Jump to content

Neisplata točno ugovorene neto plaće


nije bitno22

Preporučene objave

Dakle, zanima me krši li poslodavac zakon u ovom slučaju. Ugovorom definiran iznos netto plaće je recimo 6500 kuna, ja taj iznos i dobijem u isplati, no problem je što moja netto plaća u realnosti i na platnoj listi iznosi 500 kuna manje, a tih istih 500 kuna se nadoknađuje mjesecima kao stavka - nagrada. Prema tome moja netto plaća je zapravo 6000 kuna što nije dogovoreno, a vjerujem da oni porez na stavku nagrade ne plaćaju i da je kao i u svemu u Hrvatskoj to šteta na moj račun, a veliko olakšanje za njih. Moja netto plaća je onda zapravo 6000 kuna, a 500 kuna dobijem kao nagradu što vjerujem nije ni blizu isto. Može li mi netko pojasniti situaciju i reći mogućnosti? U ugovoru jest definitan brutto iznos, ali je definiran i netto iznos, a on se ne poklapa. Jesam li samo u zabludi? Jel me oštećuju za mirovinski stup? Jasno mi je da im je tako jeftinije.

uređeno: od nije bitno22
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, nije bitno22 je napisao:

Dakle, zanima me krši li poslodavac zakon u ovom slučaju. Ugovorom definiran iznos netto plaće je recimo 6500 kuna, ja taj iznos i dobijem u isplati, no problem je što moja netto plaća u realnosti i na platnoj listi iznosi 500 kuna manje, a tih istih 500 kuna se nadoknađuje mjesecima kao stavka - nagrada. Prema tome moja netto plaća je zapravo 6000 kuna što nije dogovoreno, a vjerujem da oni porez na stavku nagrade ne plaćaju i da je kao i u svemu u Hrvatskoj to šteta na moj račun, a veliko olakšanje za njih. Moja netto plaća je onda zapravo 6000 kuna, a 500 kuna dobijem kao nagradu što vjerujem nije ni blizu isto. Može li mi netko pojasniti situaciju i reći mogućnosti? U ugovoru jest definitan brutto iznos, ali je definiran i netto iznos, a on se ne poklapa. Jesam li samo u zabludi? Jel me oštećuju za mirovinski stup? Jasno mi je da im je tako jeftinije.

Da, oštećuju vas jer su vam manje uplate u 1. i 2. stup što će rezultirati manjom mirovinom za vas. Ovdje je riječ o tome da vam je poslodavac smanjio plaću tj. prijava vam iznosi sada manje, a razliku isplaćuje kroz neoporezive primitke (kao npr. prehrana). Tražite novi ugovor o radu, recite poslodavcu da se pridržava dogovorenog u ugovoru. Je li možda došlo došlo do promjena na vašoj poreznoj kartici (jeste li promijenili prebivalište ili ste možda maknuli jednog člana obitelji s porezne kartice)? Jer ako je došlo do promjene na poreznoj kartici moguće je da je zbog toga došlo do promjene netto iznosa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije došlo do nikakvih promjena na mojoj poreznoj kartici ni do promjene prebivališta. Ne zanimaju me nikakvi dogovori s njima niti molbe ni upozorbe jer smo u Hrvatskoj i zna se kako to jedino može završiti po mene. Zanimaju me moje konkretne pravne mogućnosti u ovom slučaju i krše li zakon o radu?

uređeno: od nije bitno22
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne krše Zakon o radu, jer je primarni pravni izvor za Vas Vaš ugovor o radu (zakon se primjenjuje samo ako neko pravo ne uređuje ugovor o radu). Pitanje je krše li ugovor. Ako Vam se isplaćuje plaća u valjanom bruto iznosu, ona se primarno gleda u slučaju spora (jer se plaća ugovara u bruto iznosu, ne u neto iznosu), tako da ako se ne isplaćuje u valjanom neto iznosu, po mom mišljenju nećete uspjeti u slučaju spora. Nije to jeftinija opcija samo poslodavcu, jeftinija je i Vama, jer Vi na ovaj način dobivate van nešto što biste inače davali za poreze i doprinose.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija