Jump to content

J.d.o.o. i porezni dugovi


mrblues

Preporučene objave

https://www.24sata.hr/news/strucnjaci-zgrozeni-tvrtke-za-10-kn-natukle-milijune-dugova-657084?fbclid=IwAR1_oSMzFjHIxWx9v_5wlOm_u-BaliQ79xDv62XLR4PKzey44WlHljJ7g_c

Vlada Zorana Milanovića uvela je mogućnost osnivanja jednostavnih tvrtki sa samo 10 kuna kapitala umjesto da onaj tko želi u poduzetništvo ima barem 20.000 kuna za temeljni kapital. Trebao je to biti isključivo impuls za poduzetnike početnike, koji bi s povećanjem prihoda i razvojem posla imali obvezu prijeći u normalno poslovanje klasičnog trgovačkog društva.

Kako to da  još nije u zadnjih 5 godina promijenjen taj zakon i uvedeno nešto što bi riješilo tu situaciju , kao npr.  depoziti na posebnom računu, promtno  brisanje društva čim se porezni i drugi dug  poveća iznad nekog iznosa itd.itd.
Nema većeg zla za gospodarstvo u RH od tih jednostavnih dioničkih društava  ....Svaka rupa od kafića posluje pod j.d.o.o. za 1o kn  ... prekostrašno
Ima li kakav komentar na ovo?

Zahvaljujem
LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , mrblues je napisao:

https://www.24sata.hr/news/strucnjaci-zgrozeni-tvrtke-za-10-kn-natukle-milijune-dugova-657084?fbclid=IwAR1_oSMzFjHIxWx9v_5wlOm_u-BaliQ79xDv62XLR4PKzey44WlHljJ7g_c

Vlada Zorana Milanovića uvela je mogućnost osnivanja jednostavnih tvrtki sa samo 10 kuna kapitala umjesto da onaj tko želi u poduzetništvo ima barem 20.000 kuna za temeljni kapital. Trebao je to biti isključivo impuls za poduzetnike početnike, koji bi s povećanjem prihoda i razvojem posla imali obvezu prijeći u normalno poslovanje klasičnog trgovačkog društva.

Kako to da  još nije u zadnjih 5 godina promijenjen taj zakon i uvedeno nešto što bi riješilo tu situaciju , kao npr.  depoziti na posebnom računu, promtno  brisanje društva čim se porezni i drugi dug  poveća iznad nekog iznosa itd.itd.
Nema većeg zla za gospodarstvo u RH od tih jednostavnih dioničkih društava  ....Svaka rupa od kafića posluje pod j.d.o.o. za 1o kn  ... prekostrašno
Ima li kakav komentar na ovo?

Zahvaljujem
LP

Već je bila rasprava o ovome. Povećanje temeljnog kapitala neće ništa riješiti ili stavljanje novca na poseban račun jer tko garantira da će novac na posebnom računu pokriti dugove koji su nastali. Plus to se može smatrati preprekom u ulazak svijeta poduzetništva pa ćemo opet pasti na Doing Business ljestvici. Jedino rješenje krije se u digitalizaciji (Karamarko se sada negdje smije ili plače od muke) i umrežavanju institucija. Treba kreirati sustav koji će umrežiti institucije i kada neko zapne u plaćanju svojih obaveza prema državi da se ukaže na listi koju će netko u PU pratiti. Ako možeš plaćati neka ti se odobri plaćanje na rate dugova, a ako ne možeš stečaj. Sprječava se ciklus nelikvidnosti i sve klapa super. Samo je problem što bi to u RH išlo sporo i sustav bi bio traljav. Baš i nisu svi kafići j.d.o.o. i nije to baš tako kako vi mislite tj. kakvo je uopćeno mišljenje (usput jednostavna društva s ograničenom odgovornošću, a ne j. dionička društva) da samo rade štetu. Znam puno ljudi koji imaju j.d.o.o. i rade po zakonu. To sad što manjina mućka to se radi i sa d.o.o. i d.d. (Agrokor). Više to govori o mentalnom sklopu nacije i kako se posluje kod nas. Upalo mi je nešto u oči još; jdoo ne raspolaže svojom dobiti već 25% već ju stavlja u rezerve koje kada dođu do 20.000 kn bi trebao postati d.o.o. ali naravno zahvaljujući institucijama niko to ne radi automatizmom već ručno što ostavlja prostor za mućke. Bilo kako bilo institucije neće do riješiti, a ova rješenja povećajte temeljni kapital na 200.000 kn ili stavite pola miliju na posebni račun neće djelovati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najmanji je problem u obliku drustva, a puno veci u kvalitetnoj pripremi ljudi za poduzetnistvo. Uzet cu primjer Austrije - njihova komora je na raspolaganju maksimalno za sve informacije, a potom imaju obvezne edukativne radionice na vise jezika o tome kakva su prava i obveze, kako odabrati oblik drustva za registraciju i kakvi su uvjeti, potom vam daju tocan obracun i projekciju troskova za prve tri do pet godina poslovanja. Redovno imaju pozive u kojima dodjeljuju grantove za novoosnovana poduzeca, informiraju vas o ostalim fondovima, imaju konzultantske kuce koje rade za njih i koje vam pomognu napraviti poslovni plan i naci sredstva...sto bi rekli "uzmu za rukicu i vode", samo vam klijente ne traze iako imaju platformu za spajanje poduzetnika i umrezavanje. Potom imaju vise zgrada sa poslovnim prostorima gdje je moguce rezervirati termin i koristiti prostor za sastanke ili edukacije, uz ukljuceno pice za goste i to sve je pokriveno iz clanarine komori koja je oko 110-120€ godisnje.

Nakon godinu dana vas kontaktiraju i pitaju kako ide i mogu li vam na neki nacin pomoci. Ne peglaju sa dozvolama i administracijom i sve se obavi u sat vremena a sva rjesenja dodju na adresu.  SVaki tjedan imaju "poslovni dorucak" sa ljudima iz branse jer su podijeljeni po odjelima/struci tipa ugostitelji, medicinari, IT itd. 

Njihove knjigovodje nisu tu da traze rupe u zakonima, pisu racune, donose akte itd, oni su produzena ruka porezne i poreznu ako zovete direktno odmah pitaju da li imate problem s vasim knjigovodstvom, da li ste iz nekog razloga nezadovoljni. Hijerarhija se postuje i zna.

Ukoliko se ipak ne uspije na trsitu i stvori se neki dug, tvrtku je moguce zatvoriti retroaktivno i obrisati sva dugovanja unatrag i do 2 godine ali pod uvjetom da doista nije bilo prometa ili ako knjigovodja posalje smisleno i razumno objasnjenje za takvo sto. Cak i u fazi mirovanja tvrtke, redovno vas kontaktiraju i pitaju da li se nesto promijenilo i mogu li vam jos kako pomoci da nastavite poslovanje.

Mislim da rjesenja treba traziti u boljoj organizaciji i dobroj pripremi poduzetnika uz redovitu podrsku, a ne da kod nas vlasnici ni osnovnih znanja nemaju o propisima, ne znaju komunicirati, napisati racun ili ponudu, na zastitu podataka gledaju kao guljenje koze i "lakse je platiti kaznu". Poslovna pismenost i kultura poslovanja bi trebali biti nesto sto se razvija i na cemu treba raditi, a ne donositi propise koje masu ljudi ne razumije i vise ne stize iscitati.

Da sumiram - nije problem u propisima, nego u kulturi i nacinu poslovanja, kao i odnosu drzavnih sluzbi prema poduzetniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

https://www.noblypos.com/tax-made-simple
 

Hvala na komentarima. Pitanje je zapravo kako osigurati plaćanje poreza i drugih  sudskih  obveza  od strane j,.d.o.o. ?

U Engleskoj se odgovor krije u ovoj rečenici dolje :

"No matter whether you’re set up as a sole trader or a limited company, ...
there is no legal separation between you and your business, any money that your business makes counts as personal income, on which you have to pay income tax. "

" Bez obzira jeli etablirano poduzetništvo kroz jedinog osnivača ili kao društvo sa ograničenom odgovornosti nema pravne odvojenosti između vas i vašeg društva , i prihod ostvaren kroz društvo računa se kao osobni prihod , na koji  se mora platiti porez ".

Dakle jeli tako i kod nas u svezi j.d.o.o  , u kojem slučaju bi porezne obveze teretile samog osnivača j.d.o.o, kao u Engleskoj?

Ako nije onda je  krajnje vrijeme za Vladu da donese propise u svezi toga .

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , MsBourne je napisao:

Najmanji je problem u obliku drustva, a puno veci u kvalitetnoj pripremi ljudi za poduzetnistvo. Uzet cu primjer Austrije - njihova komora je na raspolaganju maksimalno za sve informacije, a potom imaju obvezne edukativne radionice na vise jezika o tome kakva su prava i obveze, kako odabrati oblik drustva za registraciju i kakvi su uvjeti, potom vam daju tocan obracun i projekciju troskova za prve tri do pet godina poslovanja. Redovno imaju pozive u kojima dodjeljuju grantove za novoosnovana poduzeca, informiraju vas o ostalim fondovima, imaju konzultantske kuce koje rade za njih i koje vam pomognu napraviti poslovni plan i naci sredstva...sto bi rekli "uzmu za rukicu i vode", samo vam klijente ne traze iako imaju platformu za spajanje poduzetnika i umrezavanje. Potom imaju vise zgrada sa poslovnim prostorima gdje je moguce rezervirati termin i koristiti prostor za sastanke ili edukacije, uz ukljuceno pice za goste i to sve je pokriveno iz clanarine komori koja je oko 110-120€ godisnje.

Nakon godinu dana vas kontaktiraju i pitaju kako ide i mogu li vam na neki nacin pomoci. Ne peglaju sa dozvolama i administracijom i sve se obavi u sat vremena a sva rjesenja dodju na adresu.  SVaki tjedan imaju "poslovni dorucak" sa ljudima iz branse jer su podijeljeni po odjelima/struci tipa ugostitelji, medicinari, IT itd. 

Njihove knjigovodje nisu tu da traze rupe u zakonima, pisu racune, donose akte itd, oni su produzena ruka porezne i poreznu ako zovete direktno odmah pitaju da li imate problem s vasim knjigovodstvom, da li ste iz nekog razloga nezadovoljni. Hijerarhija se postuje i zna.

Ukoliko se ipak ne uspije na trsitu i stvori se neki dug, tvrtku je moguce zatvoriti retroaktivno i obrisati sva dugovanja unatrag i do 2 godine ali pod uvjetom da doista nije bilo prometa ili ako knjigovodja posalje smisleno i razumno objasnjenje za takvo sto. Cak i u fazi mirovanja tvrtke, redovno vas kontaktiraju i pitaju da li se nesto promijenilo i mogu li vam jos kako pomoci da nastavite poslovanje.

Mislim da rjesenja treba traziti u boljoj organizaciji i dobroj pripremi poduzetnika uz redovitu podrsku, a ne da kod nas vlasnici ni osnovnih znanja nemaju o propisima, ne znaju komunicirati, napisati racun ili ponudu, na zastitu podataka gledaju kao guljenje koze i "lakse je platiti kaznu". Poslovna pismenost i kultura poslovanja bi trebali biti nesto sto se razvija i na cemu treba raditi, a ne donositi propise koje masu ljudi ne razumije i vise ne stize iscitati.

Da sumiram - nije problem u propisima, nego u kulturi i nacinu poslovanja, kao i odnosu drzavnih sluzbi prema poduzetniku.

Hvala Vam na ovom tekstu, ne znam dali naši koji kreiraju zaonski poduzetništvo imaju sluha na ovako nešta dali znaju bar prepisati to što se radi u modernom poduzetništvu, gdje je pomoć kreacija, sluh i sl.NEMAGA

Naša komora, što je zapravo to dali je to Vidošević,,sve skupa jedna katastrofa, kojiu obvezno kroz članarinu plaćaju podzetnici, kako su oni na usluzi poduzetnicama, moje iskustvo, NIKAKVO, mislim prije svega na male poduzetnike,

Imao sam potrbu jedne male usluge, "takozvano besplatno savjetovanje",koje zapravo nisam dobio, unatoč pismima,zamolbama. Dakle, tražio sam pomoć za jednu poreznu nejasnoću(naši nerazumljivi/promjenjivi zakoni i pravila na dnevnoj bazi) koji sam odgovor zapravo dobio no kada sam htio dodatno pojašnjenje,zapravo nadopunu odgovora, odbijen sam, "nemam daljnje pravo bonus sam iskoristio"

Evo sada sam se u dva navrata žalio predsjedniku komore nisam dobio odgovor,,pišem premijeru i predsjednici bez odgovora,

Što se tiče porezne uprave e to je posebna priča, koliko smo mi daleko od Austrije, Engleske i sl,,naša porezna ima zadaću da obavlja porezne nadzore, evidentira i nadzire naplatu,,za drugo ne znam,,pokušajte ih nešto pitati i tražiti objašnjenja,,

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na komentarima.

Da, pitatću Ministarstvo Financija ( valjda se oni bave porezima??) jeli  tako nešto  u RH postoji i misle li  to uvesti ili im se porezne reforme svode na :
" smanjenje PDV od 1% na kobase  u lokalu  i na cesti " i " smanjenje 0,5% na gazirana pića na plaži...?) to su te porezne reforme kojima nas zatrpavaju svako malo na Vladi i Saboru a od onog pravog nema ništa. Jer da ima nebi bilo kao u ovom članku :

https://www.24sata.hr/news/strucnjaci-zgrozeni-tvrtke-za-10-kn-natukle-milijune-dugova-657084?fbclid=IwAR1_oSMzFjHIxWx9v_5wlOm_u-BaliQ79xDv62XLR4PKzey44WlHljJ7g_c

uređeno: od mrblues
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , mrblues je napisao:

Hvala na komentarima.

Da, pitatću Ministarstvo Financija ( valjda se oni bave porezima??) jeli  tako nešto  u RH postoji i misle li  to uvesti ili im se porezne reforme svode na :
" smanjenje PDV od 1% na kobase  u lokalu  i na cesti " i " smanjenje 0,5% na gazirana pića na plaži...?) to su te porezne reforme kojima nas zatrpavaju svako malo na Vladi i Saboru a od onog pravog nema ništa. Jer da ima nebi bilo kao u ovom članku :

https://www.24sata.hr/news/strucnjaci-zgrozeni-tvrtke-za-10-kn-natukle-milijune-dugova-657084?fbclid=IwAR1_oSMzFjHIxWx9v_5wlOm_u-BaliQ79xDv62XLR4PKzey44WlHljJ7g_c

Meni je očito da tu nema reformi već se radi o onome što ja zovem oranjem po zakonima (daju pa oduzmu). Imam par zanimljivih članaka;

https://www.liberal.hr/andrej-plenkovic-vlada-rh-porezni-obveznici-porez-110
https://www.liberal.hr/zdravko-maric-vlada-rh-hdz-javna-potrosnja-fiskalna-politika-fiskalna-odgovornost-zakon-reforme-549
Čak i nisu toliko ideološki obojani koliko biste rekli po naslovu članka. Možda bi i Marić išao na veće reforme ali nema prosotra za njih. Eventualno da se smanji broj općina i županija pa da ima više prostora za racionalizaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve te najvljene reforme, kao i ovo udovoljavanje prosvjetarima cak ne spada ni u kozmeticko uredjenje vec vise slici guranju pod tepih kad se za nista bolje ne zna.

Think tankovi su za nase politicare totalna nepoznanica, a iz neznanja se svega i svakoga boje, a sami ne znaju...tako da na zalost, kleta sudba Balkana je da "uredjenje" traje dok traje, a dok se cijela struktura i vlada ne podvrgnu reformi, napretka nema.

Mentalitet naseg naroda je takav, a sada vec i u fazi u kojoj samo cekam da netko konacno na psihijatrijskim ustanovama premjesti tablu na drugu stranu vrata. :hekla:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija