Jump to content

Nevračanje duga


spzg1234

Preporučene objave

 Poštovani, početkom 3.mjeseca prošle godine zamolila me je prijateljica da posudim njenoj prijateljici 15 000 kn i ona bi mi to vratila 17 000 kn za mjesec dana, ja sam pristao te umjesto mjesec dana dao sam mjesec i pol dana za vračanje. To sam sve napisao okvirno ovako:

'ja sam Petra Petrović, rođena...posudila od Petra Petrovića, rođen...17 000 kn i obvezujem novac vratiti do 15.4.2019. Ukoliko novac ne vratim u roku tada pristajem na ovrhu nad mojom materijalnom i financijskom imovinom'. 

Tu je dužnica potpisala, te i prijateljica kao svjedok. Međutim, do dan danas nije vratila a svako par dana mi laže u porukama obećavajući da će sada brzo, da će joj tetka iz Njemačke slati, da će dobiti od osiguranja...ali definitivno sam izgubio svaku nadu za vračanje. 

Imam dva pitanja :

1. Što mi je najlakše činiti? Otići sa ugovorom i prijaviti nju na policiji ili direktno u DO? 

2. Obzirom da znam jednu njenu drugu prijateljicu, danas sam joj pisao poruku što i opisao da 'mi Petra ne vraća dug i zato ti savjetujem da se nje paziš'. Da li sam time počinio prekršaj ili KD? 

PUNO HVALA. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , spzg1234 je napisao:

1. Što mi je najlakše činiti? Otići sa ugovorom i prijaviti nju na policiji ili direktno u DO? 

Odite na policiju i prijavite o cemu se radi te obvezno uzmite zapisnik koji ce sluzbenici napraviti po vasoj izjavi. Sumnjam da ce vam DO uzeti slucaj jer se radi o iznosu manjem od 50.000kn tako da bi trebali naci svog odvjetnika i ici s privatnom tuzbom i prijedlogom za ovrhu (ukoliko smatrate da bi se na ovaj nacin mogli naplatiti).

 

prije 23 sati , spzg1234 je napisao:

2. Obzirom da znam jednu njenu drugu prijateljicu, danas sam joj pisao poruku što i opisao da 'mi Petra ne vraća dug i zato ti savjetujem da se nje paziš'. Da li sam time počinio prekršaj ili KD?

Ako mislite na kazneno djelo klevete, onda vas postupak to nije jer ste samo jednu osobu upozorili i iznijeli ste istinu, a ne nekakvu izmisljenu laz s ciljem da osobi narusite ugled itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala i Vama. Samo mi još nije jasno:

1. Ako ja živim na jednom mjestu koji je udaljen od mjesta na kojem živi dotična osoba(oko 50 km) tako da ona pripada drugoj policijskoj postaji nego ja, u tom slučaju, trebam ići u postaju kojoj ona pripada ili u svoju? i

2. Nakon prijave i dobivanja potvrde, svejedno moram angažirati odvjetnika radi privatne tužbe ili će pak policija  podnijeti tužbu DO? 

uređeno: od spzg1234
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 52 minuta, spzg1234 je napisao:

1. Ako ja živim na jednom mjestu koji je udaljen od mjesta na kojem živi dotična osoba(oko 50 km) tako da ona pripada drugoj policijskoj postaji nego ja, u tom slučaju, trebam ići u postaju kojoj ona pripada ili u svoju?

Mozete odabrati sto vam je lakse ali po nadleznosti necete pogrijesiti u koju god od te dvije PP odete. Odite u vasu PP jer vam je tako lakse.

 

Prije 53 minuta, spzg1234 je napisao:

2. Nakon prijave i dobivanja potvrde, svejedno moram angažirati odvjetnika radi privatne tužbe ili će pak policija  podnijeti tužbu DO?

Morate angazirati svog odvjetnika jer ovo ne spada u djelo koje se progoni po sluzbenoj duznosti, nego po privatnoj tuzbi ali vidite sto ce vam oni jos reci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:
Prije 9 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

no u svakom slučaju ćete morati utjerivati dug samostalno, bez pomoći institucija.

Ali u ugovoru se navodi da dužnica pristaje na izvršenje ovrhe nad njezinom materijalnom i financijskom imovinom ako dug ne vrati u roku. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što znači da ćete samostalno morati pokrenuti ovrhu, policija i državno odvjetništvo se ne bave time, oni će ako ustanove da je ona ugovor sklopila pod prijevarnom namjerom, nju osuditi za kazneno djelo prijevare, i eventualno Vama dosuditi imovinskopravni zahtjev, ali je moguće da će Vas kazneni sud sa imovinskopravnim zahtjevom uputiti da sami pokrenete parnicu ili ovrhu. Kazneni postupci generalno nisu za utjerivanje dugova, inače bi pola blokiranih ljudi u Hrvatskoj sjedilo i u zatvoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ne razumijem zašto je spomenut iznos od 50.000,00 kn kao neki graničnik budući je graničnik koji određuje ovlaštenog tužitelja 1.000,00 kn, a osnovni oblik prijevare od kvalificiranog 60.000,00 kn.

Moje sugestija i najbolje rješenje u praksi - poštom preporučeno s povratnicom dopis zajmoprimcu u kojem dajete rok od 8/15 dana za povrat dugovanog, u protivnom slijedi kaznena prijava nadležnom DORH-u poradi kaznenog djela prijevare iz čl. 236. KZ-a te tužba za povrat pozajmljenog iznosa uvećanog za kamate te nemale troškove obaju postupaka. Slobodno kopiju dopisa pošaljete i prijateljici uz napomenu kako će ista biti pozvana u svojstvu svjedoka u oba postupka. Ne bi bilo loše da vam dopis sastavi odvjetnik.

Preko 95% ljudi vrati novac u ovakvom scenariju kada oštećena strana pokaže odlučnost. Ako se baš inati, slobodno postupite po dopisu, iako postoji mogućnost da vam Dorh odbaci prijavu kako Ruby piše, no ona to neće znato tako dugo dok se ne dogodi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija