Jump to content

Postupak prijave štete u slučaju kad štetnik ne priznaje krivnju


gala385

Preporučene objave

Poštovani,

sudjelovao sam kao vozač u sudaru s drugim automobilom koji je usmeno priznao krivnju te je isti na licu mjesta zaprimio kaznu od strane policije. Policija je izvršila uviđaj,još nisam zaprimio zapisnik o očevidu, no krivnja štetnika će zasigurno biti utvrđena istim. Moje vozilo je pretrpjelo znatnu frontalnu štetu te je upitno isplati li se isto popravljati.

Podaci i dokumenti su razmijenjeni. Moj automobil je osiguran policom obveznog osiguranja, dok štetnik ima i kasko osiguranje. Štetniku sam predložio da kod njegovog osiguranja izvršimo prijavu štete ukoliko isti priznaje štetu. Štetnik ne pristaje na takav način prijave štete odnosno ne želi priznati krivnju pred osiguranjem.

Ukratko, što sljedeće napraviti i što mogu očekivati? Prijavljujem li štetu svom osiguranju koje prvo izvršava procjenu vozila pa će se osiguranja dogovarati po primitku zapisnika o očevidu ili isključivo osiguranju štetnika bez obzira što ne priznaje krivnju? Koliko će sve to trajati? Pretpostavljam da će osiguranje štetnika ponuditi nedovoljnu svotu na koju je potrebno prigovarati.

Unaprijed zahvaljujem.

 

 

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Štetu prijavljuješ njegovom osiguranju koje će napraviti procjenu, nebitno priznaje on krivnju ili ne.

To što je on usmeno priznao pred policajcima ne znači puno dok prekršajni postupak ne završi (ako nije odmah platio kaznu) i osiguranje će vjerojatno čekati okončanje postupka, ako će on kod njih negirati krivnju. Ako je situacija relativno čista i osiguranje prepozna njegovu krivnju, možda će i ići s ponudom i pregovorima, ali vjerojatnije je da će čekati presudu, pa će sve potrajati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
, drot13 je napisao:

Štetu prijavljuješ njegovom osiguranju koje će napraviti procjenu, nebitno priznaje on krivnju ili ne.

To što je on usmeno priznao pred policajcima ne znači puno dok prekršajni postupak ne završi (ako nije odmah platio kaznu) i osiguranje će vjerojatno čekati okončanje postupka, ako će on kod njih negirati krivnju. Ako je situacija relativno čista i osiguranje prepozna njegovu krivnju, možda će i ići s ponudom i pregovorima, ali vjerojatnije je da će čekati presudu, pa će sve potrajati...

Poštovani,

savjet za jednu situaciju. Supruga je stajala na križanju i vizač Bolta se krenuo vraćati unatrag bez gledanja u udario je. Nakon toga su se maknuli, on joj je da broj telefona i poslikala je njegove dokumente i s obzirom da je imao nekoga u autu kojeg je morao voziti rekao je da ga nazovemo. Čim se supruga vratila nazvao sam ga i rekao je da nema problema da se nađemo sutra u osiguranju. Nakon toga se više nije javljao (naravno) nikako ni na pozive na poruke. Jedini mi je ostalo otići na osiguranje i policiju. U osiguranju sam napravio prijavu i procjenu. Oni su mu slali da mora doći i jednom se valjda pojavio i bio neugodan prema radnicama i pokidao pismo koje je dobio. U policiji smo ja kao vlasnik i supruga kao vozačica dali izjave. Nakon dosta vremena (strašno sporo sve kod njih ide) sam ih nekako dobio i rekli su da su ga pokušali kontaktirati dosta puta i kada su ga dobili da je rekao da se to nije dogodilo (naravno). Sa suprugom u autu je bila njena rodica koje je jedan svjedok i vjerojatno policija može doći do osobe koja je bila kao korisnik Bolta u drugom autu. Kako supruga kaže bio je bezobrazan jako i prema njoj tako da se nadam da bi svjedočila da je on kriv. 

Pitanja:

- ako bi policija došla do svjedoka da li je to dovoljno da se on proglasi krivim i da osiguranje može isplatiti štetu ili se svjedno mora na sud

- ako bi se svjedok pronašao da li bi ta dva svjedoka bila dovoljna na sudu i činjenica da imamo slike auta odmah nakon nesreće i sliku njegovih dokumenta jer obično onaj tko je kriv daje dozvolu da se slikaju dokumenit

- da li mi se isplati išta raditi ili da zaboravim sve. Čak se dotični javio kada sam mu poslao poruku da je lagao policiji i da ćemo na sud i rekao da će on tražiti štetu jer smo mi njega udarili - više je nakon ovoga stvar principa nego same šete

Hvala na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Falcon86 je napisao:

- ako bi policija došla do svjedoka da li je to dovoljno da se on proglasi krivim i da osiguranje može isplatiti štetu ili se svjedno mora na sud

Svako osiguranje ima svoju politiku...

  

prije 4 sati , Falcon86 je napisao:

- ako bi se svjedok pronašao da li bi ta dva svjedoka bila dovoljna na sudu i činjenica da imamo slike auta odmah nakon nesreće i sliku njegovih dokumenta jer obično onaj tko je kriv daje dozvolu da se slikaju dokumenit

Nemoguće je znati sa stopostotnom sigurnošću kako će nešto na sudu proći, ali prema ovom što si opisato, to bi trebalo biti dovoljno da se utvrdi njegova krivica.

  

prije 4 sati , Falcon86 je napisao:

- da li mi se isplati išta raditi ili da zaboravim sve. Čak se dotični javio kada sam mu poslao poruku da je lagao policiji i da ćemo na sud i rekao da će on tražiti štetu jer smo mi njega udarili - više je nakon ovoga stvar principa nego same šete

Ovisno o tome kolika je šteta i koliko ti se da natezati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, drot13 je napisao:

Svako osiguranje ima svoju politiku...

  

Nemoguće je znati sa stopostotnom sigurnošću kako će nešto na sudu proći, ali prema ovom što si opisato, to bi trebalo biti dovoljno da se utvrdi njegova krivica.

  

Ovisno o tome kolika je šteta i koliko ti se da natezati.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav, 

kao vozač rent-a-cara kojeg je plaćala firma imao sam manju nezgodu. Nisam vidio auto prilikom vožnje u rikverc i dogodio se sudar. Ukupne štete nije bilo puno; na oba auta je ogrebana boja na braniku. Pri izlasku da vidim situaciju, drugi vozač kaže da je on stao i čekao me da se maknem i da sam ja u njega udario. 

Policajac je procijenio da smo oboje krivi, 1000kn kazne svakome jer smo platili odmah i to je bilo to. 

Jučer mi je od osiguranja došao poziv da dostavim svoje viđenje i skicu nezgode. 

Postoji li ikakav način da sebe inkriminiram u ovoj situaciji? Postoji li mogućnost da ću morati nadoknađivati štetu?1629735038_Skicaprometnenezgodeplain.png.727543bfe6b44f3c9b14fbf690401a41.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija