Jump to content

dug u obitelji


lust

Preporučene objave

Pozdrav,

evo prije 10 godina moj stric je posudio odredeni iznos novca mome ocu koji je prije 5 godina preminuo,taj novac nije vracen koliko ja znam.

Ja sam bio svjedok kada je moj stric dao "na ruke" taj novac mome ocu,nista nije potpisano nikakav ugovor,i sada moj stric potrazuje taj novac od mene i kaze da ce mene prijaviti i goniti na sud

kako ja nisam te novce ni trazio ni primio ne smatram se odgovornim ,te mislim da je stric mogao da je htio traziti te novce od moga oca dok je on jos bio ziv

sto mi je ciniti ako me bude dao na sud...mislilm da to moze ici samo privatnom tuzbom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, lust je napisao:

kako ja nisam te novce ni trazio ni primio ne smatram se odgovornim

Pitanje odgovornosti za dugove ovisi o činjenici da li ste nasljedili imovinu umrlog. 

 

Prije 21 minuta, lust je napisao:

sto mi je ciniti ako me bude dao na sud

Da osporite dug,odnosno na vama je dovoljno da negirate postojanje duga što stvara procesni učinak da tužitelj mora dokazati tražbinu. 

Nadalje iz opisanog činjeničnog stanja je velika mogućnost kako se radi o zastarjeloj tražbini, što će reči da u postupku možete istaknuti materijalno pravni prigovor zastare. 

Prije 28 minuta, lust je napisao:

mislilm da to moze ici samo privatnom tuzbom?

Da

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Borbena7 je napisao:

Ako bi mu osnova ovakvog postupanja bilo isključivo i samo Vaše svjedočenje, tada i nema baš nekakve nade za uspjeh u postupku.

pa osim mene,mog pokojnog oca i strica bila je tu jos jedino i strina

ali oni nisu nikakav ugovor sastavili

uređeno: od lust
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , lust je napisao:

ali oni nisu nikakav ugovor sastavili

Prema čl. 247.ZOO, ugovor je sklopljen kad su se ugovorne strane suglasile o bitnim sastojcima ugovora, a prema čl. 286 ZOO isti se može sklopiti u bilo kojem obliku, osim ako je zakonom određeno drukčije, pa obzirom da u odsjeku 5.Zakona o obveznim odnosima nije propisan poseban oblik ugovora o zajmu, to je valjan takav i usmeni ugovor. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, lust je napisao:

zbate nakon kojeg vremena ide zastara u ovom slucaju?

  s obzirom da za zajam nije izričito određen poseban rok zastare, tražbina u tom slučaju zastarijeva u općem zastarnom roku od pet godina, no ključna je činjenica u konkretnom slučaju kad je tražbina dospjela na naplatu, ovo iz razloga što od tog trenutka započinje tijek zastare,a što se prema opisanom činjeničnom stanju ne može utvrditi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija