Jump to content

Legalan Dropshipping model


Toni Milutin

Preporučene objave

Poštovani,

Na forumu sam pronašao neke teme vezane za dropshipping model poslovanja, ali blago rečeno to su sve bila pitanja u vezi preprodaje opće dostupnih proizvoda i pristup "kako legalno prevariti državu".

Moja situacija je drugačija.

Prije godinu dana patentirao sam nešto i proširio patent na svijet. Respektabilna firma u Kini s kojom sam sklopio NDA proizvela je uzorke mog patenta i sad je blizu finalnog funkcionalnog proizvoda. Želim otvoriti svoju doo firmu i web shop preko kojeg bi pobudio svoj patentom zaštićeni proizvod cijelom svijetu. Ja bi platio  1000 komada firmi u Kini, a onda nakon zaprimljene narudžbe na mojoj stranici i plaćanja od strane kupca oni bi moj uređaj proizveli i direktno poslali kupcu bilo gdje u svijetu. Kupac bi bio obaviješten da u cijenu nisu uključeni porez i carina. A poštarinu sam bira, ako hoće brže da plati troškove DHLa. Rekli su mi da ću teško naći računovođu koji se razumije u ovo. I dali moram ići u sustav PDV-a? Zaposlio bi se u svojoj firmi na pola radnog vremena i plaćao oko 2800kn mjesečno na doprinose i HGK. 

Odgađao sam ovo sve do danas jer nemam rješeno stambeno pitanje. Ne znam na koju adresu prijaviti firmu ako nemam stalnu adresu.

Ako može netko savjetovati, bio bih zahvalan. S tim da naglašavam, nikakve muljaže i prevare ne dolaze u obzir. Sve mora biti 100% legalno i prema državi korektno .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Toni Milutin je napisao:

Poštovani,

Na forumu sam pronašao neke teme vezane za dropshipping model poslovanja, ali blago rečeno to su sve bila pitanja u vezi preprodaje opće dostupnih proizvoda i pristup "kako legalno prevariti državu".

Moja situacija je drugačija.

Prije godinu dana patentirao sam nešto i proširio patent na svijet. Respektabilna firma u Kini s kojom sam sklopio NDA proizvela je uzorke mog patenta i sad je blizu finalnog funkcionalnog proizvoda. Želim otvoriti svoju doo firmu i web shop preko kojeg bi pobudio svoj patentom zaštićeni proizvod cijelom svijetu. Ja bi platio  1000 komada firmi u Kini, a onda nakon zaprimljene narudžbe na mojoj stranici i plaćanja od strane kupca oni bi moj uređaj proizveli i direktno poslali kupcu bilo gdje u svijetu. Kupac bi bio obaviješten da u cijenu nisu uključeni porez i carina. A poštarinu sam bira, ako hoće brže da plati troškove DHLa. Rekli su mi da ću teško naći računovođu koji se razumije u ovo. I dali moram ići u sustav PDV-a? Zaposlio bi se u svojoj firmi na pola radnog vremena i plaćao oko 2800kn mjesečno na doprinose i HGK. 

Odgađao sam ovo sve do danas jer nemam rješeno stambeno pitanje. Ne znam na koju adresu prijaviti firmu ako nemam stalnu adresu.

Ako može netko savjetovati, bio bih zahvalan. S tim da naglašavam, nikakve muljaže i prevare ne dolaze u obzir. Sve mora biti 100% legalno i prema državi korektno .

Adresa za tvrtku nije problem. Možete uzeti prostor u najam za nekih 1000 kn mjesečno (sad ne znam s ili bez PDV-a) ili ako vam ne treba prostor pogledajte si virtualni ured (košta do 500 kn mjesečno). Što se tiče vaše privatne adrese to nije bitno, bitno je da tvrtka ima adresu na duži rok da ne morate mijenjati adresu kod institucija i da ne plaćate skupo takse jer to nije jeftino (i uvijek je lako promijenite).

Da stvarno je teško naći računovođu koji se razumije u to jer je jako specifično. Da li imate u planu uvesti robu u Hrvatsku pa onda prodavati prema van? Ili da roba bude u Kini pa da onda rješavate sa skladišta u Kini bez da uvozite u RH? 
https://www.trebam.hr/racunovodstvo probajte ovdje naći nekoga.

U sustav PDV-a biste morali ući samo ako ostvarujete prihode u RH preko 300.000 kn. Hrvatska izvoznike oslobađa plaćanja PDV-a ali ne znam da li se to primjenuje na vas koji ne proizvodite već trgujete.

Ovo sa radom na pola radnog vremena pazite na vrijeme da plaćate te doprinose da vas PU ne blokira i da vam drugi poslodavac također uplaćuje na vrijeme doprinose jer da vam na kraju godine ne bi stigla lijepa "čestitka".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijela poanta dropshippinga je da predmet ne ide meni pa kupcu nego direktno kupcu. Jeftinije i brže dođe nešto iz Kine u Nizozemsku od iz RH u Nizozemsku. Ja nemam zašto naručivati da roba dođe meni, onda trebam prepakirati i slati okolo.

Kad mislite čestitka mislite na opomenu gdje mi napišu da sam dužan platiti zaostatke ili mi zatvaraju firmu? Ako su sankcije kod nenamjernog neplaćanja samo da mi na vrijeme pošalju opomenu i koliko moram platiti, to mi je ok. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Toni Milutin je napisao:

Cijela poanta dropshippinga je da predmet ne ide meni pa kupcu nego direktno kupcu. Jeftinije i brže dođe nešto iz Kine u Nizozemsku od iz RH u Nizozemsku. Ja nemam zašto naručivati da roba dođe meni, onda trebam prepakirati i slati okolo.

Kad mislite čestitka mislite na opomenu gdje mi napišu da sam dužan platiti zaostatke ili mi zatvaraju firmu? Ako su sankcije kod nenamjernog neplaćanja samo da mi na vrijeme pošalju opomenu i koliko moram platiti, to mi je ok. 

 

Ovako po meni ovo bi bilo trgovina na malo/veliko (ovisno tko vam kupuje) u tranzitu. Našao sam nešto što vam može olakšati https://profitiraj.hr/roba-u-tranzitu-racunovodstveni-i-porezni-aspekt/. Samo tako bi se mogao objasniti jer sve ostalo zahtijeva da roba uđe u zemlju pa da onda izađe iz zemlje.

Ne znam sad da li vam dođe opomena ili vam dođe rješenje s kamatama koje morate uplatiti ali ukoliko vam PU utvrdi da nisu izmirene obaveze prema državi. Neće vam odmah zatvoriti firmu ali će vas osobno teretiti za taj dug pa bi se mogli naći u nezavidnoj situaciji. Budite samo toga svjesni da se ne bi iznenadili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 
 
 
 
, BRKICA00 je napisao:

Ovako po meni ovo bi bilo trgovina na malo/veliko (ovisno tko vam kupuje) u tranzitu. Našao sam nešto što vam može olakšati https://profitiraj.hr/roba-u-tranzitu-racunovodstveni-i-porezni-aspekt/. Samo tako bi se mogao objasniti jer sve ostalo zahtijeva da roba uđe u zemlju pa da onda izađe iz zemlje.

Ne znam sad da li vam dođe opomena ili vam dođe rješenje s kamatama koje morate uplatiti ali ukoliko vam PU utvrdi da nisu izmirene obaveze prema državi. Neće vam odmah zatvoriti firmu ali će vas osobno teretiti za taj dug pa bi se mogli naći u nezavidnoj situaciji. Budite samo toga svjesni da se ne bi iznenadili.

Pronašao sam na interentu da su kazne do 4000kn. Da li je to točno? Zvučat će bahato, ne kupam se u novcu, ali meni to nije neka tragedija. Naravno bit će mi krivo platiti toliko za svoju grešku, ali ako je to sav trošak, onda u redu. Ja sam mislio da su tu u rangu 10-20000kn opomene. Neka cifra koju ne mogu pokriti od dobiti tog mjeseca. Iz plavog ureda su mi poslali malo nedorečen odgovor vezano za dropshipping i da se obratim knjigovođi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Toni Milutin je napisao:

Pronašao sam na interentu da su kazne do 4000kn. Da li je to točno? Zvučat će bahato, ne kupam se u novcu, ali meni to nije neka tragedija. Naravno bit će mi krivo platiti toliko za svoju grešku, ali ako je to sav trošak, onda u redu. Ja sam mislio da su tu u rangu 10-20000kn opomene. Neka cifra koju ne mogu pokriti od dobiti tog mjeseca. Iz plavog ureda su mi poslali malo nedorečen odgovor vezano za dropshipping i da se obratim knjigovođi.

Ovih 4000 prije da je osnovica za direktore po kojoj moraju biti osigurani tako da ne mogu komentirati. Jedino vam mogu reći da je moja objava išla u smjeru da pratite da vam se uplaćuju doprinosi da se ne dovedete u situaciju da odete u blokadu. PU navodno ne kažnjava ali vam izda rješenje sa svim zaostalim doprinosima i davanjima koja vi morate sami uplatiti (ne tvrtka). 

Problem sa Plavim uredom jest da je on upoznat sa pravnim propisima koji se tiču poslovanja u Hrvatskoj. Ovo je jako teško knjižiti. Probajte se obratiti udruzi profesionalnih računovođa Hrvatske oni će vas sigurno bolje uputiti nego Plavi ured.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala. Imao sam tu sreću da sam pri traženju firmi s kojim ću raditi naišao na firme s kojima ni ne treba NDA kamoli NNN. To je ekipa radišnih ljudi s šefom koji rade u svojoj branši preko 20 godina i nije im životni cilj postići uspjeh prevarom, plus profit naspram štete koju bi sebi nanjeli je zanemariv. Njima je u cilju da rade sa mnom i da štite proizvod tako da ga samo oni proizvode. Postoji nešto što se zove ugled, a kod njih se to shvaća puno ozbiljnije nego u nas. I sad sam im rekao da sve zaborave i stave na pauzu i da brinu o sebi dok se ova situacija ne riješi. Stvarno ne mogu shvatiti ljude koji sad idu na Ebay i Aliexpress i naručuju stvari. Malo kulture i poštovanja. 

Ja sam u puno većim problemima jer nisam očekivao da će reakcija na saznanje o mom otkazu potaknuti neka događanja koja su... ne želim reći jer ne znam cijelu istinu, ali kao da se radi na tome da se ide od zaposlenika do zaposlenika i obaviještava ga o mom otkazu s ciljem pretvaranja mene u nekog kriminalca. Škola ovisi o meni, da, točno. Ali ja ovisim o mom zdravlju i moram misliti na sebe. Dugo sam mislio na školu i stavljao je na prvo mjesto, sad je red došao da stavim sebe. Žao mi je i sad kad vidim koji sam nered napravio volio bi se vratiti u prošlost i ne dati otkaz, ali mi je drago što je to putovanje nemoguće jer tako nikad ne bi se izborio za sebe. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav, želim se započeti baviti dropshippingom pa me zanima ima li netko točne informacije o ovoj situaciji. Šta ako kupac svjesno naručuje repliku popularnih marki i što ako je na stranici dućana navedeno da se radi o replici, dakle predmet je jasno označen da se prodaje kao replika. Može li kupac upasti u probleme i može li isto tako trgovina upasti u probleme? Primjer, prodajem Nike tenisice i na mojem shopu stoji da su replika. Krši li se onda zakon ili samo autorska prava? Nigdje na internetu ne mogu pronaći točnu informaciju u ovoj situaciji. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Darkac10040 je napisao:

Nike tenisice i na mojem shopu stoji da su replika. Krši li se onda zakon ili samo autorska prava? Nigdje na internetu ne mogu pronaći točnu informaciju u ovoj situaciji. 
---------------------------------------
REPLIKA MODELA - je nešto sasvim drugo -predmet koji ne može služiti stvarnoj svrsi (pištolj - kubura - uvećan ili umanjen  sl. )
Zaštićeno ime - ne da se ne smije koristiti bez odobrenja vlasnika, već je to kazneno djelo.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Darkac10040 je napisao:

Može li kupac upasti u probleme i može li isto tako trgovina upasti u probleme?

------------------------
Da pojasnimo  : Neovlašteno korištenje Imena zaštićene robne Marke je  zakonom zabranjeno.
Problem može imati i Proizvođač i Prodavač i upitno je dali navedeni proizvod uopće može proći Carinsku kontrolu.
Sama riječ ,,Korištenje,, - se ne odnosi samo na konkretan slučaj, koji se pravno naziva - Krivotvorenje robne marke.
Neovlašteno - Korištenje tuđeg zaštićenog Imena - znači da se to Ime ne smije koristiti u bilo koju svrhu bez odobrenja Vlasnika.
REPLIKA ILI KOPIJA : 1.) Predmeti koji se više ne (naj češće više ne proizvode) Vizualno imaju obilježja - Orginanog, ali mehanički ili na drugi način je ne osposobljen za namijenjenu svrhu - naj češće se odnosi na - Oružje u Kolekcionarske svrhe.
2. Slike poznatih Slikara - kod kojih iz raznih razloga (naj češće starost) ne postoji zakonski vlasnik ili  nasljednik Autorskog djela.
3. Predmeti koji su značajno umanjeni ili uvećani - da se ne mogu koristiti u namijenjenu svrhu - npr.  modeli raznih vozila - motora - muzički instrumenti i sl.
 

uređeno: od frenki zg
dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija