Jump to content

Darovanje automobila roditelju


Davorzg

Preporučene objave

Poz, htio bih ocu darovati auto, da li se placa porez od 5 posto na vrijednost auta? Ako da gdje to mogu izracunati da znam koliko bi bio porez.
Da li porez placaju i invalidi Domovinskog rata stoji li to di u Zakonu?

E i da, ako bi htio ja jedan dan slucajno putovati tim autom da li mi treba kakav dokument, punomoc ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, Davorzg je napisao:

Poz, htio bih ocu darovati auto, da li se placa porez od 5 posto na vrijednost auta? Ako da gdje to mogu izracunati da znam koliko bi bio porez.
Da li porez placaju i invalidi Domovinskog rata stoji li to di u Zakonu?

E i da, ako bi htio ja jedan dan slucajno putovati tim autom da li mi treba kakav dokument, punomoc ili?

Djete moze pokloniti roditelju automobil bez placanja poreza. Jedini trosak je izrada nove prometne koja kosta 35 kn i darovni ugovor. Darovni ugovor kupite u NN i ispunite i otidete u stanicu za tehnicki pregled gdje se sada vrsi prijenos vlasnistva. Ugovor ne mora biti ovjeren ali mislim da vi i otac morate biti prisutni prilikom prijepisa. NE posotji vise porez od 5 %. Potrebna vam je punomoc koju ovjerite kod jb u kojoj pise da vam otac daje punomoc da upravljate automobilom u zemlji (moze i u inozemstvu). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 50 minuta, Davorzg je napisao:

Poz, htio bih ocu darovati auto, da li se placa porez od 5 posto na vrijednost auta? Ako da gdje to mogu izracunati da znam koliko bi bio porez.

Upravna pristojba (bivši PPMV) ne plaća na stjecanje rabljenih motornih vozila temeljem ugovora o darovanju "ako je stjecatelj bračni drug, potomak i prednik koji čini uspravnu liniju te posvojenik i posvojitelj koji je u tom odnosu sa darovateljem”.

Prije 50 minuta, Davorzg je napisao:

E i da, ako bi htio ja jedan dan slucajno putovati tim autom da li mi treba kakav dokument, punomoc ili?

U RH rijetko da tko traži punomoć ako se radi o istom prezimenu no svakako bi je valjalo imati jer se ne mora ovjeriti kod JB.

Primjer punomoći. (istu prilagodite samo za upravljanje)

Primjer Darovnog ugovora.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Davorzg je napisao:

Sta kad je obrnuto sin daruje ocu,

Vrijedi u oba smjera

 

prije 3 sati , Spitfire je napisao:

"ako je stjecatelj bračni drug, potomak i prednik koji čini uspravnu liniju te posvojenik i posvojitelj koji je u tom odnosu sa darovateljem”

U konkretnom slučaju je vaš otac kao stjecatelj prednik, dok u obrnutom slučaju vi kao stjecatelj ste potomak. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci otac i ja ispunimo darovni ugovor iz narodnih novina i odemo u stanicu za tehnički pregled da se izradi nova prometna dozvola i to je to, ugovor ne mora biti ovjeren.

Kako onda sa policom osiguranja, i nju prebacujem u osiguravajucoj kuci? Kasko osiguranje isto ako se može?

Sta mi treba za upravljanje tim automobilom ako idem do aerodroma u inozemstvu, ovjerena punomoć onda ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav,

 

dakle darovao bih automobil ocu, pretpostavljam da nema poreza? Ja bi to vozilo i dalje koristio, da li mogu napraviti trajnu punomoc koja bi vrijedila za prelazak granice te voznju u drugim zemljama? 

 

Ako se odlucim da mi otac daruje nazad to vozilo da li onda placam porez s obzirom da je vec prije u tom slucaju darovano?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 25. 05. 2021. at 17:02, Davorzg je napisao:

Pozdrav,

 

dakle darovao bih automobil ocu, pretpostavljam da nema poreza? Ja bi to vozilo i dalje koristio, da li mogu napraviti trajnu punomoc koja bi vrijedila za prelazak granice te voznju u drugim zemljama? 

 

Ako se odlucim da mi otac daruje nazad to vozilo da li onda placam porez s obzirom da je vec prije u tom slucaju darovano?

Ne zna nitko?

 

Dakle ako se vec jednom daruje vozilo konkretno ocu te ako nakon nekog vremena odluci nazad ga darovati meni da li se onda placa porez jer je vec jednom bilo darovano izmedu nas?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što je sa plaćanjem pristojbe/poreza ako se radi o običnoj kupoprodaji, a automobil je registriran prošli mjesec (dakle, pristojbe su već plaćene)? Je li jeftinije sklopiti ugovor o darovanju ili ugovor o kupoprodaji kod prijenosa vlasništva automobila u situaciji gdje se radi o prijateljima?

uređeno: od DrSifenjerovic
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Imam upit za darovni ugovor. Prebacio bi auto sa oca na sebe ali nismo prijavljeni u istom gradu. On ima OS tablice a je bi trebao ZG tablice jer mi je tu prebivalište. Jasno mi je sve oko ugovora ali me zanima dio sa tablicama. Da li ja mogu voziti na OS tablicama do isteka registracije ili moram odmah uzeti i nove tablice po mjestu prebivališta u kojem sam prijavljen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija