Jump to content

Razlika u izračunu mirovine Hrvi - plz Mrljavac, Poki ili sl.


anonimno

Preporučene objave

Eto, dočekah i ja taj dan. Dobio sam rješenje o visini mirovine koje kaže da mi je mirovina 4.453,00 Kn. Ne mogu reći da nisam zadovoljan, bilo bi to bezobrazno uzevši u obzir kolike su danas mirovine, ali moram primijetiti da se izračun poprilično razlikuje od nekakve pretpostavljene vrijednosti koju sam sam izračunao, a također i vi na forumu kada sam to zamolio. Budući da je razlika gotovo 1.500,00 Kn, molio bih čarobnjake s foruma (prvenstveno Mrljavca ili Pokija, ali i svi drugi su dobrodošli) da malo pogledaju ovaj izračun i komentiraju ga.

 

Jedina razlika koju sam ja uočio je u osnovici za čin / ustrojbeno mjesto. Evo, dostavljam sve elemente izračuna pa molim kad netko bude imao malo vremena da pogleda. Unaprijed hvala!

 

- 30% ozljeda + 30% bolest u ratu, 40% izvan rata

- navršio 44g i 8 mj do trenutka opće nesposobnosti

- radni vijek 24 god

- hrvi 50% privremeno do 30.04.07.

- dragovoljac

- mirovinski staž do nastanka opće nesposobnosti 18 god 7 mj i 14 d

- mirnodopski staž od 15.04.86. do 31.12.00. - ukupno 18 god 7 mj i 14 d

- posebni staž u dvostrukom trajanju od 30.06.91 do 30.09.94. i 03.08.95. do 30.06.96.- ukupno 4 god 1 mj i 27 d

- pridodani staž 9 god 4 mj i 10 d

 

- staž za mirnodopski dio mirovine 27 g 11 mj i 24 d

- staž za vojni dio mirovine 40 g

 

Vojni dio:

 

PVB= 1,2096

osnovica za čin: zastavnik i ustrojbeno mjesto: poručnik ? (tako piše) = 90.695,00 se dijeli sa prosj. god. pl... = 74.976,00

 

* čin mi je zastavnik, a najviša dužnost koju sam obnašao je bila pom. zap. bojne - sklopni čin satnik/bojnik, pa mi nije jasno otkud sad poručnik? *

 

PF = 1.85

OB= 89,5080 (1,2096*1,85*40 god.)

OB uvećan za 45% = 129,7866

MF= 1.0 (opća nesposobnost)

 

Mirovina vojna 100% = 129,7866 * 1,0 * 49,16 = 6.380,30 Kn

Mirovina vojna 60% = 3.828,18 Kn

 

Civilni dio:

 

PVB= 0,6774

Mirovinski staž= 27,9832

MF= 1,0

OB= 18,9558

 

Mirovina civilna 100% = 18,9558 * 1,0 * 49,16 = 931,87 Kn

Mirovina je manja od pripadajuće mirovine za 40g radnog staža (= 1.332,04) pa se OB uvećava za provedeno vrijeme u ratu - 49 mjeseci i dragovoljac: 30% i iznosi 26,6426, a mirovina iznosi 1.211,34 Kn.

Mirovina civilna 40% = 484,57 Kn

 

Dakle, mjesečna mirovina ukupno 3.828,18 + 484,57 = 4.312,75 Kn

A od 01.07.2006. mirovina iznosi 4.453,11 Kn - vjerojatno godišnje usklađenje.

Ne znam je li to brutto ili netto. I nadam se da na to ide još invalidnina za 50%, cca 450,00 Kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma sam izračun štima, samo ja sam mislio da će se za osnovicu računati aritmetička sredina između čina - zastavnik i dužnosti - pom. zap. bojne....

 

Rješenje o invalidnosti je privremeno a rješenje o mirovini i izračun mirovine valjda trajni, ne piše ništa, samo da sam ostvario pravo i da mi se priznaje pravo....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa dobro je ispalo koliko ja vidim. Čak se usudim i reći odlično. Nije samo cilj otići u mirovinu sa općom nesposobnošću već je bitno da Vam se bolest odnosno radna nesposobnost prizna kao da je što više uzrok pomenutog Domovinski rat. Nije isto Opća i Opća. Bitan je što veći postotak koji će Vam priznati uslijed bolesti i posljedica koje ste zadobili u ratu i tijekom ratnih da tako kažem aktivnosti i nevolja koje su svi manje-više pretrpili.

 

U svakom slučaju možete se žaliti.

 

Čestitam na mirovini. Mislim da je ispalo OK.

 

:clap:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma, super je ispalo, ponavljam ja sam zadovoljan. A žaliti se? Ne znam, ne vjerujem... Ne vjerujem da će biti efekta. Činjenica je da sam dobio nešto više od samog čina (zastavnik), a sad što nije sve kako sam ja planirao, hehehe, pa ne može baš sve kako mali Ivica hoće...

 

Ma, super, hvala svima na podršci, objašnjenjima i čestitkama. Da vas nema, trebalo bi vas izmisliti...

 

A budući da sam hrvi privremeno, vjerojatno će mi se vojni udio još povećati na idućoj komisiji jer mi je stanje s nogom sve lošije i lošije, nažalost....

 

A na forumu ostajem, izvrstan je a i vidim da svojim iskustvom mogu i ja reći tu i tamo koju pametnu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ponavljam ti da tvrtkova nije obavezna, sve zavisi šta ti napiše vještak.

evo šta sam ja dobio od vještaka da odnesem svom lječniku:

 

zaglavlje...

broj...

datum

 

dr. ???????????

 

osiguranik pero perić rođen ??????? iz

siska, bio je na pregledu kod ovlaštenog vještaka hzmo-a dana 23.11.2006. g. i spis se prosljeđuje

1. pravna služba - ovdje

2. stručni tim __________________

3. povjerenstvo hzmo-a

4. povjerenstvo mobs-u

 

vještak:

potpis i muhur

 

meni je zaokružen broj 4.

broj 1bi značilo ništa od mirovine

a sad nisam siguran, mislim da je 2. tvrtkova

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

je napisao:

- mirnodopski staž od 15.04.86. do 31.12.00. - ukupno 18 god 7 mj i 14 d

.

 

A ovdje su mu pak dodali 4 god.... :-D

BTW, zna li netko koji podaci trebaju za izračun PVB (prosječnog vrijednosnog boda) za civilni dio invalidske mirovine? Ako netko ima rješenje, pa da stavi način izračuna, po kojem postupku to rade...

Treba mi taj podatak da napravim dopunu tablice koja će računati i "kumuliranu mirovinu". :čeka:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PVB vojnog dijela se razlikuje od PVB-a civilnog dijela, ne vrijede one osnovice od činova koje se koriste u vojnom izračunu.

Mene zanima, jel ima negdje na netu podatak koliko iznosi osnovica/e za izračun civilnog dijela mirovine? Zato kažem ako netko ima gotovo rješenje o kumuliranoj mirovini, neka napiše ovdje na forum sve potrebne podatke kako bi lakše zaključio na koju foru računaju PVB.

OB=godišnja plaća -šta si ovime mislio?

Inače ide za civilni dio OB=Ukupni MS x MF x PVB

 

Kad završim, poslat ću ti na mail.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da ti nebi dao pogrešne informacije jer vidim da si dvo a ja sam policajac pa gledaj kako stvari stoje kod nas:

nakon dugotrajnog bolovanja mup nas šalje u zagreb na zdravstvenu komisiju kako bi procijenili radnu sposobnost ali samo za radnu sposobnost policijskog službenika. kad komisija utvrdi da sam nesposoban za policajca šalju rješenje u moju policijsku upravu. uprava uz svu liječničku dokumentaciju dostavlja dosje županijskom vještaku koji me za dva mjeseca poziva na pregled.

onda županijski vještak uvidom u moju lječničku dokumentaciju, ratni put i dr. procjenjuje moju opću nesposobnost za rad i odlučuje gdje da me šalje a to je uglavnom tvrtkova, ili ako procjeni da sam opće nesposoban, ne šalj me u tvrtovu nego moju dokumentaciju u mobs i čekam rješenje o mirovini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prcan je napisao:

Točno idu u Tvrtkovu kad dobiju rješenje za invalitsku mirovinu uz častan otpust i tamo im određuju profesionalnu ili opću nesposobnost, a nakon toga dobiju postotak koliko je rat- mir ja mislim da za ove postotke netrebaju nigdje ići!!!

nije mi jasno kako dobivaju rješenje o mirovini prije tvrtkove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.komisija procijeni nesposobnost...

2.dobiješ rješenje o prestanku službe s pravom na invalidsku mirovinu...

3.papiri idu u tvrtkovu...

4.vještak u tvrtkovoj te pozove na pregled...

5.napiše ocjenu i mišljenje

6.pošalje papire na vojno povjerenstvo...

7.oni odlučuju postotak na temelju dokumentacije

8.vračaju predmet u tvrtkovu

9.tvrtkova piše rješenje

10.MIROVINA

 

 

jel malo jasnije?? :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ovi ispred su ti svi policajci,oni imaju paralelni sistem vlasti,nevjerojatno kaka država 555 komisija i666 ooo papira! Mi dvo smo nešto drugo od njih,ja sam dobio da sam nesposoban za vojnu službu,šta sad razduženj,šta li?onda valjda raskid,nadam se daću biti 90 dana da uhvatim pomoć od brigade,3000 kn nije za bacit!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Evo samo da nadopunim cijenjenog Esada da bi ostalima bilo jasnije.Tvrkovoj podliježu samo DVO koje iz sustava odlaze u invalidsku mirovinu( bez obzira na mjesto prebivališta ), a nakon rješavanja svi ostali zahtjevi za povećanjem odnosno novom ocjenom radne sposobnosti podliježu županijskom vještaku HZMO i Tvrtkova više nema veze sa tim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zac14 je napisao:

čuj komisija ti je inače u Vlaškoj, pa oni šalju papire u stančićevu...itd

ajd malo pročitajte šta piše u postovima pa onda polako...

:-D

Prijatelju komisija za ocjenu sposobnosti DVO nekada bila u Vlaškoj pa preseljena u Čerininu a po najnovijem u Zvonimirovoj.No u principi sasvim nebitno ako si kod vojnog doktora sasvim sigurno zna kome će uputiti zahtjev i odraditi svu potrebnu papirologiju , a ako nisi onda u većini slučajeva moraš sam skupljati papirologiju i predati zahtjev.Ako ga predaš direktno u mirovinsko prema mjestu prebivališta i budući da si DVO oni zahtjev šalju u Tvrtkovu, a oni automatizmom na vojnu komisiju za ocjenu sposobnosti DVO.Ovisno da li dobiješ daljnje liječenje ili ako dobiješ da si nesposoban za DVO, oni šalju u MORH koji ti piše rješenje :....častan otpust s pravom na invalidsku mirovinu, i tek nakon toga možeš očekivati pozivanje kod vještaka u Tvrtkovu i ostalu proceduru.Evo ja u vezi Vlaške pa malo opširnije jer vidim da ljudima nije jasan postupak. Ukoliko imaš 100% pravo na plaću bolest posljedica rata onda ti je svejedno što postupak traje malo duže pa ideš preko Mirovinskog, a ako i nije taj slučaj razlika je nekih 30-tak dana moždsa i manje tako da nije previše bitno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija