Jump to content

Nasljedjivanje suduznistva


carters

Preporučene objave

Imam pitanje, 2005. godine majka dize hipotekarni kredit u kojem joj je suduznik sada pokojni otac te tri jamca. Jedno vrijeme se kredit uredno otplacivao, nakon toga prestaje otplata te kredit pada na jamce i suduznika ( mog oca ).  Pola godine prije smrti mog oca, kredit je vracen u cjelosti. Medjutim dugovi prema jamcima su ostali ( za ovaj dio koji su oni vracali ). Oni ne traze nista ( za sada ). Ali u slucaju da zatraze...ja kao jedini nasljednik svog oca suduznika, da li nasljedjujem i taj njihov dug i da li postoji zastara na takve stvari.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

tako da ako je otplata počela još prije pet godina, vjerujem da su im neke rate već pale u zastaru.

Hm, no postavlja se pitanje da li je jamac dok traje otplata kredita mogao sukcesivno utužavati glavnog dužnika, ili je na takav zahtjev bio ovlašćen tek po isplati kredita. 

Mišljenja sam da se isplaćeni iznosi od strane jamca po isplati kredita akumuliraju, od kojeg trenutka i počinje tijek zastare. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Matrix je napisao:

Hm, no postavlja se pitanje da li je jamac dok traje otplata kredita mogao sukcesivno utužavati glavnog dužnika, ili je na takav zahtjev bio ovlašćen tek po isplati kredita. 

Mišljenja sam da se isplaćeni iznosi od strane jamca po isplati kredita akumuliraju, od kojeg trenutka i počinje tijek zastare. 

Ne razumijem ovo 🤔

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Matrix je napisao:

Naravno, no ovo prethodno je bilo usmjereno na prava jamca i pitanja zastare njegovog potraživanja

pitanjem sam sugerirao da li bi jamci trebali tražiti prvo od dužnika povrat...

prije 19 sati , carters je napisao:

Majka je živa, naslijedila očevu mirovinu u iznosu od 1284 kn, nema na sebi ništa od nekretnina 

ali iz ovoga je vidljivo da nemaju od čega....iako je i ona bila ili trebala biti vlasnik dijela nekretnine....al to sad nije bitno jer sin nasljeđuje,pa ako itko treba platiti ,onda ce vjerojatno on na sebe preuzeti....

prije 18 sati , Matrix je napisao:

no ovo prethodno je bilo usmjereno na prava jamca i pitanja zastare njegovog potraživanja. 

e sad ovo oko prava jamaca...

jamac koji plati ima pravo tražii od dužnika povrat...to je jasno

ali ako jedan jamac plati jel ima pravo tražiti od drugog jamca ,ako ne može od dužnika

ili jel jamac ima pravo tražiti od sudužnika,ako ne može od dužnika....i koliko ?.....u ovom slučaju imamo 3 jamca i sudužnika...jel svatko snosi 1/4 duga ili oni mogu naplatiti cijeli iznos od sudužnika

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Mister-X je napisao:

ili jel jamac ima pravo tražiti od sudužnika,ako ne može od dužnika....i koliko ?.....u ovom slučaju imamo 3 jamca i sudužnika...jel svatko snosi 1/4 duga ili oni mogu naplatiti cijeli iznos od sudužnika

 

 Sudužnik i jamci solidarno jamče za redovitu otplatu kredita,pa ako glavni dužnik iz bilo kojeg razloga ne izvršava uredno svoje obveze, jamac ili sudužnik odgovara za cijelu obvezu i dužan je vratiti njegove dospjele neplaćene obveze po kreditu.

 

, Mister-X je napisao:

ali ako jedan jamac plati jel ima pravo tražiti od drugog jamca ,

Svaki od njih je jamčio za glavnog dužnika, odnosno oni nisu jamčili između sebe. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Matrix je napisao:

Svaki od njih je jamčio za glavnog dužnika, odnosno oni nisu jamčili između sebe. 

ok ,jasno...znači jamac koji sve plati ne može tražiti od drugih jamaca da sudjeluje u tome....znači vjerovnik izabre od jamaca jednog i njega "odere" ...osobno mislim da zakon nije baš najbolje riješen ,niti pravedan....

prije 12 sati , Matrix je napisao:

Sudužnik i jamci solidarno jamče za redovitu otplatu kredita,pa ako glavni dužnik iz bilo kojeg razloga ne izvršava uredno svoje obveze, jamac ili sudužnik odgovara za cijelu obvezu i dužan je vratiti njegove dospjele neplaćene obveze po kreditu.

neznam da li se mogu izjednačiti jamci i sudužnik iz ovog iznad receno...ako mogu,onda ispada da jamci ne mogu tražiti od sudužnika vraćanje plaćenih rata?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Matrix je napisao:

Hm, no postavlja se pitanje da li je jamac dok traje otplata kredita mogao sukcesivno utužavati glavnog dužnika, ili je na takav zahtjev bio ovlašćen tek po isplati kredita. 

Mišljenja sam da se isplaćeni iznosi od strane jamca po isplati kredita akumuliraju, od kojeg trenutka i počinje tijek zastare. 

Sudska praksa kod nas nije bila takva, ili su barem svi jamci podnosili tužbe nakon isplate određenih rata, tako da im ne padne u zastaru, opreza radi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija