Jump to content

Izračun mirovine


Ljerka20

Preporučene objave

Poštovani,

11.05.2013 god.moj suprug je otišao u prijevremenu starosnu mirovinu ( navršio toga dana 60 god.)

Uputivši se malo bolje u izračun istoga mislim da mu nije dobro određen polazni faktor.Zalimo se u prvom i drugom stupnju HZMO-u,oni žalbu odbijaju i upućuju na upravni postupak. Zato vas molimo pomoć!

Mirovinski staž,koji se računa za stjecanje prava na mirovinu iznosi do dana:

10.5.2013.god ,

40god 4mj 21dan

To je i ukupni staž osiguranja.

Beneficirani staž je utvrđen u razdoblju od 1.7.1983. - 31.12.2002., što efektivno iznosi 19 god 6mj 0 dana (staž 12/15).

Iz ovoga ,po meni slijedi da se dobna granica za starosnu mirovinu snižava za tri godine. ( svakih 5 god za jednu godinu).

Dakle,moj suprug je u starosnu mirovinu mogao sa 62 god.

U Rješenju o mirovini određen je polazni faktor u iznosu od 0,91 kao da mu nedostaje 5 god.

Po meni,polazni faktor je trebao iznositi: 

2 god x 12 mj= 24 mj

24x0,15=3,6

odnosno polazni faktor 0.964

Navodim pasus iz II st.rjesenja HZMOa:

Glede navoda žalitelja,koji se odnose na polazni faktor,napominje se da se polazni faktor za prijevremenu starosnu mirovinu određuje prema stvarno navršenim godinama života. Naime,ranije važećim ZOMO-om nije bilo propisano smanjenje dobne granice za prijevremenu starosnu mirovinu".

Koji god zakon ZOMO od 2010.sam čitala,to se pravo priznaje.

Naime, piše u čl.78

-s navršenih 40 god i više mirovinskog staža,umanjuje se 0,15 % po mjesecu.

Lijepo Vas molim Vaše mišljenje.

Dali odustati ili ići dalje!

Puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana,

Ako dobro tumacim vazece zakon u toj godini umirovljenja vaseg supruga "Zakon o mirovinskom osiguranju" (procisceni tekst) "NN", broj 130/2010, i "Zakona o stazu osiguranja s povecanim trajanjem"
("NN“, broj 71/99, 46/07 i 41/08), onda bi to trebalo izgledati ovako:

Vas tekst:

"Beneficirani staž je utvrđen u razdoblju od 1.7.1983. - 31.12.2002., što efektivno iznosi 19 god 6mj 0 dana (staž 12/15).

Iz ovoga ,po meni slijedi da se dobna granica za starosnu mirovinu snižava za tri godine. ( svakih 5 god za jednu godinu).

Dakle,moj suprug je u starosnu mirovinu mogao sa 62 god."

Navedeni efektivni staž osiguranja koji je obavljen na radnom mjestu koji se računa s povećanim trajanjem iznosi 19 godina i 06 mjeseci, no kad se racuna taj staza sa povecanim trajanjem, efektivni staz dijelimo s 4 jer je stupanj povećanja 12 = 15.

U vasem slucaju stvarni priznati staz osiguranja s povecanim trajanjem iznosi: 4 godine, 10 mjeseci i 3 dana.

Treba napomenuti da se pri snizavanju dobne granice za stjecanje prava na starosnu mirovinu uzimaju samo navrsene godine na radnim mjestima odnosno zanimanja na kojima se staz osiguranja
racuna u povecanom trajanju. 

Vasem suprugu se ne snizava dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu jer se dobna granica snižava po jednu godinu za svakih 5 navršenih godina za radna mjesta odnosno zanimanja na
kojima se staž osiguranja računa 12 mjeseci kao 15 mjeseci, a vas suprug ima samo 4 godine staza sa povecanim trajanjem.

Znaci da je vas suprug u to doba u "starosnu mirovinu" mogao tek sa navrsenih 65 godina zivota.

Vas tekst - njihov odgovor na vasu zalbu:

"Navodim pasus iz II st.rjesenja HZMOa:

Glede navoda žalitelja,koji se odnose na polazni faktor,napominje se da se polazni faktor za prijevremenu starosnu mirovinu određuje prema stvarno navršenim godinama života. Naime,ranije važećim ZOMO-om nije bilo propisano smanjenje dobne granice za prijevremenu starosnu mirovinu"."

Kako je vas suprug u "prijevremenu starosnu mirovinu" otisao sa 60 godina zivota i do "starosne mirovine" mu je nedostajalo 5 godina (60 mjeseci) ispravno mu je izracunat "polazni faktor" 60 mjeseci x 0,15% = 9 %, sto znaci da mu je u formuli izracuna unasen "polazni faktor" 0,91.

image.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima koji se trudite pomoći mi!

Poštovani!

Staž u uvećanom trajanju je:

00.00.1983. - 00.00.1983.

12/15        00 07 15   g.m.d.

01.01.1984.-31.12.1988.

12/15       06 03 00

01.01.1989-31.12.2002.

12/15.     17 06 00

Ovo su podaci iz rješenja za mirovinu.

Staž sa povećanjem trajanjem iznosi 24 god. 4 mj. i 15 dana.

Za svakih  5 god staza  osiguranja u uvećanom trajanju 12/15 ,dobna granica za stjecanje starosne mirovine se umanjuje za jednu godinu.

Kako je moj suprug na poslovima sa beneficiranim stažom proveo 19 g 6 mj to sam zaključila da se dobna granica umanjuje za tri godine.

Poštovani mali čovjek? 

Dali sam sada bolje objasnila beneficirani staž.

 

  

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

    19 godina, 6 mjeseci - (efektivni staz osiguranja koji je obavljen na radnom mjestu koji se racuna s povecanim trajanjem)

+ 4 godine, 10 mjeseci i 15 dana - (priznati staz osiguranja s povecanim trajanjem)

_____________________________________________________________________________

= 24 godine, 4 mjeseca i 15 dana - (sveukupno priznati staz osiguranja - efektivni staz + staz osiguranja s povecanim trajanjem)

Treba napomenuti da se pri snižavanju dobne granice za stjecanje prava na starosnu mirovinu uzimaju samo navršene godine na radnim mjestima odnosno zanimanja na kojima se staž osiguranja
računa u povećanom trajanju, u ovom slucaju to je priznatih 4 godine, 10 mjeseci i 15 dana, sto je manje od uvjetovanih 5 godina za snizavanje uvjeta za 1 godinu od potrebnih godina zivota  za "starosnu mirovinu".

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Ljerka,

Kako je Vas suprug u "prijevremenu starosnu mirovinu" otisao sa 60 godina zivota do "starosne mirovine" mu je nedostajalo 2 godina (24 mjeseci).

Poštovani malicovjek,

Treba napomenuti da se pri snižavanju dobne granice za stjecanje prava na starosnu mirovinu uzimaju samo navršene godine na radnim mjestima odnosno zanimanja na kojima se staž osiguranja računa u povećanom trajanju, u ovom slucaju to je priznatih 4 godine, 10 mjeseci i 15 dana, sto je manje od uvjetovanih 5 godina za snizavanje uvjeta za 1 godinu od potrebnih godina zivota  za "starosnu mirovinu".

Treba mu priznati 3 (tri) godine smanjenja životne dobi za odlazak u starosnu mirovinu (65 - 3 = 62.g.).

 

 

"Navodim pasus iz II st.rjesenja HZMOa:

Glede navoda žalitelja,koji se odnose na polazni faktor,napominje se da se polazni faktor za prijevremenu starosnu mirovinu određuje prema stvarno navršenim godinama života. Naime,ranije važećim ZOMO-om nije bilo propisano smanjenje dobne granice za prijevremenu starosnu mirovinu".

Ovaj navod od strane HZMO je izvan svake pameti, ranije važećim ZOMO bilo je propisano smanjenje dobne granice za starosnu mirovinu, na koji se ISPRAVNO poziva gospođa Ljerka.

Lijep pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , malicovjek je napisao:

Vasem suprugu se ne snizava dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu jer se dobna granica snižava po jednu godinu za svakih 5 navršenih godina za radna mjesta odnosno zanimanja na
kojima se staž osiguranja računa 12 mjeseci kao 15 mjeseci, a vas suprug ima samo 4 godine staza sa povecanim trajanjem.

Znaci da je vas suprug u to doba u "starosnu mirovinu" mogao tek sa navrsenih 65 godina zivota.

Poštovani malicovjek,

oprostite ali ovaj dio objašnjenja je potpuni promašaj, krivo ste razumijeli prije navedene propise.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 Poštovani prof,

Zahvaljujem na trudu i kao i vi mislim da je dobna granica trebala biti umanjena za tri godine. Molim vas da ponovno pogledate moj prvi upis i potvrdite mi ili opovrgnete izračun polaznog faktora.

Poštovani maličovjek!

Mišljenja sam,kao i profesor da niste dobro razumjeli beneficirani staž. Ako je staž sa povećanim trajanjem 12/15,onda se za svakih 5 god.koje provedete na radnom mjestu sa tako uvećanim stažom,smanjuje dobna granica za odlazak u punu starosnu mirovinu za 1 god.

Lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof.

Tako sam i ja izračunala,pa mi je drago da ste mi to potvrdili.

Suprug i ja se samo dvoumimo dali pokrenut upravni postupak ili ne,s obzirom da sve to jako dugo traje.

Interesantno je kako se u drugostupanjskom rješenju kaže : 

Za 19 godina staža provedenih na poslovima gdje se staž računa s uvećanim trajanjem na način da se svakih 12 mjeseci računa kao 15 mjeseci staža osiguranja,dobna granica za priznanje prava na starosnu mirovinu ( 65 godina života)može se sniziti za 3 godine pa je prvostupanjsko

tijelo pravilno utvrdilo da žalitelj nije ispunjavao uvjete za priznanje prava na starosnu mirovinu prilikom donošenja rješenja od 03.svibnja 2013.

Ovaj gore tekst nema veze sa onim na što se mi žalimo. Naime, mi se žalimo na netočno određen polazni faktor,a ne na priznavanje prava na starosnu mirovinu .

Molim obratite pažnju na gornji navod,gdje se kaže da se dobna granica može sniziti,kao da to ovisi o trenutnom raspoloženju referenta koji obrađuje zahtjev ili o gradu gdje se rješenje donosi.

Lijepi pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Ljerka20 je napisao:

 Poštovani prof,

Zahvaljujem na trudu i kao i vi mislim da je dobna granica trebala biti umanjena za tri godine. Molim vas da ponovno pogledate moj prvi upis i potvrdite mi ili opovrgnete izračun polaznog faktora.

Poštovani maličovjek!

Mišljenja sam,kao i profesor da niste dobro razumjeli beneficirani staž. Ako je staž sa povećanim trajanjem 12/15,onda se za svakih 5 god.koje provedete na radnom mjestu sa tako uvećanim stažom,smanjuje dobna granica za odlazak u punu starosnu mirovinu za 1 god.

Lijep pozdrav!

Postovana gospodjo Ljerka,

Prvenstveno moja duboka isprika, da je vas suprug ostao u radnom odnosu do svoje 62 godine zivota imao bi pravo na "starosnu mirovinu" po osnovi snizavanja dobne granice za stjecanje prava na starosnu mirovinu  jer se dobna granica snizava po jednu godinu za svakih 5 navrsenih godina za radna mjesta odnosno zanimanja na kojima se staz osiguranja racuna u povecanom trajanju a na kojima se staz osiguranja racuna 12 mjeseci kao 15 mjeseci.

Imao sam dvojbu oko snizavanja dobne granice na temelju beneficiranog staz, a poveo sam se jednim clankom objavljenim u mjesecniku „Računovodstvo i porezi u praksi“, pod nazivom „Utvrđivanje staža osiguranja“ te sam se poveo napisanim dijelom  toga članka „2.3. Utvrđivanje staža osiguranja s povećanim trajanjem“ i „2.4. Snižavanje dobne granice za stjecanje prava na starosnu mirovinu“.

Nakon sto sam tocan nacin izracuna snizavanja dobne granice za stjecanje prava na starosnu mirovinu danas provjerio u mjerodavnoj ustanovi a to je HZMO, uvidio sam da je autor clanka pogrijesio i u clanku napisao krivo objasnjenje i prikazao primjer izracuna koji ne odgovara napisanom u clanku 181., ZOMO-a.

Ovo je tocan izracun koji sam vam vec bio napisao u jednom gornjem postu:

   19 godina, 6 mjeseci - (efektivni staz osiguranja koji je obavljen na radnom mjestu koji se racuna s povecanim trajanjem)

+ 4 godine, 10 mjeseci i 15 dana - (priznati staz osiguranja s povecanim trajanjem)

_____________________________________________________________________________

= 24 godine, 4 mjeseca i 15 dana - (sveukupno priznati staz osiguranja - efektivni staz + staz osiguranja s povecanim trajanjem)

A ovaj gore oznaceni boldani dio "19 godina, 6 mjeseci - efektivni staz osiguranja koji je obavljen na radnom mjestu koji se racuna s povecanim trajanjem" koristi se za izracun snizavanja dobne granice za stjecanje prava na starosnu mirovinu.

 

Usprkos tome moje misljenje je i dalje kako je vas suprug u "prijevremenu starosnu mirovinu" otisao sa 60 godina zivota i do "starosne mirovine" mu je nedostajalo 5 godina (60 mjeseci) i ispravno mu je izracunat "polazni faktor" 60 mjeseci x 0,15% = 9 %, sto znaci da mu je u formuli izracuna unasen "polazni faktor" 0,91.

Snizavanja dobne granice od 3 godine primjenjuje se samo kod ispunjenih uvjeta za "starosnu mirovinu" a ne i kod izracuna za "prijevremenu starosnu mirovinu", kao sto je slucaj kod vaseg supruga.

To je samo moje misljenje i nebi vas trebalo sprijecavati da vi podnesete - pokrenet upravni postupak.

Postovana imate prilog u PP.

pozz

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija