Jump to content

Mirovina


Keruzino

Preporučene objave

Vecer,molim vas za pomoc oko izracuna mirovine... Dakle u mirovini sam od 2009 ptsp invalidska,opca,60 rat 40 nije u vezi rata,sada sam dobio privremeno rjesenje dragovoljac,20%hrvi,ako bude trajno jednog dana,dali bi to utjecalo na postojecu mirovinu. Vojnik bez čina 3264kn trenutna??? Zahvaljujem

uređeno: od Keruzino
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, Keruzino je napisao:

,sada sam dobio privremeno rjesenje dragovoljac,20%hrvi,ako bude trajno jednog dana,dali bi to utjecalo na postojecu mirovinu.

da...raste koeficijent za računanje vojnog dijela.....npr ako si dragovoljac imaš sad koeficijent 1,5...sa hrvi će biti 1.85.....znači npr...ako je vojni dio npr 1500kn tj. 1000 kn x 1.5 .....sad ce biti 1850 tj. 1000kn x 1.85

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim za odgovor na moje pitanje,a ovih 1,10 koeficijent mi je bio,jer onda nisam imao status dragovoljca,a sada po novome imam,jer sam s18 god 92 otisao u rat,vec se 12 godina borim sa statusom i egzistencijom,a ljecim se od 93 god,a nakon drzavne firme HAC od 7000kn place, umirovljen 2009,molim za pomoc,koliko bi mi sada po ovome bila po prilici mirovina. Obican sam vojnik mirovina 3264kn 100% 60 rat 40 nijeopca bez icega,dakle sa hrv i dragovoljac bila bi? Puno hvala ako ima volje!

uređeno: od Keruzino
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 54 minuta, Keruzino je napisao:

Molim za odgovor na moje pitanje,a ovih 1,10 koeficijent mi je bio,jer onda nisam imao status dragovoljca,a sada po novome imam,jer sam s18 god 92 otisao u rat,vec se 12 godina borim sa statusom i egzistencijom,a ljecim se od 93 god,a nakon drzavne firme HAC od 7000kn place, umirovljen 2009,molim za pomoc,koliko bi mi sada po ovome bila po prilici mirovina. Obican sam vojnik mirovina 3264kn 100% 60 rat 40 nijeopca bez icega,dakle sa hrv i dragovoljac bila bi? Puno hvala ako ima volje!

Da li je opća ili nije ? Navodiš različito u dva posta.kad dobiješ za trajno ideš na ponovni izračun ( dragovoljac i rvi ) i kako Ti izračunaju.promjeniti će se AVM i povećati koeficijent na 1.85.imaš još vremena do tada.opusti se i uživaj.( pusti ono što bi bilo kad bi bilo )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, Keruzino je napisao:

Ma znas samo bi htio znati cemu se nadam,molim te odgovori mi koliko mogu ocekivati vise od 3264kn sadasnjih,samo priblizno. Hvala ti

neznam tvoje sve detalje pa ti otprilke kažem kako češ znati koliko otprilike trebaš dobiti

bitan je tvoj vojni dio za obračun jer on raste a dobijanjem hrvi-a

evo ti primejer ,ako je tvoja mirovina od 3264 da je recimo vojni dio 2200 kn,a civilni dio 1064...

vojni dio je zračunat tako da je 2000 pomnoženo sa 1.1 je 2200 i dodan civilni dio od 1064

sad ako ti priznaju samo hrvi bit će koeficijent 1.5 puta 2000 i tad vojni dio raste na 3000 plus civilni od 1064

ako ti priznaju i hrvi (to moraju) i status dragovoljca ( tu nisam siguran ako je ostvaren po novom zakonu) onda će biti koeficient 1.85 puta 2000 = 3700 plus na to civilni dio

s obziroma da to naraste preko 3500 ,nova mirovina se umanji za 10%

 

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svi ste zaboravili samo na jednu sitnicu. Pošto se radi o invalidskoj mirovini, cijeli postupak se obzirom na promjenu okolnosti i dokumentacije pokreće iznova. Smatram da mu nitko u HZMO neće napraviti novi izračun tako da uvrsti nove parametre koji se vežu uz status dragovoljca i status HRVI već će morati raditi obnovu postupka što znači: -zahtjev za novim izračunom sa sobom povlači i novo vještačenje pa što vještak odluči. Omjer se može promijeniti tako da je teško prognozirati što će se dogoditi i kakav iznos mirovine može biti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , gonzo-stari je napisao:

smatram da mu nitko u HZMO neće napraviti novi izračun tako da uvrsti nove parametre

s obzirom kako je zakon sastavljen ništa me ne bi začudilo...

međutim,ako idemo od pretpostavke da novi zakon ne vrijedi za već umirovljene ,onda je upitno da li se može praviti i nova obrada jer bi to bio način zaobilaženje zakona...odnosno neznam koliko je mirovinsko uopče u mogučnosti da zahtjev za novi obračun ,zakonski tretira kao zahtjev za novu obradu

iako kad netko dobije hrvi,on može sam preko svog dr opče prakse pokrenuti novu obradu ,al pošto su svi stariji i bolesniji pitanje je koji omjer dobiti.........odličan zakon...idemo dati nešto,a da vam to ne koristi...pogotovo već umirovljenima...

 

 

 

 

prije 13 sati , Keruzino je napisao:

Do sada sam bio bez ikakvih prava i obestecen i zalio se i gubio i dobivao,neda mi se vise,nemoraju mi dati nista

da je je hrvi ostvaren po novom zakonu ili je to riješavanje od prije

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po novom. 2006 zakasnio,2001 potpisao da ne zelim,da odustajem od postupka,93 hospitaliziran izasao iz bolnice dijagnoza ptsd,vratio se u rat...14 hospitalizacija i kad sam bio gotovo siguran da nema sanse za hrvi, nastavio godinama ljecenje do sad,dakle tamo jos od 93 god. i sada cistog obraza mogu reci,da mi se sve polako gadi i da cu odustati mozda i od ovog. Prvostup.30% drugostupanjska20 privremeno do 30.05.2020

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , gonzo-stari je napisao:

Svi ste zaboravili samo na jednu sitnicu. Pošto se radi o invalidskoj mirovini, cijeli postupak se obzirom na promjenu okolnosti i dokumentacije pokreće iznova. Smatram da mu nitko u HZMO neće napraviti novi izračun tako da uvrsti nove parametre koji se vežu uz status dragovoljca i status HRVI već će morati raditi obnovu postupka što znači: -zahtjev za novim izračunom sa sobom povlači i novo vještačenje pa što vještak odluči. Omjer se može promijeniti tako da je teško prognozirati što će se dogoditi i kakav iznos mirovine može biti.

Gonzo pozdr. Za tvoju info.zvao sam na mirovinsko pravnika i rekao mi je sljedece,a isto i taborski koji vise ne radi,alidali mi drugi info. Ukoliko dobijem hrvi trajno niko ziv na ovom svjetu mi nemoze pobiti komuliranu mirovinu,jer je osigurana pravomocnim rjesenje i trajnim invaliditetom 60 40 opca,dakle moram samo poslati rjesenje o trajnom hrvi i ide samo drugaciji izracun kako su mi i prije decki odgovorili,koeficijent umjesto do sada 1,10 1,85,dakle bez zamere,ali nemojte obeshrabrivati one koji godinama nemogu ostvariti statuas hrvi kod mene i vise od 15 god.,a na zalost zdravlje mi odlazi i neznam cemu radost kad ti neko veli dobit ces rjesenje da si invalid,trebala bi biti zalost,jer ja bi rade bio zdrav,a ne bolestan. L.p. bez zamere

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Keruzino je napisao:

Gonzo pozdr. Za tvoju info.zvao sam na mirovinsko pravnika...............dakle bez zamere,ali nemojte obeshrabrivati one koji godinama nemogu ostvariti statuas hrvi kod mene i

već sam duže na forumu i gonzo često iznosi stajališta koja cesto znaju biti ispravna...uglavnom,nema kod njega namjere da netko odustane ili da ga krivo informira....što neznači da je ovo njegovo mišljenje točno ili netočno...

ja sam ti odgovorio da bi trebalo doci do novog obračuna,ali isto tako sam svjestan da je zakon i neka objašenjena oko tog zakona idu u tom smjeru da vrijede za nove umirovljenike...puno je to sad nelogičnosti ili nedorečenosti,ali praksa će pokazati (ili sudovi) kako će to završiti....

ti već sad imaš status dragovoljca ,ne moraš čekati trajno hrvi...nek prave novi obračun sa koeficijentom od 1.5,ako zakon dopušta

ako bude tako kako kažeš da su ti pravnici rekli ,to je super i povratno javi....

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Keruzino je napisao:

Ja se ispricavam,,nije mi bila namjera nikoga uvrjediti... Javit cu vam kad dode i ako dode do promjene mirovine

sve ok....evo imaš status dragovoljca pa za početak probaj na taj način dići mirovinu (pa ćeš saznati šta o tom misli referent koji ti bude radio obračun) ...nemoj čekati hrvi jer će to potrajati,pa i godinama ,a uvijek postoji mogućnost i da ne dočekaš trajno,nego bude manje od 20%...(iako je to malo vjerojatno)....

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Keruzino je napisao:

Gonzo pozdr. Za tvoju info.zvao sam na mirovinsko pravnika i rekao mi je sljedece,a isto i taborski koji vise ne radi,alidali mi drugi info. Ukoliko dobijem hrvi trajno niko ziv na ovom svjetu mi nemoze pobiti komuliranu mirovinu,jer je osigurana pravomocnim rjesenje i trajnim invaliditetom 60 40 opca,dakle moram samo poslati rjesenje o trajnom hrvi i ide samo drugaciji izracun kako su mi i prije decki odgovorili,koeficijent umjesto do sada 1,10 1,85,dakle bez zamere,ali nemojte obeshrabrivati one koji godinama nemogu ostvariti statuas hrvi kod mene i vise od 15 god.,a na zalost zdravlje mi odlazi i neznam cemu radost kad ti neko veli dobit ces rjesenje da si invalid,trebala bi biti zalost,jer ja bi rade bio zdrav,a ne bolestan. L.p. bez zamere

Ne zamjeram ja tebi ništa već samo upozoravam. I ja sam vjerovao pravnicima iz HZMO pa sam zbog nečinjenja (jer su mi oni tako sugerirali) ispušio. Na ovom forumu su me prosvijetlili tako da me nitko poslije nije mogao preveslati jer sam dobro znao koja su mi prava, ali naravno i po kojem Zakonu. Tvoju trenutnu mirovinu ti nitko ne može oduzeti jer je to stečeno pravo, ali ti si otišao u mirovinu još 2009. godine kada je vještačenje radio HZMO tj. njihovi ovlašteni vještaci. 2015. godine je osnovano jedinstveno tijelo vještačenja "ZOSI" baš zbog toga da se spriječi korupcija koja je prije toga vladala kod ovlaštenih vještaka HZMO. 

Zakon po kojem si ti u mirovini više nije na snazi i ako ti priznaju HRVI i status dragovoljca, novo rješenje se piše po ZOPHB iz 2017.  koji je sada na snazi tako da zbog promjene članaka i odredbi, a pogotovo onaj dio u kojem piše tko ti je odredio omjer jer taj članak nije na snazi baš zbog ovog što sam prije naveo, smatram da ćeš biti upućen ponovno na obnovu postupka tj. određivanja omjera od strane ovlaštenog vještaka ZOSI-ja i kasnije komisije za reviziju Ministarstva branitelja.

Ništa se ne sekiraj, možda ja griješim, ne želim te plašiti i želim da riješiš slučaj što povoljnije za tebe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve ok decki,evo zvao sam jos neke u mirovinsko i objasnjeno mi je ovako,nemojte kada dobite trajni hrvi traziti samo ponovni izracun mirovine,jer bi izracun isao kao sto Gonzo reče,moram dati zahtjev da mi se promjeni tj.poveca polazni faktor,koeficijent i tada i samo tada mirovina mi se ne dira,vec ide na ponovni izracun zbog polaznog faktora 1,85. I samo tako mogu biti siguran,a da ovo nisam znao,oni bi mi po novome izracunu dali 10%,a ne 30 povecanje dragovoljac,polazni faktor nista i 50 lipa po danu borbenog sektora i tralala,neznam sto jos,dakle Gonzo da me nisi pokrenuo nebi ovo znao,hvala ti! Dakle zamislite moramo znati sto trazimo da nebudemo obesteceni. Evo info. I za druge koji ce se boriti za svoja prava,ali napomena,nadam se da sam u pravu,tj. Mirovinsko. Cuvajte se decki koji ste zasluzeno u mirovini,pazite na svaki zarez,meni se cini da mi novi,koji trazimo rvi,da smo im trn u oku...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , gonzo-stari je napisao:

I ja sam vjerovao pravnicima iz HZMO pa sam zbog nečinjenja (jer su mi oni tako sugerirali) ispušio.

da....dok se ne dobije riješenje ,nevjeruje se nikome 100% ...pa i kad se dobije ,zna doći do poništenja tog rješenja...

prije 14 sati , gonzo-stari je napisao:

Tvoju trenutnu mirovinu ti nitko ne može oduzeti jer je to stečeno pravo,

o ovome bi se dalo....to je relativno točno ,ali kroz novu obradu se može svašta dogoditi...smanjit omjer,pa čak i izgubiti ako vještaci procjene da je došlo do znatnog poboljšanja bolesti zbog koje je umirovljen..

prije 14 sati , gonzo-stari je napisao:

Zakon po kojem si ti u mirovini više nije na snazi i ako ti priznaju HRVI i status dragovoljca, novo rješenje se piše po ZOPHB iz 2017.  koji je sada na snazi tako da zbog promjene članaka i odredbi, a pogotovo onaj dio u kojem piše tko ti je odredio omjer jer taj članak nije na snazi baš zbog ovog što sam prije naveo, smatram da ćeš biti upućen ponovno na obnovu postupka tj. određivanja omjera od strane ovlaštenog vještaka ZOSI-ja i kasnije komisije za reviziju Ministarstva branitelja.

ovo neću reći da nije točno jer to vrlo lako može biti tako....al iznijet cu svoje mišljenje,ako mirovinsko bude tako postupalo da to nije u redu...

ne može se razmišljati na način da li su prije vještaci bili "podmitljivi" ili darežljiviji itd ili je to sad sadašnje vještaćenje....za par godina će biti neka nova komisija pa će reči ovi prije nisu bili dobri itd.....i jedni i drugi su u datom vremenu ovlašteni za davanje mišljenja i to je to...ostalo je sfera prekšajnih i kaznenih postupaka..

što se tiče novih obrada i zašto smatram da zakon nije dobar ili ako se bude tako tumačilo.....promjena statusa tipa dragovoljac ,nema ama baš nikakave veze niti sa omjerom niti zašto je netko umirovljen...vještaci određuju da li je bolest takve naravi da se osoba umirovi i u slučaju (da je povezano sa ratom) daju određene omjere i to sve je potvrdilo ministarstvo branitelja na kraju postupka...

tražiti od branitelja da mora ponovo ići na obradu samo zato što je stekao status dragovoljca nije u redu niti medicinski opravdano jer to nije cinjenica koja mijenja razloge umirovljenja...može se samo raditi novi obračun ili zabraniti novi obračun sa novostenčenim keficijentima....međutim i tad se postavlja pitanje,šta ako branitelj sam napravi novu obradu.....al dobro....tad moraju priznati novi obračun,ali postoji rizik od novog vještaćenja...

prije 6 sati , Keruzino je napisao:

evo zvao sam jos neke u mirovinsko i objasnjeno mi je ovako,nemojte kada dobite trajni hrvi traziti samo ponovni izracun mirovine,jer bi izracun isao kao sto Gonzo reče,moram dati zahtjev da mi se promjeni tj.poveca polazni faktor,koeficijent i tada i samo tada mirovina mi se ne dira,vec ide na ponovni izracun zbog polaznog faktora 1,85

"nije šija ,nego vrat"

prijatelju,kad već tako kažu onda pošto imaš status dragovoljca...odeš u mirovinsko i predaš zahtjev da ti promjene faktor koji imaš sa 1.1 na 1.5 (dragovoljac)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da,ali rekli su mi da nemogu dobiti status dragovoljca,bez statusa rvi trajno. Retroaktivno bez rvi trajno,nejde ponovni izracun na 1.50.eto

 

A sto se tice korumpiranih itd... Ja sam 2006 zavrsio u bolnici i tada umirovljen 2009,sa place od 7000 na 2600kn bez omjera rat mir,e onda je pocela borba do 2013 i priznali mi 60 rat 40 mir i mirovina 2800 i tako sve do danas bez ikakvih prava. Iskreno ja bi bio sretan i sa samim statusom rvi,a mirovina nek bude ista,ali vjerujte mi decki koju borbu sam samo podnio sa gosp. Taborskim,nista mi nije priznao u vezi rata,a onda kad sam mu poslao dokumentaciju iz93 pa nadalje Rebro Zg.psih. ispricao se i priznao mi,ja sam inace u mirovinu usao tako lako ali visina mirovine ocajna,sada bi imao 9000kn place i trazio sam cak da mi sve ukinu da se vratim raditi,ali rekli su mi da to nije mogucejer ko ce vam potpisati radnu sposobnost kad imate 100% opcu,evo to je moj put,krv suze i znoj,troje djece i jos hipoteka svicarac... Ali sto se sada tice ponovnog postupka hrvi imam kontinuirano ljecenje, 14 hospitalizacija,jaku dokumentaciju, a sad dal cu dobiti u 5 mj.ili ne ,neznam...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav! Nije ti se nista mjenjalo sto se tice mirovine,mjenjala ti se jedino invalidnina,20%114kn,a 30% oko 150kn,e sad da bi ti se povecala mirovina bitnija i bolja ti je opca ,a ne profesionalna i ovisno o stazu civilnom itd..., dakle komulirana mirovina 100% opca i sada kolko vojni a koliko civilni dio,e tu u toj komuliranoj ti se mirovina mjenja,barem je kod mene tako... Rvi samo invalidnina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Keruzino je napisao:

Pozdrav! Nije ti se nista mjenjalo sto se tice mirovine,mjenjala ti se jedino invalidnina,20%114kn,a 30% oko 150kn,e sad da bi ti se povecala mirovina bitnija i bolja ti je opca ,a ne profesionalna i ovisno o stazu civilnom itd..., dakle komulirana mirovina 100% opca i sada kolko vojni a koliko civilni dio,e tu u toj komuliranoj ti se mirovina mjenja,barem je kod mene tako... Rvi samo invalidnina

Nije se mijenjao postotak HRVI nego omjer rat-mir a što se tiče povećanja sačekaj da ti netko odgovori tko se bolje razunije u to

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Istina ne razumijem se u potpunosti,al sam covjeku htio pomoci,oprosti sto sam imao dobru namjeru,vidim ti znas odgovori...15 god borio sam se sa komuliranom mirovinom i ako sto znam znam to,hrvi neznam,ja sam isao na pogorsanje imao sam 50 50 100%opca dobio 60 rat 40 mir i 200 kn vecu mirovinu,evo to znam...

Prije 33 minuta, beroduba je napisao:

Nije se mijenjao postotak HRVI nego omjer rat-mir a što se tiče povećanja sačekaj da ti netko odgovori tko se bolje razunije u to

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , jmikulc5 je napisao:

Poz... U invalidskoj sam mirovini, profesionalna HRVI 20%, 20 rat- 80 mir.. , prošle godine sam bio ponovo na vještačenju gdje su mi povisili učešće u ratu 30 rat-70 mir, ali izračun mirovine se nije mijenjao, dragovoljac sa činom vodnika.. pa me čisto zanima da li je to moguće, odnosno ispravno...

U tom novom rješenju ti sigurno negdje piše koliki je izračun s tim omjerima. Vjerojatno po novom izračunu mirovina nije veća nego po omjeru 20-80 tako da ti ostaje mirovina u istom iznosu. To se dogodilo zbog godina života i pridodanog staža tako da to nije ništa čudno. Prouči to novo rješenje i u njemu ti sve piše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , jmikulc5 je napisao:

Poz... U invalidskoj sam mirovini, profesionalna HRVI 20%, 20 rat- 80 mir.. , prošle godine sam bio ponovo na vještačenju gdje su mi povisili učešće u ratu 30 rat-70 mir, ali izračun mirovine se nije mijenjao, dragovoljac sa činom vodnika.. pa me čisto zanima da li je to moguće, odnosno ispravno...

Poštovani jmikulc5, pošto ste u prof. invalidskoj mirovini HRVI 20% tj. kumiliranoj mirovin s omjerom 20 rat-80 miri, vjerujem da ste u istu otišli do 2005 godine po starom zakonu o braniteljima. Stoga je ovaj novi izračun za vas ne povoljniji jer ste izgubili puno pridodanog staža koji ste dobili kad ste išli u invalidsku mirovinu. Tema koju je poštovani Prof. lijepo obradio na temu branitelja koji su otišli u kumuliranu mirovinu do 2009 bez HRVI da im se mirovina neće značajno mijenjati kada dobiju HRVI jer se dosta izgubilo pridodanog staža. Za vas je mirovinski ostavio povoljniji izračun bez obzira što ste povećali omjer rata na 30 %. Puno zdravlja da vas posluži u životu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

imam osobni bodovi52,480 pomnože se sa mirovinskim faktorom 0,8000 i aktualna vrijednost mirovine 58,87 i to iznosi 2.471,60,,,vojni dio,,,e sad imam 30 posto rvi,,i dragovoljac sam,,pa me sad interesira koji je moj faktor??'gdje je 1.85???'

ili se to izračunava nekako drugačijemolim upute,,hvala

 

a kaj se tiče civilnog dijela dobio sam sudsku presudu prošle godine i puno novaca je uplačeno u mirovinskocca 50000kn i više...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, jmikulc5 je napisao:

Poz... U invalidskoj sam mirovini, profesionalna HRVI 20%, 20 rat- 80 mir.. , prošle godine sam bio ponovo na vještačenju gdje su mi povisili učešće u ratu 30 rat-70 mir, ali izračun mirovine se nije mijenjao, dragovoljac sa činom vodnika.. pa me čisto zanima da li je to moguće, odnosno ispravno...

Morala ti je mirovina skočiti s obzirom da si imao u svezi rata 20- ostalo 80%, a dobio si u svezi rata 30- ostalo 70%. Morala se povisiti barem 200 kn. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Kompa,

ništa ne mora rasti.

Izmišljeni primjer i prikaz negativnog utjecaja gubitka pridodanog staža u proteklih 15.g. na iznos invalidskih mirovina bez obzira na rast vojnog dijela sa 20 % na 30 %.

Primjer važi za sve invalidske mirovine, bez obzira na zakon po kojem se iste primaju.

Izracun mirovine - vojni dio      20 %    2008.g..jpg

Izracun mirovine -  vojni dio     30 %    2023.g..jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija