Jump to content

Darovni ugovor


tkošto

Preporučene objave

Molim pomoć!
Pišem darovne ugovore (prepisujem s obrasca iz NN) za majku koja djeci daruje svoje nekretnine - svakom po jednu česticu, odnosno njezin udio u svakoj čestici.
Zanima me da li svatko mora imati zaseban ugovor ili sve može na jedan?
Koliko primjeraka ugovora je potrebno ovjeriti? 4?

Hvala unaprijed

uređeno: od tkošto
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali djeca su već upisana u svom omjeru na predmetnim nekretninama, majka samo svakom daruje svoj omjer u nekretninama. K tome, mislim da ugovor koji predlažete zahtijeva i solemnizaciju (dakle veće troškove).

Djeca si i međusobno još moraju zamijeniti svatko svoj dio. To sam mislila ugovorom o zamjeni riješiti. Čini mi se da u tom slučaju brat i sestra također ne trebaju platiti porez.

 

uređeno: od tkošto
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, tkošto je napisao:

Ali djeca su već upisana u svom omjeru na predmetnim nekretninama,

Nema veze, njena imovina je i suvlasništvo u nekretninama.

Prije 12 minuta, tkošto je napisao:

K tome, mislim da ugovor koji predlažete zahtijeva i solemnizaciju (dakle veće troškove).

Ili ovjeren od suca nadležnog suda što je "samo" 500 kn.

Prije 12 minuta, tkošto je napisao:

Djeca si i međusobno još moraju zamijeniti svatko svoj dio.

Ako vas ja dobro razumijem, prema ovome nema prave predaje u posjed darovnim ugovorom pa bi ga također trebalo solemnizirati ili ovjeriti kod suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, tkošto je napisao:

Ali djeca su već upisana u svom omjeru na predmetnim nekretninama, majka samo svakom daruje svoj omjer u nekretninama

Nebitno što su djeca već upisana u svom suvlasničkom omjeru, jer se majčin suvlasnički dio u pravnom prometu uzima kao samostalna stvar. 

 

Prije 15 minuta, tkošto je napisao:

To sam mislila ugovorom o zamjeni riješiti. Čini mi se da u tom slučaju brat i sestra također ne trebaju platiti porez

Ugovorom o zamjeni neće izbjeći porez. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, Spitfire je napisao:

Ako vas ja dobro razumijem, prema ovome nema prave predaje u posjed darovnim ugovorom pa bi ga također trebalo solemnizirati ili ovjeriti kod suda.

Tko bi to mogao dovesti u pitanje, ako se tako ne napravi? K tome, odmah po izvršenim prijenosima, kuća koju majka daruje kćerki, odnosno brat daje u zamjenu sestri, će se dati na prodaju, kako bi se kćerka stambeno zbrinula na drugom mjestu. Vjerujem da pravno gledano to i nije previše bitno, ali smatram da nitko neće dovesti u pitanje darovni ugovor u ovom slučaju.

Prije 30 minuta, Matrix je napisao:

Nebitno što su djeca već upisana u svom suvlasničkom omjeru, jer se majčin suvlasnički dio u pravnom prometu uzima kao samostalna stvar. 

 

Ugovorom o zamjeni neće izbjeći porez. 

Možete li mi pojasniti u kojim slučajevima se izbjegava porez na nekretnine kod zamjene između brata i sestre - može li se to nazvati razvrgnućem suvl. zajednice ili diobom?

Unaprijed hvala svima na pomoći.

uređeno: od tkošto
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, tkošto je napisao:

Možete li mi pojasniti u kojim slučajevima se izbjegava porez na nekretnine kod zamjene između brata i sestre - može li se to nazvati razvrgnućem suvl. zajednice ili diobom?

Izbjegavanje je malo nespretan izraz jer ovdje možemo govoriti samo o poreznom oslobođenju, a o čemu vezano na vaš upit čl.13 Zakona o porezu na promet nekretnina kaže,

 8. osobe koje razvrgnućem suvlasništva ili diobom zajedničkog vlasništva stječu posebne dijelove te ili tih nekretnina, neovisno o omjerima prije i nakon razvrgnuća suvlasništva ili diobe zajedničkog vlasništva.

Prema tome, ne može se nekakova pravna radnja samo nazvati tako nego, pojednostavljeno, brat i sestra bi morali biti suvlasnici ili imati u zajedničkom vlasništvu iste nekretnine da bi mogli razvrgnućem ili diobom biti poslobođeni poreza, a što ovdje ne bi bio slučaj jer ste napisali

, tkošto je napisao:

Djeca si i međusobno još moraju zamijeniti svatko svoj dio. To sam mislila ugovorom o zamjeni riješiti.

 što implicira da su trenutno suvlasnici pojednih nekretnina samo s majkom a ne i međusobno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Spitfire je napisao:

što implicira da su trenutno suvlasnici pojednih nekretnina samo s majkom a ne i međusobno. 

Zapravo jesu na istim nekretninama upisani. Dakle majka daruje kćeri na kč xx/1 svoj udio od 4/6, sinu na kč xx/2 svoj udio od 4/6. Sad su na kč xx/1 sestra 5/6, brat 1/6. I obratno na xx/2. I te će si 1/6 zamijeniti. U gruntovnici su mi potvrdili da može dioba, sad me samo malo prvi članak ugovora muči jer je ovo sve malo nespretno navesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija