene su dvije zasebne  etaže jednim ugovorom .

Dali stečajni upravitelj treba koristiti stečeno pravo firme za otpis kredita Fonda, u skladu Odluke kojom su otpisani drugi krediti, Fonda. 

Kome sudu i na temelju čega priloženog i iznešenog proglasiti Izravnu naplatu predmetne zadužnice nedopuštenom, kojim postupkom se nanosi izravna i nenadoknadiva šteta izdavatelju zadužnice a koji je u neravnopravnom položaju s drugim istim predmetima.

 

Fina zadužnica.pdf Izvješće stečajnog upravitelja (5).pdf ODLUKA FONDA O OTPISU.docx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Dvostruka ili paralelna naplata - na Sredstva na računu i Imovine Pravne osobe - nije dozvoljena., ali, ako Osnivač ili Direktor, 
potpiše Zadužnicu, ili bilo koje sredstvo garancije, u svoje Ime - tada je navedeno - dopušteno - jer se radi o 2 Subjekta - Pravni i Fizički.
2. Otpisani krediti, koji su dati Pravnim ili Fizičkim Osobama, sa kojim su kupljena određena sredstva za rad i vode se kao imovina firme - ista Stečajni upravitelj može dati na prodaju.
3. Obratiti se Sudu , sa zahtjevom - Privremena mjera  zabrane Prodaje raspolaganja određenom imovinom.
ali, za takav ,,potez,, treba te imati dobre argumente, u smislu dokumentacije i dokaza, koji idu u prilog gore navedenom.
4. Što se tiče Nekretnina, koje su kupljene 1 Ugovorom, a u naravi čine dvije zasebne cjeline - način kupovanja, nije toliko bitan , koliko je bitna njihova vrijednost - u odnosu na visinu dugovanja koje firma ima - npr. - vrijednost nekretnina je 2 - mil. - kn - dug firme - 1.mil - kn. - nakon okončanja Stečajnog postupka, kad se izmire sva dugovanja, - razlika - Višak sredstava, nakon oporezivanja - pripada Osnivaču firme, nad kojom se vodio Stečajni postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija