Jump to content

Neplaćeni doprinosi iz j.d.o.o.-a


Chane

Preporučene objave

Pozdrav, 

Prijatelj i ja smo prije dvije godine otvorili j.d.o.o., obojica kao suvlasnici i ja kao direktor. Kako naknadno stvari nisu isle po planu, firma nije poslovala. Obzirom da sam od desetog mjeseca upisao fakultet, u rujnu smo napravili prijenos direktora na njega kako bih mogao legalno raditi preko student servisa. 

Moje pitanje je vezano za obracun doprinosa i novi zakon koji je stupio na snagu s pocetkom 2019. Tokom prosle godine, imao sam period gdje sam radio kod drugog poslodavca na nizoj placi od minimalne direktorske. Moj okvirni izracun je da je razlika doprinosa koje sam duzan platiti za period do 9. mjeseca i placenih doprinosa od drugog poslodavca nekih 7000kn.

Obzirom da niti ja niti prijatelj nismo ni u kojem trenutku bili zaposleni u j.d.o.o.-u, zanima me dal mene drzava moze teretiti kao fizicku osobnu za tu razliku, ili ce teretiti mog prijatelja kao trenutnog direktora, ili smo oboje zasticeni obzirom da je rijec o j.d.o.o.-u a nismo bili zaposleni u njemu?

uređeno: od Chane
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

nažalost naš zakon koji omogućava poslovanje pod j.d.o.o.  nije rješio pitanje ispunjavanja obveza ( poreznih, doprinosi, sudske presude ,itd.) tako da je sad tu nastao kaos. j.d.o.o. ima samo 10 kn kapitala , a sav novac sa računa povlači  osnivač ( direktor) koji nije odgovoran.
U  Great Britain npr. po njihovom zakonu za porezne obveze je odgovoran osnivač osobno sa čitavom svojom imovinom bez obzira na  tip trgovačkog društva tako da bi u Engleskoj bili vi osobno kao fizička osoba garant za sve te obveze.
Nadam se da će Ministarstvo financija poduzeti mjere da se ta  apsurdna situacija sa j.d.o.o. riješi npr. kao u GB.

LP
MrBlues

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Chane je napisao:

Pozdrav, 

Prijatelj i ja smo prije dvije godine otvorili j.d.o.o., obojica kao suvlasnici i ja kao direktor. Kako naknadno stvari nisu isle po planu, firma nije poslovala. Obzirom da sam od desetog mjeseca upisao fakultet, u rujnu smo napravili prijenos direktora na njega kako bih mogao legalno raditi preko student servisa. 

Moje pitanje je vezano za obracun doprinosa i novi zakon koji je stupio na snagu s pocetkom 2019. Tokom prosle godine, imao sam period gdje sam radio kod drugog poslodavca na nizoj placi od minimalne direktorske. Moj okvirni izracun je da je razlika doprinosa koje sam duzan platiti za period do 9. mjeseca i placenih doprinosa od drugog poslodavca nekih 7000kn.

Obzirom da niti ja niti prijatelj nismo ni u kojem trenutku bili zaposleni u j.d.o.o.-u, zanima me dal mene drzava moze teretiti kao fizicku osobnu za tu razliku, ili ce teretiti mog prijatelja kao trenutnog direktora, ili smo oboje zasticeni obzirom da je rijec o j.d.o.o.-u a nismo bili zaposleni u njemu?

Ako niste bili zaposleni u tom j.d.o.o.-u, razlika doprinosa će teretiti Vas osobno, ne j.d.o.o., kaže TEB, i meni se čini da je to točno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija