Jump to content

Otkaz


Spectrumus

Preporučene objave

Pozdrav,

tražio sam premještaj unutar firme na neko drugo radno mjesto jer me posao koji trenutno obavljam počeo jako opterećivati i utjecati na zdravlje.

Načelno je dogovoreno da idemo s premještajem, ali ispostavilo se da nema trenutno otvorenih pozicija i otvorila se tema otkaza.

Nekako se pretpostavilo da ćemo ići na sporazumni otkaz dok nisam otvorio tu temu u mail-u i napisao da sam tražio premještaj i postavio pitanje koja vrsta otkaza je u pitanju.

Tvrtka mi ne želi dati osobno/poslovno uvjetovani otkaz jer ih je navodno strah tužbe, a ja ne želim potpisati sporazumni jer sam tamo 16 mjueseci i nemam pravo na otpremninu, te onda ne bih imao niti pravo na naknadu s biroa  Čak mi nude da potpišem uvjetovani otkaz s mjesec dana unazad kako ih ne bi tužio.

Tužba mi nije nikako u cilju, samo želim naći najbolje rješenje za sebe, pa molim za pravno savjetovanje što mi je činiti i koja su mi prava :)

lp,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novost!

Danas mi je komunicirano da ću dobiti poslovno-uvjetovani otkaz i da radim do kraja 1. mjeseca, ali su me pitali da li pristajem na to da datum otkaza bude 15 dana retroaktivan. Znaci i dalje se boje tužbe.

Usmeno sam pristao na tu opciju, jer mi nije cilj tužiti ih, ali me zanima da li me zakidaju s time u nekim pravima?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zasto bi vas retroaktivno odjavili? To znaci da vam za 15 dana ne bi bilo nista placeno (doprinsi i placa), a koliko znam i nije vas moguce retroaktivno niti prijaviti, niti odjaviti. Za vas je sporazumni otkaz daleko bolja varijanta, ukoliko ne zelite ostati raditi dok se ne pojavi mjesto na koje bi vas mogli premjestiti. Istina, necete imati pravo na otpremninu ali pravo na naknadu s biroa bi imali sa sporazumnim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, Spectrumus je napisao:

A koliko sam upoznat - kod sporazumnog otkaza nemam pravo na naknadu s biroa.

Točno tako, u tom slučaju nemate pravo na naknadu.

prije 1 sat , Spectrumus je napisao:

ali me zanima da li me zakidaju s time u nekim pravima?

Ovo Vam ovako nude iz razloga, jer u slučaju ako radnik smatra da mu je ugovor o radu neopravdano otkazan od strane poslodavca, mora u roku 15 dana od dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava zahtijevati od poslodavca ostvarenje toga prava. A ovo je pak važno, jer ako se rok za podnošenje zahtjeva za zaštitu prava propusti, u tom slučaju radnik gubi pravo na sudsku zaštitu povrijeđenog prava. A to je ono čega se oni boje i što želi izbjeći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Borbena7 je napisao:

Točno tako, u tom slučaju nemate pravo na naknadu.

Ovo Vam ovako nude iz razloga, jer u slučaju ako radnik smatra da mu je ugovor o radu neopravdano otkazan od strane poslodavca, mora u roku 15 dana od dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava zahtijevati od poslodavca ostvarenje toga prava. A ovo je pak važno, jer ako se rok za podnošenje zahtjeva za zaštitu prava propusti, u tom slučaju radnik gubi pravo na sudsku zaštitu povrijeđenog prava. A to je ono čega se oni boje i što želi izbjeći.

Da, žele da potpišem takav ugovor da izgubim pravo na žalbu, čega sam svjestan.

Htjeli su da potpišemo sporazumni, ali sam to odbio jer onda nemam pravo na naknadu s biroa. Posao aktivno tražim ali želim se osigurati da imam barem neku naknadu ako ga slučajno ne nađem do 1.2.

A osobno uvjetovani otkaz mi nude uz ovaj uvjet da se ne mogu žaliti i toga se najviše boje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Spectrumus je napisao:

A osobno uvjetovani otkaz mi nude uz ovaj uvjet da se ne mogu žaliti i toga se najviše boje.

Sada je odluka na Vama. Možete potpisati sporazumni raskid ugovora o radu i u tom slučaju gubite pravo na naknadu ili možete pristati na osobno uvjetovani otkaz ugovora o radu pod ovim njihovim uvjetima i pod uvjetom da taj otkaz oni daju Vama, a nikako Vi njima, te tada ostvarujete pravo na naknadu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija