Jump to content

Državljanstvo


Seka D

Preporučene objave

Ponovo pišem jer nisam sigurna da li sam prvi put dobro uradila.

Rođena sam u Zagrebu 1960. godine i iste godine sam upisana u knjigu hr državljana. Od 1979. god živim u Vojvodini. Imam domovnicu. Po narodnosti sam hrvatica ali to ne mogu da dokažem.

Imam ćerku koja je rođena 1989. god u Novom Sadu što znači da sam ja u trenutku njezinog rođenja bila hr državljanka. 

Novi zakon kaže da osoba koja je starija od 21 godine ima pravo na hr državljanstvo ako je u trenutku njenog rođenja jedan roditelj bio hr državljanin.

Međutim, u konzulatu u Subotici sam dobila objašnjenje da ona nema pravo na državljanstvo zato što je rođena pre 1991. godine. Uopšte mi nije jasno zašto godina rođenja ima bilo kakvu ulogu u tome. 

U njenom rodnom listu rubrika nacionalnost je prazna.

Da li uopšte postoji bilo kakav način da ona dobije državljanstvo?

uređeno: od Seka D
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, Seka D je napisao:

Ponovo pišem jer nisam sigurna da li sam prvi put dobro uradila.

Rođena sam u Zagrebu 1960. godine i iste godine sam upisana u knjigu hr državljana. Od 1979. god živim u Vojvodini. Imam domovnicu. Po narodnosti sam hrvatica ali to ne mogu da dokažem.

Imam ćerku koja je rođena 1989. god u Novom Sadu što znači da sam ja u trenutku njezinog rođenja bila hr državljanka. 

Novi zakon kaže da osoba koja je starija od 21 godine ima pravo na hr državljanstvo ako je u trenutku njenog rođenja jedan roditelj bio hr državljanin.

Međutim, u konzulatu u Subotici sam dobila objašnjenje da ona nema pravo na državljanstvo zato što je rođena pre 1991. godine. Uopšte mi nije jasno zašto godina rođenja ima bilo kakvu ulogu u tome. 

U njenom rodnom listu rubrika nacionalnost je prazna.

Da li uopšte postoji bilo kakav način da ona dobije državljanstvo?

Postoji ako ima neki dokument gde se izjasnjava kao hrvatica, ili ako imate dokumenta gde se vi i suprug izjasnjavate kao hrvati. Nazalost ovaj novi zakon nije nesto posebno promenio. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Makimaja je napisao:

Postoji ako ima neki dokument gde se izjasnjava kao hrvatica, ili ako imate dokumenta gde se vi i suprug izjasnjavate kao hrvati. Nazalost ovaj novi zakon nije nesto posebno promenio. 

Suprug je bio srpske narodnosti. Ni ona ni ja nemamo dokaz o nacionalnom izjašnjavanju. 

Po toj logici, deca koja su upisivana pre punoletstva, i ta deca su rođena za vreme Jugoslavije, pa su dobili državljanstvo samo zato što su maloletni. Zaista mi nije jasno to vremensko ograničavanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Makimaja je napisao:

Postoji ako ima neki dokument gde se izjasnjava kao hrvatica, ili ako imate dokumenta gde se vi i suprug izjasnjavate kao hrvati. Nazalost ovaj novi zakon nije nesto posebno promenio. 

Da li to znači da ako bi imala dokument gde se izjasnila kao hrvatica, onda bi imala neku šansu da dobije državljanstvo? 

Pretpostavljam da to što je upisana u hr birački spisak nema nikakav uticaj?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Seka D je napisao:

Da li to znači da ako bi imala dokument gde se izjasnila kao hrvatica, onda bi imala neku šansu da dobije državljanstvo? 

Pretpostavljam da to što je upisana u hr birački spisak nema nikakav uticaj?

Da, jer morate nekako dokazati pripadnosti hrvatskom narodu. Neki dokument iz KUDa gdje se izjašnjava kao Hrvatica, svjedodžba iz osnovne/srednje škole, mislim čak da je nekome prošao krsni list jer piše na njemu da su roditelji Hrvati. Kako može biti upisana u popis birača ako nema državljanstvo RH?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , BRKICA00 je napisao:

Da, jer morate nekako dokazati pripadnosti hrvatskom narodu. Neki dokument iz KUDa gdje se izjašnjava kao Hrvatica, svjedodžba iz osnovne/srednje škole, mislim čak da je nekome prošao krsni list jer piše na njemu da su roditelji Hrvati. Kako može biti upisana u popis birača ako nema državljanstvo RH?

Za vreme Jugoslavije nikad nigde, bar meni, nije upisano da sam hrvatica. Imam rodni list mog oca i tu piše da je on hrvat.

Što se tiče rodnog lista moje ćerke, rubrika nacionalnost je prazna. Ne znam da li bi koristio naknadni upis nacionalnosti.

A upis u hr birački spisak, otišla je tamo gde se upisivalo i upisali su. I nju i mene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Seka D je napisao:

Za vreme Jugoslavije nikad nigde, bar meni, nije upisano da sam hrvatica. Imam rodni list mog oca i tu piše da je on hrvat.

Što se tiče rodnog lista moje ćerke, rubrika nacionalnost je prazna. Ne znam da li bi koristio naknadni upis nacionalnosti.

A upis u hr birački spisak, otišla je tamo gde se upisivalo i upisali su. I nju i mene.

Ne bi vam škodilo da upišete naknadno nacionalnost, osim ako ne biste imali zbog toga problema u Srbiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaka promjena u rodnom listu se piše u napomenama,mislim da kad bi ste dodali nacionalnost da bi vam u napomenama u rodnom listu pisao datum kad ste dodali nacionalnost,a sve se provjerava i ako ce vam to pisati to onda nema efekta naprotiv,a izjasnjavanja koja nisu starijeg datuma se ne prihvataju zato raspitajte se kod  matičara,oni često zovu matični ured koji je dužan reći ako ste vršili bilo kakve izmjene podataka,sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija