Jump to content

PRAVO NA RAD 4 SATA UZ MIROVINU


drazen28

Preporučene objave

U mirovini sam od 1998 godine kada mi je priznato pravo na prijevremenu starosnu mirovinu,po posebnim propisima (Zakon o djelatnim vojnim osobama i ovlaštenim osobama  MUP-a).Umirovljen sam kao ovlaštena službena osoba MUP-a.U HZZMO su mi rekli da nemogu raditi bez obustave mirovine jer sam umirovljen prije 1999 godine od kada je stupio na snagu novi zakon o DVO.Također mi je rečeno da je to, iz razloga što je moja kategorija umirovljenika išla u mirovinu pod povoljnijim uvjetima ,a što bi značilo da imam preveliku mirovinu koja sada iznosi cca 5000 kn.Također napominjem da na rad na 4 sata bez obustave dijela mirovine imaju pravo umirovljenici ćija je mirovina preko 10000 kuna.Savijetovali su mi da pokušam vršiti pritisak na Mirovinsko preko udruge umirovljenika MUP-                                              a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obzirom da ste bivsi DVO, znate da nema cinovnika ni usmenog naputka; neka vam taj cinovnik da na pismeno to o cemu vam prica. Mislim da je puno bolje da se dogovorite s vlasnikom tvrtke gdje bi radili ta 4h i da vam oni pomognu sloziti dokumentaciju jer ja ne vidim nikakvih zakonitih zapreka po kojima bi vam se uskratila mirovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo htio bi Vam zahvaliti na zainteresiranosti za moj slučaj.U Zakonu HZMO-a stoji da rad bez obustave mirovine imaju umirovljeni nakon 1999.godine.Na moj upit zašto rekli su da je moja generacija išla u mirovinu pod povoljnijim uvjetima.Ali druge kategorije npr.RVI imaju duplo veće mirovine ali ne samo oni.Ponavljam da su mi u Mihanovičevoj savjetovali da probam vršiti pritisak preko neke udruge jer kao pojedinac neću uspjeti,a da su oni svjesni greške.A takodjer napominjem da i sam imam status RVI-a,ali nisam u njihovoj mirovini te također ni kao RVI ne mogu raditi bez obustave mirovine.Borba sa vjetrenjačama najblaže rečeno.Rad mi je potreban radi kredita u Francima jer i to nisam dobio na drugi naćin.Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , drazen28 je napisao:

Kao prvo htio bi Vam zahvaliti na zainteresiranosti za moj slučaj.U Zakonu HZMO-a stoji da rad bez obustave mirovine imaju umirovljeni nakon 1999.godine.Na moj upit zašto rekli su da je moja generacija išla u mirovinu pod povoljnijim uvjetima.Ali druge kategorije npr.RVI imaju duplo veće mirovine ali ne samo oni.Ponavljam da su mi u Mihanovičevoj savjetovali da probam vršiti pritisak preko neke udruge jer kao pojedinac neću uspjeti,a da su oni svjesni greške.A takodjer napominjem da i sam imam status RVI-a,ali nisam u njihovoj mirovini te također ni kao RVI ne mogu raditi bez obustave mirovine.Borba sa vjetrenjačama najblaže rečeno.Rad mi je potreban radi kredita u Francima jer i to nisam dobio na drugi naćin.Pozdrav.

To bi bila diskriminacija ako tako piše. 

Koji je to točno članak i kojeg zakona? 

I nije do 4 sata, nego do 3 sata i 29 minuta. Pazite na vrijeme. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na upitu.Točno je to da je to diskriminacija.Zakon o mirovinskom osiguranju je propisao da pravo na rad bez obustave mirovine imaju korisnici mirovine koju su ostvarili prema Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i ovlaštenih službenih osoba koji je stupio na snagu 8.prosinca 1999.g.Ja sam kao policijski djelatnik otišao u mirovinu 1.01.1998.g.U svim institucijama gdje sam se obratio rekli su mi da je razlog to što sam otišao u mirovinu pod povoljnijim uvjetima.Napominjem da druge kategorije umirovljenika koji imaju pravo na rad na 4 sata bez obustave mirovine imaju puno veće mirovine od moje koja iznosi oko 5000 kn.Ja sam isto u prijevremenoj starosnoj mirovini po posebnim propisima.Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, drazen28 je napisao:

Hvala na upitu.Točno je to da je to diskriminacija.Zakon o mirovinskom osiguranju je propisao da pravo na rad bez obustave mirovine imaju korisnici mirovine koju su ostvarili prema Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i ovlaštenih službenih osoba koji je stupio na snagu 8.prosinca 1999.g.Ja sam kao policijski djelatnik otišao u mirovinu 1.01.1998.g.U svim institucijama gdje sam se obratio rekli su mi da je razlog to što sam otišao u mirovinu pod povoljnijim uvjetima.Napominjem da druge kategorije umirovljenika koji imaju pravo na rad na 4 sata bez obustave mirovine imaju puno veće mirovine od moje koja iznosi oko 5000 kn.Ja sam isto u prijevremenoj starosnoj mirovini po posebnim propisima.Pozdrav.

Poštovani kolega drazen28 točno je da ne možete raditi jer ste prije 1999.godine otišli u mirovinu prema zakonu o umirovljenju DVO i PS. Konkretnije se radi o tome da se MUP dogovorio sa mirovinskim da svima koji su otišli prije 1999. godine otpremnina ulazi u prosjek najpovoljnijih 10 godina staža i tako vi recimo sa 15 godina staža imate 5000 kn mirovinu. Također ste imali veliki PVB prosječni vrjiedonosni bod mirovinskih uplata MUP-a prije 1999. pa ste otišli u najpovoljniju mirovinu s prvim uvijetom u to vrijeme. Ja sam otišao prošle 2019. godine u starosnu mirovinu kao ovlaštena službena osoba sa 41 godinom staža a otpremnina mi ne ulazi u prosjek 10 najpovoljnijih godina kao niti PVB prije 1999. godine koji mi je bio veliki i imam mirovinu 4100kn. Tako da je novi mirovinski zakon izbacio PVB prije 1999. kao i otpremninu te rad umirovljenika koji su ostvarili mirovinu po tada najpovoljnijim uvijetima kojih više nažalost nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Uvijek se je moglo raditi samo je bila razlika u iznosu koji je umanjen na iznosu mirovine.

Trenutno je smanjene mirovine 34%, odnosno isplata mirovine u iznosu od 66% zadnje mirovine.

Rad na pola radnog vremena i isplata mirovine u punom iznosu je samo kod osoba koje imaju opću nesposobnost i zaposle se na pola radnog vremena (3:29 sati), svim ostalima se umanjuje mirovina. Nakon ponovnog umirovljenja vraca se puna mirovina. Porez i prirez se obracunavaju obzirom na olakšice, a na poreznom se trebati odlućiti sa kojeg prihoda će Vam se skidati porez i prirez. Ako ste HRVI (ili imate po drugoj osnovi prava na povrat poreza) porezna ce sama obracunati povrat i vratiti Vam. Kada steknete uvijete za starosnu mirovinu (samo ako ste stekli više od 1 godine staža nakon umirovljenja) možete tražiti ponovni izracun mirovine obzirom da ste uplacivali određene iznose u mirovinsko.

Ako imate opću nesposobnost a zaposlite se postoji mogucnost da Vas pošalju na ponovnu procjenu radne sposobnosti pa u konacnici cete imati manju mirovinu (svako ponaosob treba vidjeti što mu se više isplati).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija