Jump to content

Ponovno zapošljavanje u školi na 60 dana bez prethodno provedenog natječaja


masni19

Preporučene objave

Pozdrav.

Kolega je dobio ugovor na 60 dana bez natječaja kao nastavnik u osnovnoj školi nakon sto je kolegica dala otkaz. Taj ugovor mu je istekao prošli tjedan i kasnije taj isti dan mu je ponuđen novi ugovor bez natječaja na 60 dana. Natječaj za to radno mjesto (ili bilo koje drugo na ovoj školi) nije proveden u proteklih 60 dana. Moje je pitanje smije li to ravnatelj raditi? Može li ga se prijaviti prosvjetnoj inspekciji i koje su potencijalne posljedice? Kako se oslobodilo radno mjesto, za ugovor na neodređeno na tom radnom mjestu će konkurirati nekoliko kolega, a taj natječaj se ne raspisuje. Također, ne znam je li relevantno i može li se išta učiniti po tom pitanju, za kolegu koji trenutno radi se lobira od strane sindikalnog predstavnika (u rodu su), što osobnim pritiscima na ravnatelja, tako i pisanim peticijama potpisanih od strane predstavnika roditelja za ostanak spomenutog kolege u školi.

Zanima me može li se što učiniti da se osigura poštena provedba tog natječaja ukoliko on ikad bude raspisan?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 1 sat, masni19 je napisao:

Moje je pitanje smije li to ravnatelj raditi?

Dobio je opet ugovor na 60 dana ili do prijema kandidata po raspisanom natječaju, i to je u skladu sa zakonom.

prije 1 sat, masni19 je napisao:

Zanima me može li se što učiniti da se osigura poštena provedba tog natječaja ukoliko on ikad bude raspisan?

Niste dužni osiguravati zakonitu provedbu natječaja, ali po završetku istog, možete ukazati na sve nepravilnosti koje se budu dogodile. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

 

Dobio je opet ugovor na 60 dana ili do prijema kandidata po raspisanom natječaju, i to je u skladu sa zakonom.

Znači li to da se taj natječaj nikad ne mora raspisati i tako možemo u nedogled? Bio sam pod dojmom da se natječaj mora provesti unutar tih 60 dana za kojih je zaposlena osoba bez natječaja. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, masni19 je napisao:

Znači li to da se taj natječaj nikad ne mora raspisati i tako možemo u nedogled? Bio sam pod dojmom da se natječaj mora provesti unutar tih 60 dana za kojih je zaposlena osoba bez natječaja. 

Natječaj se mora provesti. Ponekad  to ovako potraje, vjerujem da čekaju suglasnost Ministarstva ili nešto slično.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po jednoj osnovi može biti samo 1 ugovor do 60 dana. Prevedeno, potpišete ugovor do 60 dana radi zamjene osobe A, nakon isteka možete opet potpisati ugovor do 60 dana radi zamjene osobe B. Ili ugovor do 60 dana radi zamjene osobe A na rodiljnom pa opet ugovor do 60 dana radi zamjene osobe A radi godišnjeg. Pravilo je da se u 60 dana MORA dobiti prethodna suglasnost MZO za radno mjesto, pa županije i provesti natječaj. U konkretnom slučaju nije potrebna prethodna suglasnost MZO, već samo za nova radna mjesta i još par slučajeva. Vrlo često se to pravilo krši jer MZO ne dostavi u tih 60 dana suglasnost za radno mjesto ili Županija (čitaj sindikat) želi uvaliti svog čovjeka pa procedura potraje. 

Postoji mogućnost da se ravnatelj  trenutačno "bori" s županijom koja mu želi poslati čovjeka kao tehnološki višak, a to zna samo tajnik i ravnatelj.

Vrlo je nezahvalno Vam sugerirati zvanje prosvjetne inspekcije jer iz mog iskustva u 99% slučajeva ravnatelj zna što radi i ljudi prijavljuju inspekciji bezveze, bez uvida u situaciju.

Ono što kao tajnik osobno ne volim, je KAD SE SVI DRUGI OSIM RAVNATELJA PETLJAJU u izbor radnika. Ponavljam ISKLJUČIVO RAVNATELJ sukladno čl 114,. ZOOOSŠ odlučuje o zasnivanju radnog odnosa i to nakon što se provede natječaj, izvrši testiranje radnika i dobije suglasnost šk. odbora , a NE roditelji peticijama, zbornica, drugi radnici, babe i partije. Dakle, RAVNATELJ odlučuje o zapošljavanju svidjelo se to nekome ili ne, naravno uz suglasnost šk. odbora čija je jedina dužnost dati ili uskratiti suglasnost.  Ovo što se radi po Vašem kolektivu je za prijavu. Da sam inspektor održao bih bukvicu za pola zbornice.

Posljedice prijave inspekciji su da će inspekcija reći ravnatelju tko je prijavitelj, poništiti drugi ugovor do 60 dana, nakon čega ništa ne spječava ravnatelja da opet zaposli istu osobu temeljem natječaja. Dakle, nećete napraviti ništa.

Ono što mi je nejasno, želite li Vi ostanak tog kolege ili ne?

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, gala385 je napisao:

Posljedice prijave inspekciji su da će inspekcija reći ravnatelju tko je prijavitelj, poništiti drugi ugovor do 60 dana, nakon čega ništa ne spječava ravnatelja da opet zaposli istu osobu temeljem natječaja. Dakle, nećete napraviti ništa.

Ono što mi je nejasno, želite li Vi ostanak tog kolege ili ne?

Budući da ću sam konkurirati na to mjesto, naravno da nakon devet godina po zamjenama želim da ja dobijem taj posao. No tu su u pitanju i drugi kolege na određeno, ja nisam jedini drugi kandidat. Želim pošten izbor nakon raspisivanja natječaja, a ne odabir na temelju lobiranja od strane jednog sindikalista. Jasno mi je da će ravnatelj donijeti konačnu odluku. Doduše, mislim da se možemo složiti da nije moguće da će on ignorirati sve što je do sad učinjeno u pokušaju da se ovaj kolega ostavi i biti nepristran.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Škola je dužna u 60 dana obaviti natječajni postupak i sve obaviti. Ne smije se sklapati drugi ugovor do 60 dana, a posebno uzastopan s istom osobom. Inspekcija navedeno smatra izbjegavanjem raspisivanja natječaja. Subjektivnom procjenom inspektora bi se navedeno eventualno dopustilo ukoliko Škola nije zaprimila suglasnost za radno mjesto ako je poslala zahtjev na vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija