Jump to content

Da li je to rad na crno


Benzin

Preporučene objave

Pozdrav zanima me sljedeće . Brat  ima ugovor o radu nije prijavljen na Mirovinsko i zdravstveno, a u papirima mu piše da je taksi licenca za jedno vozilo, a on vozi drugo. Ugl u licenci je naveden Ford on vozi VW. Poslodavac tvrdi da je sve u redu. Radi se o Uberu. Glavno pitanje glasi da li  on radi na crno ili ne.

Pitanje 2 u slučaju nocne vožnje ukoliko ga inspekcija zaustavi da li bi on mogao imat probleme ? I kakvu bi kaznu mogao dobit u slučaju da nije sve kako treba?  
Pitanje 3 kada je pitao poslodvca za prijavu isti mu je odgovorio da bi si morao mjesecno sam 1000 kn plaćat to, ali u koliko ne radi barem 500 kn prometa dnevno da se njemu prijava ne ispalti. Sto nije pravilo da  bi poslodavac trebo snositi troškove prijave?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, Benzin je napisao:

Pozdrav zanima me sljedeće . Brat  ima ugovor o radu nije prijavljen na Mirovinsko i zdravstveno, a u papirima mu piše da je taksi licenca za jedno vozilo, a on vozi drugo. Ugl u licenci je naveden Ford on vozi VW. Poslodavac tvrdi da je sve u redu. Radi se o Uberu. Glavno pitanje glasi da li  on radi na crno ili ne.

Pitanje 2 u slučaju nocne vožnje ukoliko ga inspekcija zaustavi da li bi on mogao imat probleme ? I kakvu bi kaznu mogao dobit u slučaju da nije sve kako treba?  
Pitanje 3 kada je pitao poslodvca za prijavu isti mu je odgovorio da bi si morao mjesecno sam 1000 kn plaćat to, ali u koliko ne radi barem 500 kn prometa dnevno da se njemu prijava ne ispalti. Sto nije pravilo da  bi poslodavac trebo snositi troškove prijave?

 

 

Ovo je rad na crno u svakom slucaju. Rad "na bijelo" se smatra kada je osoba prijavljena na mirovinsko i zdravstveno, a iz navedenog on nije. Sto se tice nocne voznje moze imati velikih problema jer nije u radnom odnosu, vozilo nije evidentirano u knjizi licenciranih taxi vozila. Kazna za firmu je 50 tisuca, a za vozaca 15 tisuca jer nema licencu plus rad na crno sto je za radnika od 3 do 60 tisuca kazne (firma od 60/100 tisuca). Trosak prijave trebao bi snositi poslodavac, ali ucestala praksa kod tih "poduzetnika" je da radnik sam placa doprinose sto nije po zakonu. Ne znam da li brat ima polozen ispit za taxi vozaca ali ako ga nema neka ga polozi jer kosta 200 kn i bez toga dobiti ce jos jednu kaznu. Moj savjet mu je da bjezi iz te firme sto prije. Ima masa drugih firmi i stalno su u porazi za drugim vozacima i siguran sam da ce naci nekoga tko ce ga prijaviti i placati za njega doprinose. ovako riskira sebi nastanak ogromne stete u vidu kazni ali i kada dode u mirovinu biti ce mu jos manja jer je radio na crno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija