Jump to content

Ovrha nad jedinom nekretninom


Jelena1983

Preporučene objave

Pozdrav, 

Trenutno nisam vlasnica nekretnine ni pokretnine, račun mi je blokiran. 

Dug sve zajedno iznosi oko 200,000 kn, znači ima ih još dosta koji čekaju u redu, zaposlena sam, imam zaštićeni račun

Kupula sam vikendicu u vrijednosti 15000 eura. Moje pitanje glasi, ako ju stavim na sebe, kako mi je to jedina nekretnina u kojoj živim, da li se može ovršiti... Razvedena sam  i imam jedno dijete kojem sam zakonski skrbnika. Dugovi su bankovni nenamjenski krediti i american 

Zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko imate mogućnost da nekretnina bude u nečijem vlasništvu, a ne Vašem, onda tako i napravite.

Po trenutnom važećem Ovršnom zakonu ovakva nekretnina ne bi trebala biti predmet ovršnog postupka, ali to ne znači da ovrhovoditelji to ne bi mogli pokušavati, a s obzirom na visinu vrijednosti dugovanja, vjerujem da bi tako i bilo. Uz to, ukoliko bi bila u Vašem vlasništvu, tada se izlažete ovrsi na pokretninama, a što također vjerujem da bi s obzirom na visinu duga ovrhovoditelji pokušavali provesti, te tu definitivno ne bi bilo zakonskih zapreka za provedbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, ivistipe je napisao:

Za vas najidealnije rješenje da nekretninu stavite na svoje dijete uz upis tereta prava doživotnog uživanja i plodouživanja u vašu korist. Tako ste doživotno osigurani da vam to nitko neće uzeti i istjerati sa nekretnine. Za detalje se obratite javnom bilježniku koji vam to može sve napraviti.

Nisam baš sigurna da je ovo najsretnije rješenje, bar ne u smislu da je dijete vlasnik. Ovo bi mogao biti dobar povod ovrhovoditeljima da pokrenu postupak radi pobijanja pravnih radnji dužnika na štetu vjerovnika, a s druge strane ukoliko dijete ima živog oca, vrlo vjerojatno mu je on i dalje zakonski zastupnik, te se nameće pitanje upravljanja nekretninom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, ivistipe je napisao:

Kupoprodajni ugovor ili darovni može sklopiti treća osoba (djed ili baka) u korist djeteta bez potpisa majke i rješenja problem.

I dalje, ostaje problem oca koji je zakonski zastupnik tog djeteta i problem ovrhe na pokretninama. A sve ovo dodatno dobiva na težini s obzirom na visoku vrijednost duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Djete živi sa majkom i tu oko nekretnine otac nema što tražiti. Djete ne može svojom imovinom odgovarati za dugovanje majke, samo se mora ugovor napraviti tako da se ne vidi da je tu materijalno sudjelovala majka. Možda se i čekati djetetova punoljetnost i taj posao odraditi tada, naravno ako se prodavatelji s time slažu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja sam pomislila da stavim na malog, ali ako ovrhovoditelj to može pobiti, onda ne vrijedi... Otac tu nema što tražiti... U ok smo odnosima, tako da pitanje djetetove imovine ne bi došlo u pitanje... Ja samo želim osigurati krov nad nad glavom koji se ne može ovršiti

 

A kad bi baka "kupila" te odmah prepisala na unuka? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 49 minuta, Jelena1983 je napisao:

Oca ima, ali smo razvedeni, skrbništvo je moje,redovno uplaćuje alimentaciju

To ne znači da otac nema skrbništvo tj. imate zajedničko, osim ako je njemu u posebnom postupku oduzeta roditeljska skrb?

Prije 50 minuta, Jelena1983 je napisao:

Ne razumijem, ovrhu na pokretnine? To je kuća

A u kući imate vrijedne pokretnine koje mogu biti predmet ovrhe.

Prije 49 minuta, ivistipe je napisao:

Djete živi sa majkom i tu oko nekretnine otac nema što tražiti.

Ne bih se složila s Vama. Ako je nekretnina u vlasništvu djeteta, a roditelji imaju zajedničku roditeljsku skrb, tada oni kao zakonski zastupnici djeteta (ono nema poslovnu sposobnost) poduzimaju sve pravne radnje u ime djeteta.

Prije 51 minuta, ivistipe je napisao:

Djete ne može svojom imovinom odgovarati za dugovanje majke, samo se mora ugovor napraviti tako da se ne vidi da je tu materijalno sudjelovala majka. 

Zato se može pobijati način na koji je dijete došlo do te imovine.

Prije 51 minuta, Jelena1983 je napisao:

I ja sam pomislila da stavim na malog, ali ako ovrhovoditelj to može pobiti, onda ne vrijedi... Otac tu nema što tražiti... U ok smo odnosima, tako da pitanje djetetove imovine ne bi došlo u pitanje... Ja samo želim osigurati krov nad nad glavom koji se ne može ovršiti

Može se pobijati i to možete očekivati, jer imate veliki dug i velike igrače s druge strane. To što ste s ocem u dobrim odnosima neka Vas ne zavarava, jer ovdje govorimo o dugoročnom pitanju, i tko zna kako će se odnosi dalje razvijati. Jednostavno, prevelik je rizik.

Prije 51 minuta, Jelena1983 je napisao:

A kad bi baka "kupila" te odmah prepisala na unuka? 

Neka baka kupi, a Vi imajte pravo na doživotno uživanje. Kada dijete postane punoljetno neka mu baka daruje nekretninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija