Jump to content

Ubojstvo iz bezobzirne osvete


DrAnte

Preporučene objave

Piše u novinama da DORH tereti Filipa Zavadlava za teško ubojstvo iz bezobzirne osvete što znači da bi mogao dobiti 50 godina zatvora. Čak je u jednim novinama pisalo da ako otac i sin potvrde da su ubijeni maltretirali njihovu obitelj da je tada zapečaćena optužnca za teško ubojstvo i kazna od 50 godina.

 

Nije mi jasno slijedeće: Ispada ako su oni maltretirali njega i njegovu obitelj, tada će to biti teško ubojstvo. Ako je on njih ubio, a nisu maltretirali njegovu obitelj, tada će to biti obično ubojstvo i dobit će manju kaznu. Ispada da bolje prolazi onaj tko ubije bez ikakvog razloga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ili ako taj razlog, koji god da bio, nije bio kvalifikatorne prirode. Zakonska definicija teškog ubojstva je takva, i popis razloga zbog kojih se može osuditi nekoga za teško ubojstvo je takav. U konačnici je pitanje kako će se odviti taj predmet, i je li se radilo o bezobzirnoj osveti (za što?) ili nečemu drugome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A kada se onda računa da je obično ubojstvo? Da li onda kad netko ubije osobu bez razloga?

 

Naime, ako je netko maltretirao njegovu obitelj u prošlosti, a to maltretiranje je prestalo, tada je logično da je to ubojstvo iz osvete. Ali ako se radilo o kontinuiranom maltretiranju koje nije prestalo, tada ispada da je to jedan vid samoobrane, tj. zaštite svoje obitelji, a ne osveta za nešto što je počinjeno davno prije i što je prestalo. Tako mi govori opća logika, ali pitanje je kako sud to računa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , DrAnte je napisao:

Piše u novinama da DORH tereti Filipa Zavadlava za teško ubojstvo iz bezobzirne osvete što znači da bi mogao dobiti 50 godina zatvora. Čak je u jednim novinama pisalo da ako otac i sin potvrde da su ubijeni maltretirali njihovu obitelj da je tada zapečaćena optužnca za teško ubojstvo i kazna od 50 godina.

Ne može dobit više od 40 a i to će bit smanjeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

U spomenutom slučaju, dvije su stvari ključne - 1. pitanje ubrojivosti (bitno smanjene ubrojivosti) za koju već postoje neke naznake iz medijski dostupnih podataka, i 2. bezobzirnu osvetu treba dokazati, što nije baš tako lako kako se čini na prvi pogled.

Je li bezobzirna osveta kada ja kažem da sam (hipotetski) ubio Ivu Ivića jer me prijavio policiji da glasno puštam glazbu u stanu, pa me stanodavac izbacio iz stana? Mislim da ćemo se svi složiti da nije.

Bezobzirna osveta bi trebala biti po principu "oko za oko, zub za zub", dakle krvna osveta ili osveta za neko vrlo teško i ružno ponašanje od žrtve prema počinitelju, sad da li nužno da se tu radi o kaznenom djelu, premlaćivanju, maltretiranju obitelji ili nečem trećem, stvar je za debatu. Drugi bitan element je da se tu mora raditi o sabranom, hladnokrvnom i pomno isplaniranom ubojstvu, što bi se, u teoriji, u ovom slučaju i moglo konstruirati, ovisno o obrani optuženog i dokazima koji će se prikupiti.

U svakom slučaju, optuženje će najvjerojatnije ići u smjeru stjecaja teških ubojstava (osim ako vještak ne utvrdi neubrojivost), a onda će sud reći svoje.

, mv97 je napisao:

Nije istina, za KD u stjecaju se moze dobiti max 50 godina. 3 ubojstva = stjecaj

Tako je, kod stjecaja više kaznenih djela za koja bi sud utvrdio pojedinačne kazne dugotrajnog zatvora čiji zbroj prelazi 50 godina, tada se optuženika može osuditi na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju 50 godina, što je apsolutni maksimum u našem kazneno-pravnom sustavu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija