Jump to content

Darovanje nekretnine


Davorzg

Preporučene objave

Poz

zanima me sta treba napraviti i di ici ukoliko mi roditelj odluči darovati stan koji je trenutno na njega-oca.

Dakle dogovor je da taj stan se daruje meni da bude moj, ali bi roditelji imali pravo zivljenja u njemu do smrti.

Koliki se porez placa, kakav se ugovor sastavlja i di treba ići za to napraviti? Sta poslije toga kad se provede se ide na grutnovnicu ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Davorzg je napisao:

Poz

zanima me sta treba napraviti i di ici ukoliko mi roditelj odluči darovati stan koji je trenutno na njega-oca.

Dakle dogovor je da taj stan se daruje meni da bude moj, ali bi roditelji imali pravo zivljenja u njemu do smrti.

Koliki se porez placa, kakav se ugovor sastavlja i di treba ići za to napraviti? Sta poslije toga kad se provede se ide na grutnovnicu ili?

Roditelj može pokloniti djetetu stan bez plaćanja poreza. Sastavlja se ugovor o darovanju nekretnine koji u sebi sadrži klauzulu doživotnog plodouživanja i prava stanovanja (to se vidi u vlasničkom listu pod teretima). Nakon ovjere ide se u gruntovnicu na uknjižbu. Što se tiče mjesta gdje se to radi nađete odvjetnika koji će vam sastaviti ugovor. Nije nešto specifičan slučaj tako da bi svaki odvjetnik to trebao moći odraditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 51 minuta, Davorzg je napisao:

Može li se to sam sastaviti ili baš treba odvjetnik?

mate u Predlošcima primjer Darovnog ugovora te bi u njemu trebali malo izmjeniti i imati uglavak kako slijedi:

Članak 6

Ugovorne strane su suglasne da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označene u članku 2. ima upisati služnost – pravo ploduživanja –pravo doživotnog uživanja, a za korist Darovatelja.

Članak 7

Darovatelj izričito izjavljuje da pristaje da Obdarenik na temelju ovog ugovora ishodi u zemljišnim knjigama uknjižbu prava vlasništva na nekretnini iz članka 2 ovog ugovora, bez ikakve daljnje privole ili odobrenja Darovatelja.

 

Našao sam ovo na temama od Legalisa sa primjerom dole u privitku. https://www.pdfonline.com/ tu vam je link da možete prebaciti u word i u njemu urediti ono što vam je potrebno. Potrebno je još u ugovoru promijeniti dio sa stanom recimo stan na prvom katu lijevo označen u etažnom elaboratu oznakom A3. To možete naći na vlasničkom listu tu oznaku ili vam zna biti oznake E2 (18/100)

Darovanje stana.pdf

uređeno: od BRKICA00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, Davorzg je napisao:

Hvala puno, znaci prvo ovjeriti kod javnog bilježnika ugovor (koliko primjeraka?)te nakon toga na gruntovnicu

 

Obicno 3 primjerka; vama, roditelju i biljezniku. Napravite vise od 3 jer jedan primjerak mora ici u gruntovnicu tako da vam preporucam da napravite 4 primjerka. Da u gruntovnicu. Samo otidite prije u gruntovnicu po uplatnicu i prijedlog kako biste sve rijesili iz prve da ne gubite vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija