Jump to content

ovrha nakon 21 godine


robif

Preporučene objave

Neki dan mi je blokiran racun u banci,odem u finu i saznam da mi je racun blokiran zbog duga starog 21 godinu

Tj da se zahtjeva izravna naplata na temelju ovrsne odluke suda/presude od 1998 godine

Ja nisam 20 godina dobio nista,niti kakvu uplatnicu,niti opomenu,niti bilo sta u vezi toga,a kamate su rasle

Zar ne postoji zastara nakon 21 godine

Sto sada uciniti?

Pomozite,tko zna..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto tako sam i mislila. Sad bi trebali napraviti uvid u taj sudski spis, i vidjeti je li nastupila zastara tj. da li se 10. godina od pravomoćnosti rješenja o ovrsi baš ništa nije radilo u tom spisu. Osobno, ne bih rekla da je nastupila zastara, jer ovrhovoditelji paze da bilo kakvom radnjom prekinu zastarni rok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Borbena7 je napisao:

..... jer ovrhovoditelji paze da bilo kakvom radnjom prekinu zastarni rok.

Zastarni rok se ne prekida "bilo kakvom" radnjom vec samo radnjom koja je prihvacena na sudu, odnosno radnjom i zahtjevom kojem je udovoljeno, tako da ako zahtjevu ovrhovoditelja sud nije udovoljio, tada nije nastupio prekid zastare.

Na zalost nisu svi ovrhovoditelji tako azurni da vode racuna o zastarnim rokovima te u roku i prigovaraju kako bi prekinuli zastaru.

image.png.ee6274f7fad16bceb261894514cf09fb.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, MsBourne je napisao:

Zastarni rok se ne prekida "bilo kakvom" radnjom vec samo radnjom koja je prihvacena na sudu, odnosno radnjom i zahtjevom kojem je udovoljeno, tako da ako zahtjevu ovrhovoditelja sud nije udovoljio, tada nije nastupio prekid zastare.

 

, Borbena7 je napisao:

Osobno, ne bih rekla da je nastupila zastara, jer ovrhovoditelji paze da bilo kakvom radnjom prekinu zastarni rok.

Ovdje ste izvukli iz konteksta dio moje rečenice i nepotrebno ga tumačili, pa još i pogrešno.

Znači, navela sam da ovrhovoditelji paze da bilo kakvom radnjom prekinu zastarni rok, a pod bilo kakvom radnjom sam mislila na sve radnje kojim se u konkretnom slučaju može prekinuti zastarni rok. A kako je ovdje u pitanju ovršni postupak iz 1999. godine, a kada je ovrha bila isključivo u nadležnosti suda, tako je cijeli niz ovakvih radnji s kojim je ovrhovoditelj mogao prekinuti zastarni rok. Jednostavno je bilo dovoljno da su poslali običan podnesak u smislu požurnice s kojom požuruju sud da zakaže novo uredovanje sudskog ovršitelja (jer su te ovrhe u 99% slučajeva bile na pokretninama i plaći) ili da su dostavili dokaz o uplati predujma za uredovanje sudskog ovršitelja, pa da sud iza toga godinama nije poduzeo baš nikakvu radnju, jer je preopterećen.

 

, MsBourne je napisao:

Na zalost nisu svi ovrhovoditelji tako azurni da vode racuna o zastarnim rokovima te u roku i prigovaraju kako bi prekinuli zastaru.

Nema kome ovrhovoditelj podnositi prigovor zastare, kada sud na isti ne pazi po službenoj dužnosti?!

 

, MsBourne je napisao:

 

image.png.ee6274f7fad16bceb261894514cf09fb.png

Ove crveno označene odredbe Zakona o obveznim odnosima nemaju baš nikakve veze sa predmetnim ovršnim postupkom.

Ovdje se primjenjuje čl. 233. st. 1. Zakona o obveznim odnosima, a koji kaže da sve tražbine koje su utvrđene pravomoćnom sudskom odlukom ili odlukom drugoga nadležnog tijela javne vlasti, ili nagodbom pred sudom ili drugim nadležnim tijelom, odnosno javnobilježničkim aktom, zastarijevaju za deset godina, pa i one za koja zakon inače predviđa kraći rok zastare. Te vezano za prekid zastare čl. 241. Zakona o obveznim odnosima, a koji kaže da se zastara prekida podnošenjem tužbe i svakom drugom vjerovnikovom radnjom poduzetom protiv dužnika pred sudom ili drugim nadležnim tijelom radi utvrđivanja, osiguranja ili ostvarenja tražbine. 

U konkretnom slučaju radi se ovršnom prijedlogu iz 1999. godine u odnosu na koji je sud donio rješenje o ovrsi, a koje je u jednom trenutku postalo pravomoćno i ovršno, te je temeljem njega vođen sudski postupak. Tako da je za to vrijeme bilo dovoljno, kako sam već i navela, da je ovrhovoditelj požurivao sud na postupanje ili da je samo pasivno čekao da sud dostavi ovršeniku rješenje o ovrsi punih 20. godina, ma sve je to dovoljno da ne bi bilo zastare postupka.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, robif je napisao:

Danas odem na sud da pogledam spis,kad mog spisa nema,nego se mora povuci iz arhive

Spis je iz 97 godine

Tek 07.01 moram doci po njega i naravno to platiti 100.00 kuna biljega

 

Po meni je ovo posve očekivano. U određenoj fazi postupak na sudu je obustavljen i spis je arhiviran, a ovrhovoditelj je iz njega izdvojio ovršnu ispravu i dostavio je Fini na izravnu naplatu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija