Jump to content
abiba

Istek izvansudske nagodbe

Preporučene objave

Izvansudska nagodba sklopljena je sa fizičkom osobom i ugovoreni rok otplate je 60 mjeseci,znači 5 godina da se otplati dug. Budući je istekao taj rok, znači, već dvije godine (od 2017) dug nije podmiren, plaća se u malim iznosima i dalje, ali Izvansudska nagodba nije produžena ni aneksom ni ničim drugim. Da li se mogu pozvati na koji član Zakona da izvansudska nagodba više nije na snazi tj. da se više ne mora otplaćivati dug, budući nije potpisan nastavak nagodbe??Molim Vas, jako mi je važno!!!!

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Nagodba je ugovor, pa pretpostavljam da ako se i dalje plaća, a vjerovnik nije raskinuo izvansudsku nagodbu, da jedna stranka prešutno, primanjem uplata, a druga konkludentno, vršenjem uplata, priznaje dug i učinke izvansudske nagodbe, time da su se uvjeti plaćanja prešutno izmijenili.

Svakom uplatom, dužnik iznova priznaje dug. Zastara bi nastupila nakon isteka 5 godina od zadnje izvršene uplate po toj nagodbi.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 2 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Nagodba je ugovor, pa pretpostavljam da ako se i dalje plaća, a vjerovnik nije raskinuo izvansudsku nagodbu, da jedna stranka prešutno, primanjem uplata, a druga konkludentno, vršenjem uplata, priznaje dug i učinke izvansudske nagodbe, time da su se uvjeti plaćanja prešutno izmijenili.

Svakom uplatom, dužnik iznova priznaje dug. Zastara bi nastupila nakon isteka 5 godina od zadnje izvršene uplate po toj nagodbi.

To bi značilo da se izvansudska nagodba ne mora produžiti tj. produljiti rok otplate samim time što dužnik plaća i dalje bez obzira na istek roka...i tako u nedogled tj. dok se ne podmiri dug u cijelosti?! Zar ipak nema neko slovo Zakona da je ona ništavna ako nije produžena jer do zastare neće doći jer vjerovnik šalje opomene ako se ne plati dva mjeseca ,bez obzira na istek roka nagodbe?

Ako je u međuvremenu postojala i predstečajna nagodba, zar on nije poništila izvansudsku nagodbu?U međuvremenu je Trgovački sud brisao pravnu osobu iz registra,proveo je stečaj, a vjerovnik odmah šalje opomenu za neplaćanje po izvansudskoj nagodbi,odmah se s pravne osobe prebacuje na fizičku s kojom je izvansudska sklopljena prije predstečajne nagodbe?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Tako je. 

Predstečajna nagodba se odnosi na pravnu osobu, njome se regulira dug pravne osobe prema vjerovniku, a Vi govorite o jamstvu koje je dala fizička osoba za dug pravne osobe, pretpostavljam. Dakle, iako se predstečajnom nagodbom ugasila obveza glavnog dužnika, ostala je obveza jamca u cijelosti, vidite čl. 114. Zakona o obveznim odnosima. Osim ako vjerovnik nije prijavio svoju tražbinu u stečaj glavnog dužnika, tada odgovara jamcu za eventualnu štetu koja bi mu nastala zbog toga (npr. da se mogao namiriti u stečaju, a svejedno je tlačio i još tlači jamca).

Uglavnom, izvansudska nagodba je sklopljena s fizičkom osobom, a predstečajna nagodba s pravnom osobom, nije moguće da jedna stavi izvan snage drugu.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad


  • Online korisnici

    No members to show



×